League of Legends League of Legends Haberleri

EU LCS 2017 Bahar Mevsimi 1. Hafta 1. Gün

Heyecanla beklenen EU LCS 2017 Bahar Mevsimi’nde ilk gün karşılaşmaları tamamlandı. İki seri oynanan ilk günde açılış karşılaşması H2K ve OG arasında oynanırken, günün ikinci serisi ise geçtiğimiz yılın şampiyonu G2 ile yeni kadrosunun performansı çokça merak edilen Fnatic arasındaydı. 

Tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da EU LCS’in formatında değişiklik yaşandı. 2 maçlık seriler üzerinden oynanan 2016 yılının aksine 2017 sezonu üç maçlık seriler üzerinden oynanacak. Şampiyon yasaklama sayısının da 10’a yükseltilmesi de takımların karşılaştığı yeniliklerden birisiydi. 10 yasaklamanın etkisini ilk günden görmeye de başladık. Uzun bir süredir oynanmayan Nocturne-orman gibi şampiyon seçimlerini gördüğümüz ilk gün karşılaşmaları şu şekildeydi:

H2K 2-0 Origen

Rakiplerine göre nispeten zayıf bir takım kuran Origen ile H2K’nin karşılaştığı seri oldukça çekişmeli başladı. Beklenenin çok üzerinde bir League of Legends ortaya koyan Origen, serinin ilk maçında uzun bir süre rakibi ile kafa kafaya mücadele edebildi. Daha tecrübeli ve derli toplu bir takım olmasının avantajını kullanan H2K, bir süredir sadece harita rotasyonları ile sağlanan dengeyi rakibini pozisyon dışı yakalayarak cezalandırdı ve Baron aldı. Takım savaşı kompozisyonunu sonunda kullanma fırsatı bulan H2K, rahat bir şekilde OG’nin kulelerini kuşattı ve karşılaşmayı kazandı.

Serinin ikinci maçında ise iki takımın da takım savaşı kompozisyonu kurduğunu gördük. H2K’de Nocturne seçimi sürpriz olarak Vadi’ye inerken, Origen ise çift ışınlanma ile haritayı kontrol etmeye çalıştı. 2v2 ve 3v3 çatışmaları Origen kazansa da, takım savaşı konusunda H2K daha becerikli olduğunu gösterdi. Naehyun’un Ekko ile Baron’u çalması Origen’e zaman kazandırmasına rağmen takım bu avantajı kullanamadı. Tekrar Baron alan H2K, orta koridordan ilerleyerek karşılaşmayı kazanarak seriyi de 2-0 ile bitirmiş oldu.

G2 2-1 Fnatic

Günün ikinci serisi de oldukça çekişmeli başladı. Taliyah gibi farklı bir seçimle karşılaştığımız maçta G2 rakibinden daha planlı bir şekilde hareket etti. Özellikle Shen-Rek’sai seçimlerini çok iyi kullanan takım, harita üzerinde doğru rotasyonlar gerçekleştirerek FNC’ye skor vermesine rağmen objektif odaklı bir oyun ortaya koydu. 42. dakikaya kadar uzanan karşılaşmada Trick harika bir performans sergilerken, FNC’de ise yeni transfer Caps ortalama bir oyun sergiledi.

Serinin ikinci maçı ise EU LCS’in şanına yakışır bir karşılaşma oldu. 50 dakika süren mücadele tam bir kaos şeklinde geçerken, iki takım da birçok hata yaptı. Avantajını abartıp kuşatmayı uzatan Fnatic aynı hatayı iki defa gerçekleştirirken, G2 ise yaptığı hataları rakibine Baron ve Kadim Ejder vererek daha ağır bir şekilde ödedi. Son ittirmede Caps’in ölmesinden sonra geriye çıkan ve karşılaşmayı uzatan FNC, orta koridorda Ryze’ın ultisini kullanarak hali hazırda kuleleri olmayan Nexus’u backdoor yaparak yıkmayı başardı ve seriyi 1-1’e eşitledi.

Serinin son maçı da büyük bir heyecana sahne oldu. Oyunun 10.-30. dakikaları arasında rakibine mutlak bir hakimiyet kuran Fnatic, 2014’teki tamamıyla harita odaklı sinir bozucu oyun tarzını bir kez daha G2 karşısında sergilerken, G2’nin 29. dakikadaki Baron’u alması işleri tamamıyla değiştirdi. Bu noktadan sonra geri dönüş gerçekleştiren ve Baron’u efektif bir şekilde kullanan G2, birçok hata yapmasına rağmen avantajını sürdürdü. Rakibini pozisyon dışı yakalayan Fnatic birçok kez 5v4 savaşma şansını Caps’in ölmesi yüzünden kullanamadı. Genel olarak iyi bir performans gösteren Caps, SoloQ tadında sürdürdüğü karşılaşmada rakibinin kendisini cezalandırmasına engel olamadı. 45. dakikada Nexus’u yıkan G2, seriyi de 2-1 kazandı.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir