League of Legends League of Legends Haberleri

Galatasaray SK, ligden düşmesine rağmen espor şubesinden kar elde etti

Şampiyonluk Ligi’nden büyük bir hayal kırıklığı yaşayarak düşen Galatasaray, yapmış olduğu finansal açıklama ile espor şubesinden kar elde ettiğini duyurdu. Kulübün kasasına takım ligden düşmesine rağmen 700.000 TL girdi.

25 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilecek mali kurul öncesi Galatasaray SK’nın açıkladığı rakamlar, takımın espordan ne kadar para kazandığını açık bir şekilde öne sürüyor. 2017 Kış Mevsimi öncesi lige yükselen Victiorious Ace’in haklarını satın alan kulüp, Galatasaray Esports adı altında Şampiyonluk Ligi’nde mücadele etme fırsatı yakalamıştı. VA’daki kadroyu elinde tutan ve ek olarak nişancı rolüne ligin tecrübeli isimlerinden KillerS’i transfer eden kulüp, mevsim boyunca oldukça kötü bir performans sergilemişti. Kadro istikrarını yakalayamayan ve özellikle ormanda 4 oyuncu değiştiren ekip, sadece 10 puan toplayarak Yükselme Ligi’ne düştü.

Futbol kulüplerinin espor sektörüne girişi elbette ekonomik olarak birçok markanın da dikkatini çekmiş, farklı girişimlerin gerçekleşmesine neden olmuştu. Hali hazırda espor takımlarına sponsor olan HyperX ve Asus gibi markalarla sponsorluk anlaşması imzalayan kulüp ByNoGame ile de anlaşmıştı. GS’nin gerçekleştirdiği en büyük sponsorluk anlaşması ise Maximum ile hayata geçti. Kulübün sadece bu anlaşmayla 1 milyon TL’nin üzerinde bir miktar kazandığı da dedikodular arasında yer alıyor.

Takımın tüm bu olanlara rağmen 700.000 TL kar yapması ise espor ekonomisinin şu anda oldukça karmaşık bir noktada olduğunu gösteriyor. GS’nin önümüzdeki mevsim için Maximum ile anlaşmasını sürdürüp sürdürmeyeceği henüz kesin değil. Açıklanan miktar elbette geleneksel spor kulüplerinin iştahını kabartacaktır. Öte yandan GS taraftarının aklında ise farklı bir soru var: Kulüp tüm bu kazançtan neden espor takımına para ayırmadı?


League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir