League of Legends League of Legends Haberleri

EU LCS 2019 sezonu için getirilecek franchise sisteminin detayları paylaşıldı

Avrupa’daki League of Legends ekosistemi 2019 sezonunda baştan aşağıya değişiyor. Daha önce de EU LCS’e getirileceği açıklanan franchise sisteminin detayları paylaşıldı. ESPN’in haberine göre ligdeki slot paraları 8 milyon euro ile 10.5 milyon euro arasında değişecek.

LCS’in evrim geçirmesi 2018 sezonunda başlamıştı. Sektörün en büyük pazarlarından NA LCS bu yıl franchise sistemine geçmiş ve öngörüldüğü üzere büyük bir ekonomik stabiliteyi beraberinde getirmişti. Tüm bunların EU LCS için de gerçekleşeceği geçtiğimiz aylarda Riot Games tarafından açıklanmıştı. Hali hazırda NA LCS’te dört yeni organizasyon bulunuyor. Yarı Final’deki iki takımın bu yeni organizasyonlar olması ise izleyiciler açısından oldukça hoş bir detay.

ESPN’in yaptığı habere göre Riot Games, Avrupa için de süreci aynı şekilde yürütmeyi planlıyor. Buna göre ligde şu an mücadele takımlar franchise slotu satın almak için 8 milyon euro ödeyecek. Yeni organizasyonlar için bu miktar 10.5 milyon euro olarak belirlendi. Paris’te düzenlenen takım sahipleri toplantısında Riot’ın bu rakamları paylaştığı da belirtildi. Karşılaştırmak adına; NA LCS için giriş arası 10 milyon dolar ile 15 milyon dolar arasında değişmişti. Yıl başından itibaren NA LCS organizasonlarının değerinin çok hızlı bir şekilde arttığını söylemek mümkün. Çoğu takım şu anda 140-200 milyon dolar civarı bir değere sahip.

Tıpkı NA’de olduğu gibi EU’da da Riot Games gelir paylaşımı modelini uygulayacak. Sponsorluk ve medya haklarından kazanılan paralar takımlara ve oyunculara da dağıtılacak. Oyuncular bu havuzdan %35, organizasyonlar ise %32.5 pay alacak. Kalan %32.5 Riot Games tarafından prodüksiyon ve canlı etkinlikler için harcanacak.

Riot aynı zamanda ligdeki oyuncuların şartlarını da geliştirecek. Önümüzdeki yıldan itibaren minimum maaş miktarı yıllık 29.791 dolardan 74.749 dolara yükselecek.

Avrupa’nın Amerika’dan en büyük farkının oyuncu yetiştirmek olduğunu söylersek yanılmış olmayız. NA LCS’te oynayan Avrupalı oyuncu sayısına baktığımızda bunu açık bir şekilde görebiliyoruz. Riot Games bu konu hakkında yeni bir sistem getirecek. Fakat bu sistem henüz belirsiz.

Yine tıpkı NA LCS franchising başvurularında olduğu gibi EU LCS başvurularında da üç aşamalı bir süreç işlenecek. İlk aşamada başvurular değerlendirilecek, ikinci aşamada ise yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilecek. Son aşamada Riot Games Ekim ayı ile Aralık ayı araında son kararı verecek.

Franchise sistemi için futbol kulüplerinin büyük bir ilgisi olduğu belirtiliyor. Birçok kulüp yöneticisi Danimarka’da düzenlenecek EU LCS 2018 Bahar Mevsimi Finali’ne ve Mayıs ayında Paris’te oynanacak MSI 2018’e katılacak.

Bu sistemin EU LCS için “geç kalınmış adımlardan” birisi olduğunu belirtmek gerekiyor. Geçmişte H2K ve Unicorns of Love açık bir şekilde ekonomik stabilitenin var olmadığını ve profesyonel sahnenin finansal açıdan takım sahiplerini zor durumda bıraktığını açıklamıştı.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir