League of Legends League of Legends Haberleri

EU LCS 2017 Bahar Mevsimi Çeyrek Final: SPY-MSF

EU LCS 2017 Bahar Mevsimi Playoff heyecanı, Splyce ile Misfits arasında oynanan Çeyrek Final karşılaşmasıyla başladı.

Sistem değişikliği sonucu Grup A ve Grup B olmak üzere ikili grup sistemiyle oynanmaya başlayan Avrupa LCS’te, 2017 Bahar Mevsimi Şampiyonu’nun belirleneceği Playoff süreci dün oynanan ilk Çeyrek Final serisiyle başladı.2017 Bahar Mevsimi’nde B Grubu’nda oynadığı 13 karşılaşmada 7 galibiyet ve 6 yenilgi alarak kategorisini üçüncü sırada bitiren Splyce, A Grubu’nu 8 galibiyet ve 5 yenilgiyle ikinci sırada bitiren Misfits ile karşı karşıya geldi. Kıran kırana mücadelenin yaşandığı beş maçlık seride, Misfits, 2-0 geriye düşmesine karşın büyük bir geri dönüşe imza atarak rakibi Splyce’ı 3-2’lik geçip Yarı Final oynamaya hak kazanan ekip oldu.

Serinin kısa özeti şu şekilde:

Splyce 2-3 Misfits

İlk karşılaşmada iki ekip de farklı iki kompozisyona yöneldi. Splyce, son günlerde Asya’da yükselmeye başlayan Fiddlesticks’ı desteğe alırken orta koridora Syndra’yı seçti. Misfits ise Shen & Rengar kombinasyonuna dayalı seçimlere gitti ve Kennen nişancı seçimini kilitledi. Erken ve orta oyunda iki ekip de kontrollü bir oyun ortaya koydu. Alan hasarına sahip olan Viktor & Kennen seçimlerine sahip olan MSF, yaşanan takım savaşlarına üstünlük kurdu; ancak bunu objektiflere yansıtamadı. SPY ise objektif konusunda muazzam bir performans ortaya koyarak sahip olduğu iki Dağ Ejderi’yle beraber kule rotasyonunda başarılı işler çıkardı. 38. dakikada Baron bölgesinde MSF lehine iyi başlayan takım savaşı tam anlamıyla felaketle sonuçlandı. Bire beş SPY lehine sonuçlanan değişim orta koridordan oyunu bitiren taraf SPY oldu.

İkinci oyuna Mavi tarafta yer alan MSF, Ashe oku etrafında anlık hasar çıkarabileceği seçimler yaptı. SPY ise buna cevap olarak Varus & Malzahar ikilisinin ultilerine dayalı kompozisyon kurdu. Maçın erken ve orta safhası iki takım adına da dengeli ilerledi. Kurulan kompozisyonlar ve stratejiler bariz bir fark yaratmazken oyunun kırılma anı dakika 26’da SPY’ın aldığı Baron sonrasında yaşandı. Elde ettiği güçlendirme sonrası alt koridor kuşatmasından inhibitörü düşüren SPY, oyunun kontrolünü de ele geçirdi. Kled ultisiyle takım savaşlarını başlatan SPY, Varus ve Malzahar ultilerini de koordine edince 41. dakikada ikinci oyunu da kazanmasını bildi.

Yaklaşık 50 dakika süren ve MSF adına ya tamam ya da devam maçı niteliği taşıyan son oyun, MSF alt koridorunun fark yaratması sonucunda MSF lehine sonuçlandı. Alt koridora Kalista & Thresh gibi oyun yapma potansiyeli yüksek olan ikiliyi seçen MSF, bu yaptığı tercihleri uygulamaya geçirmede son derece başarılı işler gerçekleştirdi. Alt koridorda yakalanan farkın Shen-Rengar-Syndra ile desteklenmesinin sonucu olarak üçüncü oyunu kazanan taraf MSF oldu. SPY ise erken ve orta aşamada makro oyunda rakibine bir nebze olsun fark yarattı; ancak bunda uzun vadeli başarılı olamadı. Özellikle Kennen & Braum ikilisinin alt koridorda geriye düşmesi, SPY’ın mağlubiyetinde en büyük faktörlerden oldu.

Dördüncü oyunda, sadece Varus ultisine dayalı kitle kontrolden yoksun bir kompozisyona giden MSF, orta koridorda LeBlanc’ı alırken ormanda ise KaKAO’nun ellerine Rengar’ı verdi. SPY ise üst koridorda Renekton’u seçmeyi tercih ederken alt koridorda Kennen-Fiddlesticks ikilisini kilitledi. Diğer üç oyunun aksine erken oyundan itibaren aksiyonun başladığı dördüncü oyunda, LeBlanc ve Rengar’ın skorları alması oyunun kontrolünü yavaş yavaş MSF lehine seyir etmesini sağladı. Mikro ve makro oyunda kontrolü ele almaya başlayan MSF, doğru hedeflere odaklı takım savaşları çıkartınca 42. dakikada seriyi 2-2’ye getirmeyi başardı.

Beşinci ve son oyunda Mavi tarafta yer alan SPY, üst koridora Kennen’ı kilitlerken orta koridora Viktor’u, nişancıya ise Lucian’ı seçti. MSF ise dördüncü oyunda LeBlanc ile güzel bir performans ortaya koyan PowerOfEvil için yine aynı seçimi yaptı. Ormana Graves’i alan ekip, alt koridorda ise Varus-Lulu ikilisini tercih etti. Üst koridorda Kennen’ı ilk dakikadan itibaren kamplamaya başlayan MSF, Kennen’ı oyundan düşürmeyi başardı. Kennen’ın her baskın yiyişinde skorları Graves veya LeBlanc’a vermesi bu iki taşıyıcının erken oyunda güçlenmesini sağladı. Elde ettiği skorlarla rüzgarı lehine çeviren MSF, mikro oyundaki başarısını makro oyunda da devam ettirince oyunun orta bölümünde mutlak kontrolü ele geçirdi. Kennen ve Viktor ultilerini koordineli kullanamayan SPY, sadece Lucian üzerinden varlık göstermeyi denedi; ancak bunda da başarılı olamadı. 38. dakikada SPY ormanındaki savaştan dörde birlik değişimle galip çıkan MSF, harika bir geri dönüşe imza atarak seriyi 3-2 kazanmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir