Genel League of Legends Röportaj

5mid Özel: BoostGate Espor COO’su Ekin Odacıoğlu ile Röportaj

BoostGate Espor‘un başarılı serüveni, espor dünyasında nasıl bir iz bıraktığını anlamak adına, COO‘su Ekin Odacıoğlu ile derinlemesine bir röportaj gerçekleştirdik. Kulübün yükselişi, hedefleri ve espor sektöründeki yerini daha iyi anlamak için bu özel sohbeti sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

– Öncelikle, sizi tanımayanlar için kulübünüzden yani yani BoostGate Espor‘dan bahseder misiniz?

Kulübümüz aslında bir birleşme ortaklığı hikayesi ile hayata gelmiş bir kulüp. StartGate Plaza’nın Boost Espor’a yaptığı yatırım ile, 6 ortağın birleştiği ve espor özelinde aksiyon almak için yola çıktığı bir kuruluş.

BoostGate Espor bir süredir sessizdi, ancak League of Legends gibi iddialı bir branşla geri dönüş yaptı. Bu süreçten biraz bahseder misiniz?

Boost Espor öncesinde farklı oyunlarda varolarak hayatına devam etmiş bir espor oluşumuydu. StartGate yatırımı ile major liglere göz dikerek, uygun şartların da oluşması ile TCL’e giriş yapmış olduk. Gözümüzü başka branşlara da dikmiş durumdayız, bir sorun çıkmaz ise 2024’ün ilk yarısında onun da haberleri gelmeye başlar.

BoostGate Espor, farklı branşlarda da faaliyet gösterecek mi? Uzun vadeli hedefleri nelerdir ve bu hedeflere ulaşmak için izlediğiniz stratejiler nelerdir?

Deminki soruda da aslında ipucu verdiğim üzere, evet başka branşlarda yer almayı düşünüyoruz. Fakat bunları sürdürülebilir modeller çerçevesinde icra etmeyi ve uygun fırsatları değerlendirmeyi düşünüyoruz. Esporun dinamik ve sürekli değişen yapısına saygı duyarak, planlarımızı ve kararlarımızı güncel gelişmeler ve değişimler doğrultusunda yapmaya çalışıyoruz.

BoostGate oluşumu zaten espor özelinde uzun vadeli bir vizyon ile yola çıkmış bulunmakta. Asla kısa günün kârı olarak bakmıyoruz mevzuya. Stratejimiz ise, uzun süredir sekteye vurulmuş ve ufalmak zorunda kalmış espor sektöründe, doğru ve kaliteli işler yaparak, taraftara, izleyiciye, oyuncuya ve espor kavramına saygı ve sevgi ile yaklaşarak, bu grileşmiş ortama biraz renk katmaya çalışmak etrafında şekilleniyor.

BoostGate Espor‘un takım kültürü ve temel değerleri nelerdir? Bu değerlerin oyuncuların performansına etkisi nasıl oluyor?

BoostGate Espor, takım kültürü olarak, espor salaşlığı FAKAT kurumsal düzeni benimsemiş bir kulüptür. Örnek olarak oyuncularımızın yaşadıkları ev, çalışma alanımızın olduğu StartGate Maslak Plazaya yaklaşık 15 dakika mesafede. Oyuncularımızın (bu durumda çalışanlarımızın), profesyonel bir çalışma hayatının tecrübe olarak gerekliliklerini yaşamasını, her gün kalkıp işe gitme hissiyatını almasını ve taşımasını, iş ile evi birbirinden ayırmasını ve aslında konfor alanını kırarak dışarı çıkmasını ve gerçek potansiyellerine ulaşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.

Şu ana kadar oyuncularımızdan pozitif geri dönüşler aldık. Özellike Koreli takım arkadaşlarımız StartGate Plazaya yerleştiğinden beri çok mutlular. Tesisi ve imkanlarını, getirdiği hissiyatı çok beğendiklerini bildirdiler.

– Espor sektöründeki son trendler ve yeniliklere yönelik görüşleriniz nelerdir? BoostGate Espor, sektördeki yeniliklere nasıl adapte oluyor?

Espor sektöründeki son trendlere ve yeniliklere yönelik görüşlerimiz aslında biraz ironik olacak ama, her zaman değişmekte olan görüşler. Zaten aslında anahtar nokta da bu bana göre. İlk önce espor trendlerinin her zaman değişmekte olduğunu kabul edip sonrasında o trendlere reaktif bir aksiyon alabilme yetimizin üzerine gitmeliyiz.
Kulübümüz, birleşmenin başından beri İnsan Kaynakları tarafında gerçekten çok iyi çalıştı. Ben dahil bütün ekibi espor otantik olarak kurduk. 5 diplomalı 10 sertifikalı “eksperler” yerine, esporun içinde yetişmiş, gerçekten bu işe gönül vermiş ve günlük hayatına entegre etmiş kişiler ile çalışmayı tercih ediyoruz. Bu bakımdan adaptasyon sıkıntısı yaşamıyoruz.

– Ligin başlamasıyla birlikte gaming house’a sahip olmayı düşünüyor musunuz, yoksa uzaktan mı oynamayı tercih edeceksiniz?

Lig başlamadan önce GH’ye yerleşmiş olacağız, diğer soruda da bahsettiğim gibi, evde yaşıyoruz, plazada çalışıyoruz, genel operasyon tarzımız bu şekilde.

– Şampiyonluk Ligi’nde BoostGate Espor‘un hedefleri nelerdir?

En azından ilk 4 diye değerlendiriyoruz şu anda dürüst olmak gerekirse. Finali zorlamayı istiyoruz ve tabii ki EMEA’ya gidişi garanti altına almak istiyoruz.

BoostGate Espor‘un geleceğe yönelik planları ve espor sektörüne yaklaşımı, heyecan verici ve yenilikçi bir perspektif sunuyor. Röportaj süresince gösterdikleri samimiyet ve açıklık için BoostGate Espor ekibine teşekkür ediyoruz.

BoostGate Espor ve Ekin Odacıoğlu’na bize zaman ayırdıkları ve sorularımıza cevap verdikleri için teşekkür eder, gelecekte başarılar dileriz.

Bu tarz röportajları okumaya devam edebilmek için www.5mid.com adresini takip etmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir