Göz atmak isteyebileceğiniz, Stealth türünde 6 oyun Liste

Göz atmak isteyebileceğiniz, Stealth türünde 6 oyun

1 haftalık aranın ardından yine liste günü geldi çattı. Sizler için bir kez daha haftanın konusu ile ilgili 6 adet oyun seçtik. Bu hafta göz atacağımız oyun türü Stealth olacak.

Her listede yaptığım gibi bu listede de size haftanın konusu hakkında ufak bir bilgilendirme yapacağım. Stealth hakkındaki ayrıntılı yazımız yarın yayımlanacak olan Oyun 101 bölümünde sizlerle beraber olacak.

Aksiyon kategorisinin bir alt türü olan bu janranın Türkçe karşılığı gizlilik. Stealth tarzındaki oyunlar sizi, elinizdeki silahı kullanmamaya teşvik eder. Genellikle gizliliğinizi kaybettiğinizde oyun ya sizi cezalandırır ya da bölümü geçmekte başarısız olursunuz. Oyunlarda genellikle bir tür olarak değil de mekanik olarak kullanılsa da bazı yapımların, gizliliği temel mekanik olarak da kullandığı da olur. Bu listede de gizliliği temel mekanik olarak kullanan oyunlara yer vereceğiz.

İsterseniz, çoğu oyuncunun hakkında bilgi sahibi olduğu bu türe ait 6 oyunu sıralamaya başlayalım artık.

1. Dishonored 1&2

Arkane Studios’un ses getiren aksiyon serisi, listemizin başında yerini alıyor. Steampunk konseptinde tasarlanmış bir dünyada kraliyet koruması olarak, üstümüze yıkılan bir cinayet suçu nedeniyle hikayeye adım atıyoruz.

Oyunun en büyük artısı kesinlikle size görevi bitirmek için çokca seçenek sunması. Bir bölüme başladığınızda o bölümü bitirmenin birçok yolu oluyor ve siz, bu yolları keşfederek hedefinize ulaşmaya çalışıyorsunuz. Yeniden oynanabilirliği oldukça yüksek.

Onun dışında sağladığı oyun mekanikleri de oldukça övülen bir yapım kendisi. Belki de tek eksi yanı düşük poligonlu modellemeleri olabilir. Oyunun kalitesini aşağıya çekmese de bazı oyuncuların gözünü rahatsız etme potansiyeli var.

Dishonored 1’in Steam fiyatı 29 Türk Lirası iken Dishonored 2’nin Steam fiyatı 115 Türk Lirası.

2. Mark of the Ninja

Dishonored’ın iki boyutlusu olarak da bilinen Mark of the Ninja, gölgelerde saklanarak bölümleri bitirmeye çalıştığımız bir gizlilik oyunu.

Klei Entertainment tarafından geliştirilen bu bağımsız yapım yaklaşık 10 saatlik bir oynanışa sahip. Kafanızı fazla yormadan oynayacağınız bir Stealth oyunu istiyorsanız göz atmanızda fayda var.

Mark of the Ninja’nın Steam fiyatı 25 Türk Lirası.

3. Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex serisinin 2016 senesinde çıkan son oyunu. Serinin önceki oyunu Deus Ex: Human Revolution’ın çıkışının üzerinden 5 sene geçtikten sonra gelen oyun, serinin hayranlarını genel olarak tatmin etmeyi başarmıştı.

Oyunun görselliği oldukça iyi ve önünüze geleni vurma şansınız olsa da sizi kesinlikle gizli kalmaya teşvik ediyor. Dishonored’daki kadar fazla olmasa da bu yapımda da görevleri farklı yollarla gerçekleştirme şansınız var.

Deus Ex: Mankind Divided’ın Steam fiyatı 75 Türk Lirası.

4. Alien Isolation

Stealth janrasının büyük bir kısmını oluşturan korku oyunlarından birisidir Alien Isolation. Oyun, Ridley Scott’un efsane filmi olan Alien’ın 15 sene sonrasında geçiyor. Ana karakterimiz, Ellen Ripley’ın kızı Amanda Ripley.

Oyunu anlatmak çok da zor değil. Bir uzay gemisindesiniz ve gemi, sizi gördüğü anda parçalayacak olan bir Xenomorph’a ev sahipliği yapıyor. Kendisine karşı koymanızın hiçbir yok ve yapabileceğiniz tek şey kaçmak. Amnesia’nın başlattığı korku oyunu akımının daha yüksek bütçeli bir temsilcisi.

Alien Isolation’ın Steam fiyatı 59 Türk Lirası.

5. Invisible Inc.

Listedeki beşinci oyunun geliştiricileri, ikinci oyunun geliştiricileri ile aynı. Anlayacağınız bu oyun da, Mark of the Ninja’nın geliştiricileri olan Klei Entertainment’a ait. Çok ciddi bir hikayeye sahip olmayan, tur bazlı bir oyun kendisi. Yeni bir şeyler keşfetmek isteyenler için güzel bir tercih.

Invisible Inc’in Steam fiyatı 31 Türk Lirası.

6. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Oyun dünyasının dahisi Hideo Kojima’nın geliştirdiği son Metal Gear Solid oyunu. Çıktığı sene oyun dünyasındaki gözleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Başarılı grafikleri ve iyi kotarılmış oyun mekanikleri ile senenin en iyi oyunlarından birisiydi.

Yapım, listedeki ve muhtemelen oyun dünyasındaki en başarılı aksiyon-gizlilik oyunu. Eğer bu türe giriş yapmak istiyorsanız daha iyisini bulmanız oldukça zor.

Metal Ger Solid V: The Phantom Pain’in Steam fiyatı 55 Türk Lirası.

Yarın, bu türün derinliklerine ineceğimi “Oyun 101: Stealth Nedir?” yazısı sizlerle olacak. O zamana kadar isterseniz şu listeye de göz atabilirsiniz: “Göz atmak isteyebileceğiniz 6 Hack’n Slash oyun

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir