League of Legends

FlyQuest, yarı finalde Evil Geniuses’ın rakibi oldu

LCS play-off’larında FlyQuest ve TSM ekipleri karşı karşıya geldi. FlyQuest seriyi 3-2 kazandı.

Türk oyuncumuz Broken Blade’in yer aldığı TSM ile FlyQuest arasındaki seri 5 maça kadar uzadı. Silver Scrapes dinlediğimiz seri iki tarafın da hatasının bol olduğu, daha az hata yapanın kazandığı bir seri oldu. FlyQuest, seriyi kazanarak yarı finalde Evil Geniuses ile karşılaşacak. Evil Geniuses önceki tur Cloud9’a 3-1 yenilmişti. EG-FLY karşılaşmasının galibi finalde Cloud9 ile oynayacak.

Serinin Oyuncusu Ödülü’nü FlyQuest orta koridoru PowerOfEvil kazandı. Golden Guardians serisinde de PowerOfEvil aynı ödülü kazanmıştı.

Uzun soluklu seride takımların kadrosu şöyleydi:

TSM: Broken Blade, Dardoch, Bjergsen, Kobbe, Biofrost       FLY: Solo, Santorin, PowerOfEvi, WildTurtle, IgNar

Maçlar

1. Maç

TSM ormancısı Dardoch, 6. dakikada alt koridor üstünlüğünü elinde bulundurduğundan ilk ejderi takımına kazandırdı. Sakin geçen karşılaşmada ilk kan sesi 11. dakikada duyuldu. Üst koridorda 3 kişi olan FLY ekibi Broken Blade’i öldürerek serinin ilk skorunu aldı. IgNar, Biofrost’un da yardımıyla kuleye ölse de FLY ekibi Alamet’in Gözü’nü parçaladı ve ilk kule altınını da almış oldular.

13. dakikada Dardoch alt koridora baskın gerçekleştirdi. WildTurtle’ı almak için çok zaman harcayan ekip, sonradan FLY oyuncularının da toplanmasıyla Dardoch’u kaybetti ve bire bir skor takası gerçekleşti. TSM ardından alt koridorun ilk kulesini indirdi.

16. dakikada Rakan oynayan IgNar, karşı destek Biofrost’u yakalayarak takımına skoru kazandırdı. Ardından ekip ejderi aldı. 22. dakikada ejder önünde çıkan savaşta TSM 1, FLY 2 skor buldu. 1 dakika sonra aynı yerde gerçekleşen savaşta, TSM güzel oynayarak 3 skor buldu ve Baron’a yöneldi. TSM’in Baron almasına karşılık FLY 2. ejderini aldı.

25. dakikada Bjergsen – Dardoch ikilisi tek başına gezen Solo’yu üst koridor kulesinin altında öldürdü. Ardından FLY ekibinin toplanmasıyla devam eden savaş oldukça kanlı geçti. Dardoch ve Bjerg’ü öldüren ekip, TSM’in geri kalan oyuncularının da gelmesiyle 2 oyuncusunu kaybetti.

30. dakikada orta koridorda çıkan savaşta ikiye iki skor takası gerçekleşti, pozisyonun devamında TSM 3. ejderlerini almayı başardı ve Ruh Ejderi noktasına geldiler. 32. dakikada FLY Baron’a başlamak istedi. TSM’in bunu fark etmesiyle FLY ekibi için facia yaşandı ve TSM Katliam gerçekleştirdi ve Baron’u aldı. 34. dakikada TSM kuşatma yaparken FLY savaş başlattı ve 3 skor almayı bildi. Ardından ejderi de alan ekip Ruh Ejderi noktasına geldi.

40. dakikada TSM Baron aldı ve ardından çıkan savaşta iki takım da üç oyuncusunu kaybetti. 42. dakikada TSM Alev Ruhu’nu ele geçirdi. Rakan’ın gücünü iyi kullanan IgNar, tek başına gezen BB ve Bjergsen’ı avlamayı başardı. IgNar’ın Ulti + W kombosuyla Bjerg ve BB’yi bir kere daha avlayan FLY maçı lehlerine çevirmeye başladı. Nexus kulelerine vuran FLY, doğan TSM üyelerine saygısızlık yaptı ve birden 3 skor verdiler. En son doğan Bjergsen karşı Nexus’a vuran süper minyonlarına Işınlan attı ve 47.dakikada maçı bitirdi. Maçta skorlar 23-23 eşitti, TSM’in bin altın üstünlüğü vardı.

2. Maç

Seçim yasaklama ekranında takımlar seçimlerde değişikliğe gitmedi ve 1. maçtaki seçimler oynandı. 2. maçta ilk kan çok daha erken, 2. dakikada Dardoch’un orta koridor baskınıyla döküldü ve skoru Bjergsen aldı. Maça iyi başlayan Dardoch 5. dakikada Solo skorunu, 7. dakikada da ilk ejderi takımına kazandırdı. 9. dakikada TSM ekibi alt koridordan ilk kule altınını aldı. 12. dakikada FLY, üst koridor 2. kulesini, TSM ise 2. ejderlerini aldı. 18. dakikada FLY orta koridor ilk kulesini ve ilk ejderlerini aldı.

20. dakikada alt koridorda Solo skorunu almak isteyen BB – Dardoch ikilisi, kule altı baskınında Solo’yu öldüremediler ve üstüne FLY ekibinin toplanmasıyla Broken Blade ve Işınlan atan Bjergsen skorunu verdiler. 23. dakikada FLY 2. ejderlerini de aldı.

30. dakikada FLY’ın 3. ejderini almasını istemeyen TSM ejder etrafında toplandı ama FLY ekibinin güzel oyunları ve altın üstünlüğünden dolayı 3 skor birden verdiler.  Böylece 30. dakikada iki takım arasındaki altın farkı 5 bin oldu. TSM’in 3 oyuncusunun gri ekrana bakmasından faydalanan FLY, Baron Nashor güçlendirmesini de aldı.

Oldukça başarılı bir Baron kuşatması yapan ekip rakibin tüm inhibitörlerini yıktı. 35. dakikada TSM’in kuşatmaya karşı koyamaması sebebiyle maç 10-4 skor ve 8 bin altın üstünlüğüyle bitti. Seride skorlar eşitlendi.

3. Maç

Bu maçta Broken Blade Irelia seçimi yaptı ve izleyenleri heyecanlandırdı. Maçın ilk kanı, koridor baskını yapmak isteyen Dardoch’un başarısız olması ve Biofrost’un ölmesiyle döküldü. Ardından iki üst koridor da Işınlan büyülerini kullandı. Yanlış yere Işınlanan Solo, Broken Blade tarafından öldürüldü. Pozisyonun devamında BB üçte üç yaptı ama ikide iki yapan PowerOfEvil’e öldü. 7. dakikada FLY ormancısının ve desteğinin üst koridorda Broken Blade’i öldürdüğünü gören Dardoch ejdere başladı ve aldı. 13. dakikada FLY ilk kuleyi yıktı. Karşılıklı objektiflerin alınmasıyla soğuyan maçta 18. dakikada TSM 2. ejderini aldı.

21. dakikada başlayan uzun savaş, 22. dakikada TSM’in WildTurtle skorunu almasıyla bitti ve ekip ardından Baron’a başladı. TSM’in Baron girişimine engel olmak isteyen FLY üyeleri takım savaşı başlattı ve çok uzun süren pozisyonda toplamda iki takım da 2 skor buldu. FLY ardından 24. dakikada Baron’u kesti. Buna karşılık olarak TSM 3. ejderi aldı ve Ruh Ejderi noktasına geldiler.

29. dakikada TSM’in Alev Ruhu’nu almasını istemeyen FLY erkenden ejdere başladı ama TSM üyeleri yetişerek takım savaşı başlattı. Biofrost skorunu alan FLY, ejderi de kaptı. Ardından ekip 32. dakikada tekrardan Baron güçlendirmesini eline geçirdi. Ardından çıkan savaşta TSM 2 üyesini kaybetti. 36. dakikada FLY 3. ejderlerini de aldı. 39. dakikada WildTurtle’ı yakalamak isteyen TSM pozisyonun devamında IgNar’ı da düşürdü. Canları azalan TSM ekibi üsse dönmek zorunda kaldı ve bundan faydalanan FLY Baron’u ve ardından iki TSM üyesini de aldı. Kartopu etkisindeki ekip 41. dakikada Alev Ruhu’nu da ele geçirdi.

Maç Baron kuşatması yapan FLY’ın son takım savaşında 4 skor bulmasıyla bitti. Maçın skoru 20-10, aradaki altın farkı 13 bindi.

4. Maç

Maçın ilk kanı 5. dakikada Dardoch’un üst koridor baskınıyla Solo’yu öldürmesiyle döküldü. 7. dakikada Dardoch – BB ikilisi Solo’yu kule altında da kesmeyi başardı. Pozisyonun devamında PowerOfEvil Broken Blade’i kesse de Bjergsen’ın Işınlan’ıyla birlikte hem o hem de Santorin, Bjergsen’a yem oldu.

9. dakikada Dardoch’un karşı ormanda Santorin’e yakalanmasıyla çıkan savaşta TSM 2, FLY 1 skor buldu. Ardından 11. dakikada ilk ejderi aldılar. 12. dakikada Solo’yu kule altında kesen ekip, Alamet’in de yardımıyla ilk kuleyi aldılar. 5 bin altın üstünlüğü olan TSM 17. dakikada 2. ejderi, 21. dakikada Baron’u aldı.

Baron kuşatmasıyla rakibini üsse hapseden ekip, rahat bir şekilde 23. dakikada 3. ejderi de aldı. Ardından maç 24. dakikada TSM’in 18-6 skor, 12 bin altın üstünlüğüyle bitti ve seride skorlar tekrardan eşitlendi.

5. Maç

Son maçta ilk kan 3. dakikada Yampiri almak isteyen Dardoch’un, orta koridor üstünlüğüne sahip olan PowerOfEvil’e ölmesiyle döküldü. Ekip ardından 6. dakikada ilk ejderi de aldı. 8. dakikada TSM, karşı alt koridor oyuncularını kule altında öldürmek istedi. Çıkan savaşa PowerOfEvil ve Santorin de dahil oldu, pozisyon bitiminde FLY 3, TSM 2 skor aldı.

TSM 11. dakikada ilk ejderlerini aldılar. Karşılıklı skor ve FLY’ın kule almasıyla devam eden maçta 17. dakikada FLY 2. ejderini aldı. 18. dakikada TSM üst koridorda 4 kişi toplandı ve Solo’yu kule altından kesti, ardından kuleyi de aldılar. Buna karşılık olarak alt koridorda Alamet’i açan FLY 1 kule yıktı.

22. dakikada ejder için çıkan savaşta TSM 3 skor verdi ve FLY rahat bir ejder aldı. Ruh Ejderi noktasına gelen FLY, rakiplerinin dirilme sürelerini hesaba katarak Baron’u da aldı. 26. dakikada ormanda Biofrost skorunu almasıyla birlikte FLY gaza basarak Baron güçlendirmesiyle birlikte Nexus kulelerine vurmaya başladı. Maç 26. dakikada 10-6 skor ve FLY’ın 10 bin altın üstünlüğüyle bitti.

FLY’ın TSM’i 3-2 yenmesiyle birlikte yarı finalde Evil Geniuses ile karşılaşacakları belli oldu. Maç 18 Nisan 23:00’da oynanacak. Maçın kazananıyla Cloud9 arasında yapılacak final maçı ise 19 Nisan 23:00’da olacak. Maçları LCS’in resmî Twitch kanalından izleyebilirsiniz.

Hobileri müzik dinlemek ve espor olan sıradan birisi \m/.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir