Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

Starladder iLeague Sezon 14’te şampiyon Fnatic

Belarus’un başkenti Minsk’te düzenlenen Starladder iLeague Sezon 14 finallerinin galibi, finalde ev sahibi sayılan Na’Vi’yi 2-0’lık skorla mağlup eden Fnatic oldu.CIS olarak bilinen Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesi ilk defa bir stadyum turnuvasına ev sahipliği yaptı. DOTA-2 ve CS:GO LAN finallerinin birlikte yapıldığı etkinlik Minsk Arena’da düzenlendi ve büyük ilgiyle takip edildi.

Turnuvanın ilk gününde A grubu maçları yapıldı. Luminosity, bu aşamada önce G2 sonra ise Na’Vi’yi 2-0’lık skorlarla mağlup ederek günün ilgi çekici sonucuna imza attı ve turnuvanın ilk yarı finalisti oldu. Çin ekibi CyberZen ise eleme maçında G2’ye 2-1 mağlup olarak turnuvaya veda eden ilk takım oldu. 2. harita olan Cache’e 1-0 geride giden G2, bu haritada elenmenin kıyısından döndü.

İkinci gün ise ağır toplar sahneye çıktı. B grubunun grup ilk maçlarıyla başlayan ikinci günün ilk maçlarında EnVyUS Fnatic’i, questionmark ise ex-Titan’ı 2-0 skorlarla mağlup etti. B grubunun eleme maçında Fnatic ve ex-Titan karşı karşıya geldi ve Fnatic biraz zorlandığı karşılaşmada 2-1’lik galibiyet elde etti. EnVyUS ise questionmark’ı 2-0 mağlup ederek ikinci yarı finalist oldu. Çeyrek final eşleşmelerini belirleyecek karar maçlarında ise A grubunda Na’Vi, G2’yi 2-0 mağlup ederek grup 2.si olarak, G2 ise grup 3.sü olarak çeyrek finalist oldular. B grubunda ise questionmark’ı 2-1 mağlup eden Fnatic çeyrek finalde G2’nin rakibi olurken, questionmark’ı ise Na’Vi’nin karşısına gönderdi.

Çeyrek final eşleşmelerinin ilk maçında Fnatic, G2 karşısında inanılmaz rahat bir galibiyet elde etti. 16-8’lik Cache’in ardından Inferno’yu da 16-2’yle domine ederek neredeyse terlemeden yarı finalist oldular. Diğer eşleşme olan Na’Vi-questionmark eşleşmesi ise muhteşem anlara sahne oldu. İlk harita olan Dust2’yi Na’Vi domine etti. questionmark’ın da en güçlü olduğu olduğu harita olarak bilinen Dust2’de 16-4’lük muhteşem bir galibiyet alan Na’Vi istim üzerinde gibiydi. Ne var ki ikinci harita olan Overpass’i questionmark 16-11’lik skorla kazandı ve karar haritası olan Mirage’a geçildi. Mirage’a anti-terörist olarak başlayan questionmark, oyun stiline uygun bir biçimde ilk yarıda iyi bir performans gösterdi ve 11-4’lük avantajla devre arasına girdi. Bu satırların yazarı dahil olmak üzere izleyen çoğu kimse maçın artık bittiğini düşünüyordu. Ancak Na’Vi ikinci yarıda, Mirage’ın anti teröristlere getirdiği avantajları da sonuna kadar kullanarak inanılmaz bir geri dönüşe imza attı ve haritayı 16-13, maçı ise 2-1 kazanarak yarı finalde EnVyUS’un karşısına çıkmaya hak kazandı.

Yarı final maçları ise muhteşem anlara sahne oldu. İlk eşleşme olan Luminosity-Fnatic eşleşmesi muazzam bir sürprizle başladı. İlk harita olan Mirage’da terörist tarafında başlamış olmasına rağmen domine eden Luminosity, 16-6’lık galibiyetle Fnatic’i sürklase ediyordu. 2. harita olan Cache’te ise bu sefer Fnatic dominasyonu vardı. Burada 16-7 gibi açık bir skorla galibiyete ulaşan Fnatic, maçı karar haritası olan Inferno’ya taşımayı başardı. Inferno’da oynanan 3. maç ise şahsımın son zamanlarda izlediği en çekişmeli, en muhteşem anlara sahne olan maçlardan biriydi kesinlikle. Inferno’nun anti-terörist tarafında Fnatic’e nefes aldırmayan Luminosity, oyun olarak gösterdiği üstünlüğün karşılığını skor olarak ne yazık ki alamadı. Skor 9-4’ken 2v5 kaybeden Luminosity, Inferno için çok da büyük avantaj sayılmayan 9-6’lık skorla devreyi önde kapadı. İkinci yarı ise muhteşem bir mücadeleye sahne oldu. Fnatic’in flusha’nın 36-20’lik skoru önderliğinde 16-14 kazandığı bu harika maçı buradan izlemenizi tavsiye ederim. İkinci maçta ise EnVyUs ile Na’Vi karşı karşıya geldi. EnVyUS’un dünya üzerinde en iyi oynadığı harita olarak kabul edilen Cobblestone mücadelenin ilk ayağına ev sahipliği yaptı. Terörist tarafında 10-5’lik bir avantaj yakalayan EnVy bunu sürdüremedi ve Na’Vi bir gün önce Mirage’da yaptığı gibi geri döndü. 16-12’lik Na’Vi galibiyetiyle geçilen 2. harita olan Train büyük sürprizlerle doluydu. Dezavantajlı olan terörist takımında başlayan Na’Vi, ilk yarıda EnVy’i oyundan sildi ve 13-2’lik harika bir üstünlükle ilk yarıyı kapattı. Bu mağlubiyette Na’Vi’nin muhteşem kontrollü oyununun EnVy’e ters gelmesi ve EnVy’nin her rauntta satın alma yapması en büyük faktörler. İkinci yarıda ise işi çok uzatmadan bitiren Na’Vi, 2-0’la Fnatic’in rakibi olmaya hak kazandı.

Final ise yarı finallerin aksine sönük geçti. Fnatic Dust2’yi 16-3, Cobblestone’u ise 16-7 kazanarak Starladder iLeague 14. sezonunda şampiyon oldu. Bu galibiyetle birlikte Fnatic, dennis’in kadroya katılmasından bu yana katıldığı 4. LAN turnuvasını da kazanmış oldu.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir