Eski Serseri: ClearLove League of Legends League of Legends Haberleri

Eski Serseri: ClearLove

ClearLove gibi oyuncular, yarışmacı kelimesinin sözlük anlamı gibidir. Gün geçtikçe olgunlaşırlar, akıllanırlar ve her zaman daha iyiye giderler. Bunu yapmaktaki amaçları neredeyse her zaman aynıdır. En iyi olmak.

Bu haftaki yazımızda League of Legends tarihinin efsane ormancılarından Ming “ClearLove” Kai’nin en iyi olma mücadelesini inceleyeceğiz.

Sokaklarda Büyümek

Ming Kai, Çin’in Wuhan kentinde büyümüş bir çocuk. Küçüklüğünü okuldan kaçarak, derslere önem vermeyerek ve arkadaşlarıyla takılarak geçirmiş. Bu hikaye birçoğumuza tanıdık geliyordur muhtemelen.

Çocukluğundan beri oyunlar ile içli dışlı olarak büyümüş kendisi. Bilgisayar ile ilişkisi, oyunculuk kariyerinin başlarında internet kafeler ile sınırlı kalsa da, arkadaşlarının da yardımı ile birlikte evine bir bilgisayar almayı başarmış.

Burada anlattığından yola çıkarak ClearLove’ın hedef odaklı birisi olarak yetiştiğini görebiliriz. Eğer çocukluğunuzdan itibaren çalışmaya veya para biriktirmeye alışmadıysanız kendi başınıza bir bilgisayar almanız çok zordur. Ünlü ormancı ise sadece daha rahat bilgisayar oyunu oynayabilmek için kendini zorlayarak bunu başarmış. Küçük yaşta bunu yapmak ciddi bir kontrol gerektirir.

Bir arkadaşının tavsiyesi ile League of Legends’a başladığında artık işler ciddileşmişti. ClearLove’ın hayatına League of Legends hakim olmuştu ve kendisi de bundan memnun gibiydi. Hedef odaklı birisi olarak Çin sıralamasında yükselmeyi kafasına koymuştu ve bunun için çok çalışması gerekiyordu. O da çalıştı ve birinci sezonun sonunda Çin sıralamasında birinciliğe yükselmeyi başardı.

Kendisinin bu istikrarında kesinlikle babasının etkisi vardı. Oğlunun, bir oyuna saatlerini, hatta günlerini verdiğini gören baba, oğlunun eğer bir işe bu kadar fazla zaman ayırıyorsa bu konuda bir şeyler başarması gerektiğini düşünüyordu.

Çin sunucusundaki birinciliğinin ardından ClearLove bir sürü teklif almaya başladı. İlk takımı olan Team Phoenix’te çok kısa bir süre kaldı. Burayı daha çok bir basamak olarak kullanan ClearLove, daha sezon bitmeden Çin’in en popüler takımına transfer oldu.

Büyük Bir Adım: Team WE

Eğer 2012 yıllarında, Çin’de yaşayan, profesyonel League of Legends oyuncusu olma hayalleri kuran bir gençseniz, Team WE’ye katılmanız, rüyanızın gerçekleştiği anlamına geliyordu. Çin’in ve Dünya’nın en iyi takımlarından birisi olan Team WE, daha önce neredeyse hiç profesyonel arena tecrübesi olmayan ClearLove’ı kadrosuna katmıştı.

Her ne kadar Çin sunucusunda birinci sıraya çıkmayı başarsa da insanların akıllarına soru işaretleri vardı. Bu çocuk, Çin’in en iyi takımında oynayabilecek kadar yetenekli mi? Ben bilirkişi değilin fakat elde edilen başarılar, cevabın evet olduğunu gösteriyor gibi.

Hali hazırda birçok turnuvayı dominant bir şekilde kazanan Team WE, ClearLove ile birlikte bir ivme artışı kazandı.

Çin, Kore veya Avrupa takımı diye ayırt etmeden rakiplerini bir bir ezmeye başladılar. Öyle ki sezon 2 Worlds turnuvasını saymazsak neredeyse diğer takımlara kazanacak turnuva bırakmadılar bile diyebiliriz. IGN’in düzenlediği IPL 5 turnuvasını da ezici bir üstünlükle kazandıktan sonra herkesin ilgisini üstlerine çektiler. İlginin odağında da hep ClearLove vardı.

Yine de her kazananın kapısını çalan tehlike gibi Team WE’yi de tehdit eden bir olgu vardı. Rehavet. Daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik. Bir takım kaybetmeyi unutursa aldığı ilk mağlubiyette dağılır. Team WE dağılmasa da kesinlikle eski dominantlığını kaybetti.

Takım, hala üst sıraların popüler isimlerinden olsa da eskisi gibi göz korkutucu bir canavar değildi. Takım rahatlamıştı ve bu rahatlık, ClearLove’ı hiç mutlu etmiyordu. Gözünü hep yükseklere diken oyuncu, gözünü yükseklere diken takım arkadaşları istiyordu. Bu yüzden takımdaki analist Aaron ve destek oyuncusu Fzzf ile birlikte, yeni takımlarının yolunu tuttu.

İleri Atılmak: Edward Gaming

Team WE’den ayrılması ile ClearLove, neredeyse 5 yıl sürecek bir maceraya atılmıştı. Yaptığı şeyi tanımlayabilecek en iyi cümle sanırım ,risk almayı seçti, olurdu. Oynadığı takım ile uyumu oldukça iyiydi, tanınan bir isimdi ve birlikte bir sürü başarıları vardı. Edward Gaming ise Team WE’ye kıyasla daha sadece ve daha az bilinen bir takımdı. Çin’in önde gelen isimlerindendi fakat bir Team WE değildi.

ClearLove’ın dikkat etmesi gereken şeylerden birisi de hayran baskısıydı. Özellikle büyük bir takımdaysanız ve belli başlı başarıların mimarlarından birisiyseniz, taraftarlar sizin ayrılmanızı hazmedemeyebilirler. Hain yaftası yiyebiliyorsunuz ve sizden nefret eden bir kitle oluşabiliyor. ClearLove’a göre bu oldukça normal. Bu tarz söylemlerden etkilenmediğini belirtiyor. Düşünce yapısını etkileyen tek şey yine kendisi olmalı gibi bir fikri var.

Sade bir takım olarak bahsettiğimiz Eward Gaming, takımına ClearLove gibi bir yıldız gelince resmen gaza bastı. 3 mevsim boyunca LPL birinciliği kazanırken salonuna belli başlı küçük kupalar eklemeye de devam etti. ClearLove, TeamWE’de yaptığının aynısını Edward Gaming’de de yapıyordu. Gittiği takımı bir canavar haline getirip başarılarının mimarı oluyordu.

Yine de Çin’de aldıkları en büyük başarı bir Demacia kupası veya bölgesel turnuva galibiyeti değildi. Aldıkları en büyük başarı 2015 bahar mevsimi şampiyonluğunda LGD’yi 3-2 devirmeleriydi. İstatistiksel olarak bunun, diğer mevsim şampiyonluklarından bir farkı yoktu. Bu başarının büyüklüğünün sebebi, daha büyük bir başarının anahtarı olmasıydı. LGD’yi eleyerek LPL 2015 bahar mevsimi şampiyonu olan Edward Gaming, MSI 2015’e katılma hakkı kazanmıştı.

En Büyük Başarının Hüznü

2015 MSI şampiyonası, ClearLove’ın ve Edward Gaming’in ulaştığı zirve noktasıydı. Altın dönemlerini geçiriyorlardı, sonunda uluslararası, büyük bir turnuvayı kazanma şansları vardı ve kapanış sahnesi muhteşem olacaktı.

Grup aşamasını 4-1 tamamlayan ve tek yenilgisini SKT T1’dan alan Edward Gaming finale kadar yükselmiş ve yeniden SKT T1 ile karşılaşmıştı. Toplamda beş maça uzayan seri, izleyicilere muhteşem bir karşılaşma izletmişti.

İlk 4 maça Easyhoon ile çıkan SKT T1, son maça Öldürülemeyen Şeytan Kral, Faker ile çıkmıştı. Bu yetmezmiş gibi Faker’ın, namağlup olduğu şampiyon LeBlanc ellerindeydi. Böyle bir manzara ile karşılaştığınızda genelde elleriniz titrer, nefesiniz kesilir. ClearLove ve Edward Gaming’de ise bunlar olmadı. İyi bir oyun ortaya koyup MSI 2015 şampiyonu olarak isimlerini zirveye yazdırdılar.

Birçok kişi için yeterli olsa da gözünü en tepeye dikmiş olan ClearLove için daha işler bitmemişti. Tatmin olması için kazanması gereken bir Worlds vardı. Ne yazık ki kariyerini noktalayacağı takım olan Edward Gaming, Team WE’nin hatasına düşmüştü. Rehavete kapılmış ve şampiyonluk havasına girmişlerdi. Tıpkı Team WE gibi, hala başarılarını sürdüren fakat eskisi gibi korkulan bir takım görüntüsü çizmeyi başaramayan bir oluşum haline gelmişti Edward Gaming.

2018’e kadar finallerin popüler ismi olmaya devam ettiler. 2018’in ikinci yarısında ise artık gözle görülür bir düşüş yaşamışlardı. 2019’un ortalarında ise ClearLove, oyunculuk kariyerini bırakıp Edward Gaming’te birkaç ay koçluk yaptı. 2019 Demacia kupası ikinciliği dışında bir başarı elde edemeyince de takımdan ayrıldı ve emekliye ayrıldı.

İşin hüzünlü tarafı da burada. Gittiği her takımda efsaneleşti ve adını duyurdu. Gözünü her zaman en yükseklerde tuttu ve şampiyon olmak için çabaladı. Hedef odaklı bir oyuncunun hayatının amacı, başından beri, asla kazanamayacağı olan kupadaydı. ClearLove hiçbir zaman Worlds kupasının yanına bile yaklaşamadı.

Kendisi ise o kadar üzgün değil gibi. Eğer yeterince iyiyse kazanacağını düşünüyordu. Kazanamasa bile en azından denediğini biliyordu. Bu konuda kimse aksini söyleyemez. En azından denedi.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir