League of Legends

Cloud9 6 senenin ardından LCS şampiyonu oldu

Cloud9 2020 LCS Bahar Mevsimi şampiyonu oldu. Ekip finalde FlyQuest’i 3-0 geçti.

Kuzey Amerika ligi LCS’te mücadele eden Cloud9, 6 sene aradan sonra lig şampiyonu oldu. Takım en son 2014 Bahar Mevsimi’nde 1. olabilmişti. Finalde TSM’i eleyen takımın kadrosunda Balls, Meteos, Hai, Sneaky, LemonNation vardı.

Cloud9 ayrıca LCS tarihinde lig aşamasını en domine eden performansı sergiledi. Takımın ligde %92.9’luk bir kazanma yüzdesi var. Finalde FlyQuest’i 3-0 eleyen ekip Worlds’e katılmayı garantileyen 2. takım oldu. Ayrıca final serisinin En Değerli Oyuncusu Cloud9 desteği “Vulcan” oldu.

Final karşılaşmasında kadrolar şu şekildeydi:

C9: Licorice, Blaber, Nisqy, Zven, Vulcan            FLY: Solo, Santorin, PowerOfEvil, WildTurtle, IgNar

Maçlar

1. Maç

6. dakikaya kadar skor sesi çıkmayan maçta ilk kan Blitzcrank oynayan IgNar’ın Blaber’ı çekmesiyle döküldü. Blaber skorunu alan FlyQuest ilk ejderi de rahat bir biçimde aldı. 10. dakikada üst koridora attığı baskınla Solo’yu öldüren Blaber Alamet’i açtı. Pozisyonun devamında oraya yetişen Santorin ve PoE’den Santorin Blaber’a öldü. Ardından PoE Blaber skorunu aldı. 12. dakikada C9 ilk ejderi hanesine yazdırdı. 17. dakikada orta koridorda Vulcan’ın WildTurtle’ı çekmesiyle C9 Alamet açtı ve T1 kulesini devirdi. Pozisyonun devamında FLY üyeleri savaş başlattı ve sonucunda iki takım da ormancısını kaybetti. Ardından FLY kendilerinin 2. ejderini aldı. 20.dakikada çıkan savaşta C9 Zven’i kaybetti ama IgNar ve Solo skorunu aldı. 23. dakikada ejder için savaşan iki takım da 1 oyuncusunu kaybetti ama ejderi alan taraf C9 oldu. 26. dakikada Baron yakınlarında yapılan savaşta C9 iki oyuncusunu kaybetmesine rağmen 4 rakip oyuncuyu katletti ve ardından Baron’u aldılar. 34. dakikada orta koridorda çıkan savaşta FLY ilk defa üstün geldi ve 3 skor vererek 4 skor aldı. 35. dakikada ejder için yapılan savaşta ejderi katlederek Okyanus Ruhu’nu ele geçiren C9, 2 rakibini öldürerek Baron’a yöneldi. FLY’ın Baron’a verecek cevabının olmamasından dolayı C9 kolay bir Baron aldı.

Yapılan kuşatma ve savaşlarla birlikte maç 39. dakikada Cloud9’ın 10 bin altın üstünlüğü ve 21-13 skorla bitti.

2. Maç

Yine erken bir skor sesi çıkmayan maçta alt koridor üstünlüğünü ele geçiren C9 6. dakikada ilk ejderi aldı. İlk kan 8. dakikada üst koridorda yapılan ikiye iki savaşta Licorice’in ölmesiyle döküldü. Pozisyonun devam etmesiyle Nisqy ve Vulcan oraya vardı ve iki FLY üyesini almayı başardılar. Böylece C9 için daha kötü sonuçlanabilecek pozisyon, hatta skorların Yasuo’ya gitmesiyle birlikte C9 için kârlı oldu. 11. dakikada IgNar skorunu alan C9 alt koridora Alamet açtı ve ejderi aldı. Alamet’le birlikte ilk kule altınını alan Zven maçta ciddi bir üstünlüğe sahipti. C9 rahat bir şekilde 17. dakikada 3. ejderlerini de aldı. 20. dakikada kule altında Nisqy skorunu almak isteyen FLY, skoru alsalar bile pozisyon devamında 3 oyuncusunu kaybetti ve Cloud9 rakibinin bu hatasını iyi değerlendirerek Baron aldı. 23. dakikada çok hızlı bir şekilde dört rakip oyuncuyu öldüren C9 Okyanus Ruhu’nu da ele geçirdi. 27. dakikada üst koridorda çıkan takım savaşında C9 sadece Nisqy’i kaybetti ve 3 rakip oyuncuyu öldürdü, devamında Baron’u aldı.

30. dakikada Kadim için çıkan savaşta C9 hiçbir oyuncusunu kaybetmeden Katliam yaptı ve maç 24-6 skor, 15 bin altın üstünlüğüyle bitti.

3. Maç

Serinin son maçında ilk kan 3. dakikada üst koridora 3 kişi giden FLY’ın Licorice’i öldürmesiyle döküldü. Alt koridoru ittiren C9 5. dakikada ejderi aldı. 8. dakikada Alamet önünde çıkan savaşta FLY Nisqy’i öldürse de sonradan PoE’yi kaybetti. Alamet ile birlikte C9 11. dakikada ilk kule altını aldı. 11. dakikada Nisqy’i kule altında kesen FLY, devamında Blaber’ı da aldı ama Santorin’i kaybetti. C9 12. dakikada 2. ejderlerini aldı. 18. dakikada 3. ejder önünde çıkan savaşta ilk başta FLY Blaber skorunu alsa da Nisqy’nin mükemmel Rumble ultisi ve Aatrox’un hasarıyla C9 bir anda 3 skor çıkardı ve 3. ejderlerini de aldılar. C9 20. dakikada rakibin haberi olmadan gizli bir Baron aldı. 23. dakikada uzunca bir savaşın ardından C9 3 skor buldu ve devamında Dağ Ruhu’nu da ele geçirerek maçın tüm iplerini eline aldı.

27. dakikada 4 skor bulan C9 rakiplerinin doğmasına az süre kalsa da Nexus’a vurmaya devam etti ve maç 28. dakikada 16-10 skorla ve 10 bin altın üstünlüğüyle bitti.

Seriyi 3-0 kazanan C9 6 sene ardından lig tarihinin gördüğü en dominant performansla LCS şampiyonu oldu.

Hobileri müzik dinlemek ve espor olan sıradan birisi \m/.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir