League of Legends

Amerika’da bir üniversite espor yönetimi dersi vermeye başlayacak

Riot Games

Massachusetts’teki Becker College, Amerika’daki espor trendini yakaladı ve müfredatına ülkedeki ilk espor yönetimi dersini ekledi. 

Dört yıllık lisans programı şeklinde uygulanaca Espor Yönetimi dersi üniversitenin işletme fakültesinde yer alacak ve öğrencilerin kariyerlerini başlatma konusunda önemli bir rol oynayacak. Üniversiteden yapılan duyuruda ise Tasarım ve Teknoloji Fakültesi dekanı Alan Ritacco “Esporun hızlı gelişimi sektörde yeni iş dallarını da ortaya çıkardı. Bu öğrencilerimiz için önemli bir kariyer fırsatı. Bilgisayar oyunlarıyla içli dışlı olan üniversite öğrencilerine Espor Yönetimi dersi sunmak doğru bir karar.” ifadesini kullandı.

Müfredatın ana odağı esporun işletme tarafı olacak. Öğrenciler etkinlik oluşturma ve planlama, turnuvaların tanıtımı yapma ve pazarlama taktikleri öğrenecek. Ayrıca sadece League of Legends ya da Fornite değil, esporun farklı dalları da müfredatta yer alacak. Öğrenciler ilk yıllarında stajyerlik de yapabilecek.

Becker’ın müfredatına esporu ekleyen bir başka üniversite olduğunu da belirtmek gerekiyor. Daha önce İngiltere’de yer alan Staffordshire Üniversitesi dünyada esporu müfredatına katan ilk üniversite olmuştu. Staffordshire, ESL İngiltere ile müfredatını ortak bir şekilde oluşturmuştu. Ohio’daki Ashland Üniversitesi ise Şubat ayında bir espor bursu programı duyurmuştu.

1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.