League of Legends League of Legends Haberleri

5Mid Özetliyor: LoL 8.5 yaması

Yeni şampiyon Kai’Sa’yı oyuna dahil edecek 8.5 yaması duyuruldu. Yamada ayrıca birçok şampiyon değişikliklerinin yanı sıra tankları yakından etkileyecek eşya güncellemeleri de yer alıyor.

Sadece birkaç hafta metadan uzakta kalan Zoe iyileştirmeleri de 8.5 yamasında öne çıkıyor. Bununla birlikte Warmog’un Zırhı ve Yanardöver değişiklikleri ormanda özellikle tank şampiyonların popülerliğini yakından etkileyecek gibi gözüküyor. Dilerseniz yamanın detaylarına göz atalım:

Şampiyonlar

League of Legends’ın en yeni şampiyonu Kai’Sa, 8.5 yaması ile oyuna dahil edilecek. Şampiyonun yetenek setini daha önceki haberimizde bulabilirsiniz.

Bu yamada orta koridoru domine eden bazı şampiyonların koridor aşamasının güçsüzleştirdiğini görüyoruz. Azir‘in Q yeteneğinin hasarı düşürülürken Galio da benzer bir şekilde etkilendi. Şampiyonun minyon temizleme mekaniği olan Savaş Yelleri yeteneği artık daha fazla mana harcayacak ve daha uzun bekleme süresine sahip olacak.

Tank metasında hemen hemen hiç tercih edilmeyen Jhin ise önemli bir güçlendirme aldı. Şampiyonun pasifi ve Q yeteneği artık daha fazla hasar verecek. Aynı zamanda W’su artık sadece normal saldırı değil herhangi bir tutan yetenekle de rakipleri yerine mıhlayabilecek. Tank metasının yavaş yavaş gözden düşmesiyle Jhin’i tekrar alt koridorda görebiliriz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Nocturne ve Olaf büyük bir güçlendirme aldı. Özellikle 8.4 yamasında Yırtıcı ile rakiplerini parçalayan Olaf, E ve R yeteneğine aldığı güçlendirmeyle daha da önemli bir seçim haline gelecek. Pasifi güçlenen Nocturne ise tekli dereceli maçlarında önemli bir seçim olacaktır.

Yine PBE yamasından güncelleneceği haberini aldığımız Rengar‘ın da aldığı değişiklikler resmileşti. Şampiyonun Vahşet’i artık daha geç kaybolacak, hasarı ilk yetenek seviyelerinde artsa da oyun sonrası güçlenecek. Yeni büyücü eşyalarıyla bir kez daha dolaylı yoldan güçlenen Ryze ufak bir dengeleme aldı. E yeteneğinin erken oyundaki hasarı azaltıldı. Bu pek önemli olmasa da sıçrama hasarının %100’den %50’ye düşürülmesi minyon temizleme mekaniklerini derinden etkileyecektir. Bununla birlikte ultisinin de bekleme süresi yükseltildi.

Yeniden düzenlenen Swain‘in zayıf erken oyunu ise getirilen iyileştirmelerle düzeltiliyor. Q’nun bekleme süresi ilk seviyelerde azalırken şampiyonlar artık İblis Ateşi atışlarını engelleyemiyor.

Ve gelelim Zoe‘ye. League of Legends’ın son zamanlardaki en tartışmalı şampiyonu Zoe, eski dominant günlerine geri dönecek gibi. Q’nun hasarı arttırılsa da alan hasarı azaltıldı. Normal saldırı ve W menzilleri de arttı. Bu Zoe’yi ciddi anlamda güçlendirse de eski gücüne yaklaşacak konumda olmadığını söyleyelim.

Eşyalar

Baron ve Kadim değişiklikleri metaya Komuta Sancağı‘nı da beraberinde getirdi. Bu yamada Komuta Sancağı iyi bir dengeleme alıyor. Eşyanın verdiği özellikle kuşatma minyonları sekiz vuruş ile tek başına bir kuleyi alabiliyordu. Baron varken eşyanın verdiği hasarı arttırma etkisi kaldırıldı. Yani eşya ile minyonlar eskisi kadar güçlü olmayacak, fakat hala önemli bir tehdit oluşturacak.

Yanardöver orman eşyası ise önemli bir dengeleme aldı. Eşyanın ilave can çarpanı azaltıldı. Bu, tank şampiyonların ormandan yavaş yavaş düşmesine neden olabilir. Aynı zamanda Warmog’un Zırhı‘nın can eşiği arttı. Bu da tıpkı Yanardöver dengelemesi gibi tank şampiyonlara doğrudan bir nerf.

Rünler

Nişancıların kullandığı rünler bu yamada dengelendi. Saldırıya Devam‘ın hasar güçlendirmesi erken oyunda iyileştirilirken Ayağı Çabuk‘un minyonlardan can çalma oranı yarı yarıya düşürüldü. İki rünün de kullanışlı olduğu şampiyonlar var, fakat artık alt koridorda Ayağı Çabuk’un mutlak hakimiyetini görmeyeceğiz gibi duruyor.

Yine tank şampiyonlara yapılan bir dengeleme olarak görebileceğimiz bir başka değişiklik ise Artçı Şok‘a geldi. Rünün bekleme süresi 20’den 35’e yükseltildi.

Ganimet değişiklikleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi ganimet sistemi güncelleniyor. Özet olarak artık sandıklardan daha yüksek bedelli şampiyon kristali düşecek. Aynı şekilde daha çok Turuncu Öz kazanacak ve ebedi ile ihtişamlı kostümleri rahatlıkla açabileceğiz. En güzel değişiklik ise şampiyon ustalığı konusunda gerçekleşti. Artık 6. seviyeye yükseltmek için 2400 yerine 800, 7. seviyeye yükseltmek için ise 2950 yerine 950 mavi öz harcayacağız.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

1 Comment

  • Dquixote 6 Mart 2018

    6. Seviye icin 3200 mavi öz
    7.seviye için 3900 mavi öz istiyor.
    Yanlışınız var..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir