League of Legends League of Legends Haberleri

EU LCS 2017 Bahar Mevsimi 5. Hafta 1. Gün

EU LCS 2017 Bahar Mevsimi’nde 5. hafta mücadeleleri büyük bir heyecanla beklenen G2-UOL ve FNC-SPY serileri ile başladı. 

Haftanın ilk gününde ligin iki namağlup takımının karşılaşması olan G2-UOL, izleyenlerin beklentilerini karşılayarak hem kaliteli League of Legends mücadelesine sahne oldu, hem de klasik UOL maçları gibi izleyenlere büyük bir heyecan yaşattı. Günün ikinci serisinde ise ilk maçı harika bir şekilde oynamasına rağmen geri kalan mücadelelerde bu performansı sürdüremeyen FNC, SPY karşısında seriyi kaybetti. Karşılaşmaların kısa özeti şu şekilde:

G2 Esports 2-0 Unicorns of Love

Serinin ilk maçında G2’den EU LCS’te alışık olmadığımız Renekton seçimini gördük. UOL ise daha klasik bir takım savaşı kompozisyonu kurdu. Seri öncesi ormancıların karşılaşması merakla bekleniyordu. Oyuna solo skor alarak iyi başlayan Xerxe olsa da, Trick’in koridorlara çok daha etkili bir şekilde baskın yaptığını gördük. Üst koridorda Renekton’a avantaj kazandıran Trick, orta koridorda da yaptığı baskınlarla Perkz’ün koridor safhasını rahatlattı. Ryze’a karşı geri düşmeyen ve sezonun en iyi maçlarından birisini çıkaran Perkz, Orianna ile birçok kez UOL oyuncularını pozisyon dışı yakalayıp öldürmeyi başardı. Koridorlardaki baskıyı haritaya yayan ve kusursuz bir kar topu olan G2, bir noktadan sonra durdurulamaz oldu. Dikkatli oynayan ve tüm kaynaklarını takım savaşlarında kullanmayan UOL ise daha çok Ryze ultisi etrafında oyun yapmaya çalıştı. İki inhibitörü de rahat bir şekilde açan G2, karşılaşmayı sadece beş skor ve üç kule vererek tamamlayarak seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci maçı ise tam olarak klasik bir UOL karşılaşmasıydı. Bu defa Xerxe’nin en iyi olduğu şampiyon Ivern tercihinde bulunan UOL, sürpriz olarak üst koridora uzun zamandır görmediğimiz Gnar’ı seçti. Bu sefer G2 ise Azir ile daha takım savaşı odaklı bir kompozisyon kurdu. Karşılaşmanın başında Ivern ile alt koridordan kar topu olmaya çalışan UOL, bunu rahatlıkla başardı. 20. dakikada üst koridorda Trick ve Mithy’yi pozisyon dışı yakalayan ekip, buradan üç skor çıkarttıktan sonra Baron güçlendirmesi doğduğu gibi almayı başardı. Güçlendirmeyi almasına rağmen pozisyon hatası yapan UOL, 28. dakikada G2’nin Baron almasını engelleyemese de buradan üç skor çıkardı. Karşılaşmanın kırılma anlarından birisi ise Xerxe’nin G2’nin 35. dakikada başladığı Baron’u çalmasıydı. Buradaki savaştan dört skor çıkaran takım, G2’nin iki Nexus kulesini de yıkmayı başarmasına rağmen oyuncuların doğmasından ötürü maçı bitiremedi. 38. dakikada Nexus’un yanına Işınlan kullanan Gnar ile TK ve Ivern ikilisi karşılaşmayı backdoor yaparak bitirmeye çalışsa da bunu başaramadı ve bir oto ataklık can ile Nexus kurtuldu. G2 ise orta koridordan ilerledi ve maçı bitirerek seriyi 2-0 kazandı.

Fnatic 1-2 Splyce

Serinin ilk maçında baskın vedominant bir oyun sergileyen FNC, harika bir erken oyun ile karşılaşmada avantajı ele geçirdi ve maçı kazandı. Camille, Ryze ve Ziggs gibi seçimlerde bulunan FNC’ye karşın SPY Cassiopeia ve Rumble tercihlerinde bulundu. Erken oyunun yıldızı ise Broxah’tı. Orta koridordaki baskınları ile Caps’e avantaj kazandıran oyuncu, üst koridora da Caps ile baskına gidip Soaz’ın Camille’ine skorlar kazandırdı. Genel olarak oyunun tamamında daha iyi bir şekilde bütün olarak hareket eden FNC’ye karşılık veremeyen SPY, alt koridordaki 4 kişilik baskın dışında sadece pozisyon dışı kalan oyuncuları Malzahar ultisi ile yakalayarak skor çıkardı. Kusursuz bir kar topu olan FNC, sadece 26 dakika süren mücadeleyi kazandı ve seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci maçında da yine erken oyunu oldukça iyi oynayan bir FNC izledik. İlginç bir draft yapan ve orta koridora Malzahar’ı tercih eden FNC’ye karşın SPY, LB, Ivern ve GP gibi güçlü seçimleri kompozisyonuna katmayı başardı. Orta koridordaki takım savaşlarında Lee-Shen kombosuyla rakibini sıkıştıran ve savaşları kazanan FNC’nin en büyük hatası ise 22. dakikadaki Baron denemesiydi. Burada GP’ye 3 skor veren takım, SPY’nin geri dönüşü için gerekli ortamı sağladı. Alt koridora GP’yi gönderen ve ayrık ittirme yapan SPY, Soaz’i birçok kez tek başına yakaladı ve Wunder’in beslenmesini sağladı. Takım savaşlarında yeterli hasarı çıkaramadan eriyen FNC ise geriye düştükten sonra dönüş gerçekleştiremedi. 41. dakikada Baron güçlendirmesini alan SPY, alt koridordan ilerleyerek karşılaşmayı kazandı ve seriyi 1-1’e getirdi.

Günün son mücadelesinde ise SPY’nın mutlak hakimiyeti bulunuyordu. Fnatic’te Soaz Kled seçiminde bulunurken, SPY ise Corki-Jhin-Thresh üçlüsünü almayı başardı. Tutuk oynadığı ilk iki karşılaşmanın erken oyununun aksine SPY, üçüncü karşılaşmada çok daha agresif ve çok daha proaktif bir oyun çıkardı. Jhin ultilerinin etrafında çok iyi takım savaşları çıkaran SPY, Wunder’in Rumble ultileri ile FNC’yi adeta darmaduman etti. FNC ise Kled+Karma kombosu ile SPY’yi pozisyon dışı yakalamaya ya da savaşmaya zorladı. Karşılaşmada sistematik bir şekilde kontrolü elinde tutan ve takım savaşlarında sadece bir ya da iki skor veren SPY, 43. dakikada aldığı Baron sonrasında hali hazırda inhibitör kulesini yıktığı üst koridordan ilerledi ve karşılaşmayı tamamlayarak seriyi 2-1 kazandı. SPY’de Wunder ve Sencux harika oynarken, FNC’de Soaz ile Caps etkisiz kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir