League of Legends

Eski Köye Yeni Adet: Anivia ve Ornn

Eski Köye Yeni Adet serimizin ikinci konukları Anivia ve Ornn. Keyifli okumalar!

Rehberde oyunu daha eğlenceli kılacak ve sizi şaşırtabilecek seçimlere yöneleceğiz. Arkadaşlarınızla “Ya kanka gel alt koridorda farklı bir ikiliyi deneyelim.” ya da “Bu şampiyona farklı eşyalar alsam nasıl bir uyum yakalarım?” dediğiniz zamanlarda 5Mid’e girip bakabileceğiniz ve okurken sizi denemeye şevk edecek farklı oynama tarzlarını göstermeye çalışacağız.

Destek Ornn – Nişancı Anivia

Bu can sıkıcı ikili her ne kadar pasif ikili gibi görünse de, karşılaştığınızda size ‘raqe quit’ attırabilecek bir komboya sahip. Hepimiz biliyoruz ki Ornn E yeteneğinin kitle kontrol uygulayabilmesi için bir duvar olması gerekiyor. Anivia da bu duvarı W skili ile gayet güzel bir şekilde yatıyor. Bu kombo ile başlayan savaşı, Anivia ve Ornn’un diğer yetenekleri takip ediyor. Rakibi oldukça çaresiz bırakan bu kombo seri bir şekilde yanlış atılan adımları cezalandırabiliyor. Her ne kadar erken oyunun erken safhalarında Anivia güçsüz olsa da; Ornn’un can yüzdesine göre veren hasarı, rakibi alt etmede öncü rolü üstleniyor. Anivia, Asırlık Sopa veya Başmelek Asasını alana kadar hasar Ornn’dan çıksa da, eşya alındıktan sonra rakibin koridorda durması neredeyse imkansız hale geliyor. Hele bir de Ornn ultisi bekleme süresinde değilse, uzaktaki rakibe bile kolayca yetişebiliyor. Neredeyse tamamen kitle kontrol zinciriyle rakibi alt etmeye yönelik oyun stili olan ikili için çok fazla beceriye gerek yok. Kazara herhangi bir sersemletme tutsa bile kolay bir şekilde devamını getirebilirsiniz.

Anivia’nın çektiği mana sıkıntısı nedeniyle koridor aşamasında minyon kesmesi tam bir eziyet haline geliyor. Çok düşük hasara ve saldırı hızına sahip şampiyon için eşya olması biraz zor olabiliyor. Bu yüzden karşısında saldırı mesafesi Anivia’dan daha fazla olan şampiyonlar oldukça sıkıntıya sokabiliyor. Senna, Zyra, Annie gibi menzilli destekler her ne kadar öldürmesi kolay olsa da, koridor aşamasında Nişancıları oldukça dürten şampiyonlardan. Bunun yanında Ornn’un da savaş başlatmasına izin vermeyebiliyor. Karşıdaki desteğin yakın dövüşçü şampiyon olması ekstra kolaylaştırabilir.

Takım savaşlarında birbirinden bağımsız olarak oldukça ektili yetenek kitine sahip olan ikili, özellike dar alan savaşlarında Ornn ve Anivia ultisiyle rahat bir takım savaşı sizleri bekliyor olacak. Buradaki tek kural Anivia’nın pozisyon alması. Çünkü kaçış yeteneği olmayan şampiyon, hatalı bir hareketinde direk gri ekrana gidebiliyor.

Anivia Rün ve Eşya Dizilimi

Anivia’nın oyuna maksimum etki edebilmesi için eşya düzeni ve rün gerçekten büyük önem teşkil ediyor. Şampiyon olarak düzenli hasar üzerine bir eşya düzeni tercih edebilir veya LeBlanc tarzı anlık hasar düzenini tercih edebilirsiniz. İkincisi, düşmanların toplam canı az olduğunda tercih edilmesi önerilir.

Sürekli hasar çıkarmak isteyen oyuncular, Asırlık Sopa ve Başmelek Asasını almalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu iki eşyanın sağladığı mana, can ve yetenek gücü oranları, Anivia’yı hem daha öldürülmesi zor bir hedef haline getiriyor; hem de mana sıkıntısı yaşamadan takım savaşlarını rahatça oynayabilmesini sağlıyor. Sonrasında ise Liandry’nin Eziyeti ve Morellonomikon’u da çantanıza koyduktan sonra neredeyse ölümsüz hale geliyorsunuz. En son seçeceğiniz eşyayı tamamen karşı tarafın şampiyonlarına göre almanız daha iyi olacaktır. Rabaddon’un Şapkası veya Hiçlik Değneği güzel bir tamamlayıcı olacaktır. Ha bu arada Sihirbaz Pabuçları’nı almayı da unutmayın!

Rünler ise oynayış şeklinize göre değişkenlik gösterebilir. Ya herro ya merro diyerek, Sihirli Yıldız tercih edip dürtmeye yönelik oynayabilirsiniz. Alt rünlerden Mana Akış Yüzüğü, Yücelik ve Kızart alarak koridorda baskın oynamaya ve skor almaya yönelik oynamaya çalışabilirsiniz. Mana akış yüzüğü eksik mananızı doldurup daha fazla yetenek kullanmanıza olanak sağlayacak. Yücelik yetenek bekleme sürelerini azaltarak dolaylı katkı sağlayacak. Kızart ise minimal tutuştur görevi görecek. Yan rün olarak, İlham’dan Sihirli pabuç ve Peksimet Teslimatı alarak, Anivia’nın hareket hızını bir nebze olsun artırabilir ve erken oyundaki mana sıkıntısına çare bulabilirsiniz.

Ornn Rün ve Eşya Dizilimi

Ornn’da ise durum biraz farklı. Ornn’un pasifini kullanarak geliştirebileceği eşyaları öncelikli olarak almaya çalışması esas eşya dizilimini oluşturuyor. Çoğu profesyonel oyuncuya göre Cehennem Maskesi geliştirilen en verimli eşya konumunda. Ancak koridorda hiç yetenek gücüne sahip karakter olmadığı takdirde eşya anlamını yitiriyor. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, ilk olarak Günateşi Pelerini’ne yönelmeniz daha faydalı olacaktır. Hem hasar katkısı sağlarken tanklığınızı da oldukça artıracaktır. İkincil olarak Buzdoğan Eldiveni satın almanız kitle kontrolünüzü baya bir artıracaktır. Geriye kalan eşya tercihlerinizde önceliğinizi can miktarınızı yükseltmeye verin. Warmong’un Taş Zırhı veya Görkemli Zafer gibi eşyalar ön safhalarda durmanızı sağlayacaktır.

Rün olarak, ya Hortlağın Pençesi; ya da Artçı Şok tercih etmenizi öneriyoruz. Hortlağın Pençesi toplam can oranınızı artırırıken attığı hasar da göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Eğer Hortlak tercihinde bulunursanız, alt rünlerden Tahrip alarak rakiplerin üsse dönüşlerini cezalandırabilirsiniz. Kemik Zırh ise size gelen ani hasarı göğüslemenize yardımcı olacaktır. Son olarak Aşırı büyüme ile de can barınızı rahatlıkla artırabilirsiniz. Artı şok almanız takdirde ise tanklığınız daha fazla olacak ancak yalnızca ultiniz ve E yeteneğiniz ile rünü çalıştırabileceksiniz. Eğer doğru yerde ve şekilde çalıştırabilirseniz, işte o zaman şampiyonun neler yapabileceğine bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Elbette ki, Eşya dizilimi ve rün dizilimi tamamen sizin isteğinize bağlı. Kendi oynayış tarzınıza göre şekillendirebilir, farklı stillerde oynayabilirsiniz. Umarız keyifli beğenir ve keyifli vakit geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Eski Köye Yeni Adet serisinin bir sonraki bölümü ile karşınızda olacağız. 

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.