League of Legends League of Legends Haberleri

5Mid Özetliyor: LoL 7.12 yaması

Dünya Şampiyonası’na yaklaştıkça oyunda ciddi değişikliklerin yaşanması oldukça doğal. 7.12 yaması da bu değişikliklerden bir kısmını içeriyor.

Her Worlds’te olduğu gibi bu yıl da turnuva yaklaştıkça Corki’ye ufak ufak güçlendirmeler gelmeye başladı. Bununla birlikte Doran eşyalarına getirilen nerf ise birçok şampiyonun koridor aşamasını doğrudan etkileyecektir. Metanın belki de en OP şampiyonu olan Zac ise hasar konusunda bir dengeleme aldı. Dönüşümlü oyun modu olarak ise bu yamada Kanlı Av Vakti’ni oynayacağız. 7.12 yamasının özeti ise şu şekilde:

Şampiyonlar

Üst koridorda taşıyıcı şampiyonların hakimiyetini izlediğimiz şu günlerde bir iyileştirme de Camille’e geldi. Şampiyonun pasifinin bekleme süresi azaltılırken, Q’nun ikinci hasarı ise %200’e çıkartıldı. Bu, Camille’in metaya döneceğinin bir göstergesi.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu yamanın en büyük değişikliklerinden birisi Corki’ye getirildi. Saldırı hızı arttırılan Corki’nin taban saldırı gücü de arttırıldı. Ayrıca normal saldırılar artık daha çok büyü hasarı uygulayacak. Eşya tercihi konusunda farklı Corki’ler görmeye hazır olun. Uzun bir süredir metada olmayan Jhin dde ufak bir dengeleme aldı. Şampiyonun Q yeteneğinin taban hasarı azaltılırken saldırı gücü oranı arttırıldı. Ayrıca ulti de daha fazla hasar uygulayacak.

Bir dönemin popüler orman şampiyonu Kindred’in de taban saldırı gücü arttırıldı. Ayrıca E yeteneği artık daha az mana harcayacak. Şu anda gizli gizli orta koridor metasının en güçlü şampiyonlarından olan Malzahar da bu yamada nerf alanlardan. Şampiyonun Q ve R’si artık yüksek seviyelerde görece az hasar çıkartacak.

Güncellenen Rek’Sai ise yamanın Corki ile beraber ciddi iyileştirme alan şampiyonlarından. Tamamen AD odaklı bir ormancı olan Rek’sai’nin taban saldırı gücü ve zırh değeri arttırıldı.

Değişiklikleri bir nerf gibi gözükse de Rumble’ın da bu yamada iyileştirme aldığını belirtmek gerekiyor. Isı artık daha yavaş azalsa da Q yeteneğine aldığı güçlendirme, şampiyonu erken seviyelerde çok daha korkulası bir hale soktu. Rumble’ın daha çok bekleme süresi etrafında oynaması gerekecek.

Nişancılar arasında şu anda en popüler şampiyon olan Xayah’ın ise saldırı hızı veren W yeteneğinin her seviyede bekleme süresi 4 saniye arttırıldı.  Yine yukarıda belirttiğimiz üzere Zac’in de W ve E yeteneğinin hasarı azaldı.

Eşyalar

Yamadaki en eğlenceli değişiklik ise A.M.K. kılıcına geldi. Adı değişen eşya artık TEK Kılıcı olarak adlandırılacak. Demir Solari’nin Broşu’nun sağladığı kalkan değeri bir miktar azalsa da bu, eşyanın tercih edilme oranını çok etkilemeyecektir. Öte yandan Kefaret için de aynı şey geçerli. Destek şampiyonlarının vazgeçilmezi olan Kefaret, artık daha az can ve can yenilenmesi sağlayacak. Eşyanın mana yenilenmesi artarken iyileştirmesi azaltıldı. Fakat iyileştirme güçlendirmesi etkileriyle daha fazla can sağlama ihtimali var.

En büyük değişikliği yaşayan eşya ise Zeke’nin Ahengi oldu. Eşya artık Ordu Kalkanı yerine Kuvvet Kitabı ile yapılıyor. Yeni Zeke’nin en büyük özelliği ise tetiklendiğinde artık kritik vuruş yerine yavaşlatma özelliği sağlıyor. Yani artık destek oyuncuları nişancılarına eşya ile kısa bir süreliğine Donmuş Balyoz özelliği kazandırabilecek. Orta koridorda Karma ve Lulu gibi şampiyonların tercih ettiği Athene’nin Lanetli Kadehi de güzel bir değişiklik yaşadı. Bekleme süresinde azalma özelliği aşağıya çekilse de eşya artık her +%25 taban mana yenilenmesi için 5 yetenek gücü verecek. Bu, orta koridorda işlevsel şampiyonların yükselişi anlamına gelebilir.

Son olarak Doran’ın Yüzüğü ve Doran Kalkanı eşyaların da ufak gözükmesine rağmen ciddi bir nerf aldığını ekleyelim. Yüzüğün pasifi ÖZEL olarak değiştirildi. Yani birden fazla yüzük almak mana yenilenmesini arttırmayacak. Bu, üst koridor Gragas’ın ölüşü anlamına geliyor. Kalkan ise nişancılar tarafından sıklıkla tercih ediliyordu. Bedelinin 400 olması, yanına iki iksirin alınmasına olanak sağlıyordu. Bedeli 450’ye çıkarılan eşyanın artık nişancılar tarafından tercih edilmesi sürpriz olur.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir