League of Legends Röportaj

5Mid Özel: GBM, SnowFlower ve Irean röportajı

Rüzgar gibi bir transfer döneminin ardından, keyifle izlediğimiz 2018 Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi’nin 3. haftası geride kaldı. Koreli yıldızların cirit attığı, oyun kalitesinin arttığı ligimizde BAUSuperMassive’in performansına şapka çıkarmamak elde değil. Geçtiğimiz mevsim alıştığımız ikna edici performansından bir miktar uzaklaşan tecrübeli ekip, bu sezon yeni transferleriyle beraber 9 maçlık galibiyet serisini yakaladı ve ligde sapasağlam bir konuma ulaştı. Biz de sezonun ilk röportajı için takımın Koreli yıldız oyuncularını ve koçunu davet ettik ve her konudan konuştuğumuz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaja en çok merak ettiğim sorulardan biriyle başlamak istiyorum. Türkiye topluluğu olarak ligimizdeki Koreli furyasından elbette çok memnunuz. Peki siz işin içindeki insanlar olarak bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? 

SnowFlower: Aslında teklifi kabul ederken yalnızca 1907 Fenerbahçe oyuncuları Frozen ve Chaser’dan haberdardık. Sonra tüm takımlar ikişer Koreli transfer etmeye başladı.

GBM: Bence bu Şampiyonluk Ligi için gayet iyi bir durum. Koreli oyuncuların gelmesiyle beraber Şampiyonluk Ligi’nin kalitesi artmış oldu.

SnowFlower: Ama zorluk seviyesi de arttı. Bu bizim için kötü oldu. (Gülüyor)

Peki ama Koreli oyuncular neden gittikleri her yerde bu etkiyi yaratıyor? Koreli oyuncuları esporda bu kadar başarılı yapan şey ne? 

GBM: Kore’de hayatın rekabetçi bir şey olduğu fikri ile büyüyoruz. İlkokula başladığımızda, lise yıllarında, üniversitede yaptığımız çoğu işin motivasyonu rekabet. Aslında rekabete Kore kültürünün bir parçası da diyebilirsiniz. Hemen hemen tüm arkadaşlarınızla espor oyunları oynayabilirsiniz ve bunu eğlenmekten çok “ben senden daha iyiyim” demek için yaparsınız. Aynı zamanda Kore’de her 50 metrede bir internet kafeye rastlayabilirsiniz. Bana kalırsa ülkenin görünmeyen sistemi Koreli oyuncuları başarılı olmaya itiyor.

Irean: Ayrıca Koreli oyuncular esporculuğun garantisi olmayan bir iş olduğunun farkında. Binlerce profesyonel oyuncu adayı var ve bunların tamamı gece gündüz esporcu olmak için uğraşıyor. Kore’de başarılı olup isminizi duyurmak için diğer yerlerde olduğundan daha fazla uğraşmanız gerekiyor. Dolayısıyla bunu meslek haline getirmeyi başarabilmiş Koreli oyuncular sektörde en üst noktaya ulaşıyor. Kore’de her şeyinizi vermeden esporcu olmak çok zor. Ve her şeyinizi feda edip başarısız olursanız…

GBM: Evsiz kalabilirsiniz! (Gülüyor)

Irean: Bence bu değişkenler profesyonel olabilmiş Koreli oyuncuları dünyanın geri kalanından iyi yapıyor.

Öyleyse gelelim Şampiyonluk Ligi’ne. Muhtemelen başka teklifler de almışsınızdır. Buraya gelmeye nasıl karar verdiniz?

GBM: Evet birçok başka teklif aldım ama buraya gelmemin bir temel sebebi var. Geçtiğimiz sezon takımımın büyük kısmı çaylaklardan oluşuyordu. Açıkçası onların oyununa odaklanmaktan kendime yeterince konsantre olamıyorum. SuperMassive’in teklifini gördüğümde kadroyu inceledim. Tecrübeli ve çok iyi oyunculardan kurulduğunu anladıktan sonra buraya gelmeye karar verdim. Böylelikle kendi performansımı rahatça sergileyebilecektim. Yanımda da iyi bir destek oyuncusu getirirsem en üst noktaya ulaşacağımıza dair şüphem yoktu.

SnowFlower: Aslında benim aklıma Türkiye’ye gelmek gibi bir şey yoktu. LCK’de oynamaya devam etmek istiyordum. Ancak GBM beni Supermassive’e gelmeye ikna etmek için bolca uğraştı. Burada olmamı GBM’e borçluyum diyebiliriz.

Peki ya sen, koç? 

Irean: Ben de diğer bölgelerden ve WildCard takımlarından teklifler almıştım. SuperMassive’in teklifini gördüğümde hemen eski maçlarını izlemeye başladım. GBM’i zaten tanıyordum. SnowFlower’ı da KespaCup’ta görüp çok beğenmiştim. Türk oyuncuları da beğenip beraber güzel şeyler yapabileceğimizi anladığım anda benim için düşünecek fazla bir şey kalmamıştı.

O zaman tekrar hoşgeldiniz arkadaşlar. Buraya gelmeden önce TCL ile ilgili ne düşünüyordunuz? Düşünceleriniz ile burada yaşadıklarınız birbiriyle uyuştu mu?

GBM: TCL maçlarını izlediğimde ligde oynanan makro oyunun oldukça kötü olduğunu düşünüyordum. Teklifi aldığımda da buraya gelip takımla iyi anlaşabilirsem makro oyunu taşıyabileceğimi düşündüm.

Peki geldikten sonra fikirlerin değişti mi?

GBM: Hâlâ makro oyunun çok kötü oynandığını düşünüyorum. Haftalardır rahatça kazanmamızın sebeplerinden biri de bu. Aslında KaKAO’nun DP’ye geleceğini duyduğumda biraz çekinmiştim. Çünkü o da makro oyun konusunda ve mekanik anlamda çok iyidir. Ama biz daha iyi durumdayız çünkü bana kalırsa Türk oyuncularımız onlarınkinden iyi.

Bir dönem dünyanın en iyi Orianna oyuncusu olarak kabul ediliyordun. Güncel meta main şampiyonunu oynamana izin vermiyor mu?

GBM: Yeni mainim Xerath! (Gülüyor) Orianna’yı çok seviyorum ama artık iyi olmaktan uzak. Kaçış yeteneği olmaması da günümüz metasında popüler Jarvan, Zac, Sejuani gibi orman şampiyonlarının karşısında beni çok zor duruma sokuyor.

Ama Xerath’ın da kaçış mekaniği yok?

GBM: Xerath ile kaçmaya gerek de yok. Pozisyon dışı kalsam bile çok uzak mesafelerden gereken hasarı verip kendimi güvenliğe alabiliyorum. Hareket hızı da cabası.

Arkadaşlar, 9 maçlık bir galibiyet serisi. Böyle bir şeyi bekliyor muydunuz?

SnowFlower: Hayır! Hayır! Geçen yıl LCK’de bana göre pek de iyi olmayan bir sezon geçirmiştim. Onun üstüne ülke değiştirmek ve böyle bir performansla başlamak beni çok mutlu etti. GBM’in de söylediği gibi takımımızdaki oyuncular gayet iyi olduğu için şu ana kadar kazanmak pek zor olmadı.

Peki bu mevsimki hedefiniz nedir? 

Irean-GBM (aynı anda): MSI Şampiyonluğu!

Takımımızdaki oyuncular demişken; SnowFlower, Zeitnot senin hakkında “Şu ana kadar yanında oynadığım en yetenekli destek oyuncusu” demişti. Eski partnerlerin ile karşılaştırdığında, sen onun hakkında ne düşünüyorsun? 

SnowFlower: Buraya gelmeden önce Şampiyonluk Ligi’ndeki en iyi nişancının Zeitnot olduğuna dair çok şey duydum. Bu yüzden ondan çok şey bekleyerek geldim. Teddy ile oynadığımdan daha memnunum diyebilirim. (Gülüyor)

Peki ama hangisi daha iyi? (Ortalığı karıştırmaya çalışıyorum)

SnowFlower: Bilemem. Belki Worlds’te görürüz ha?

Mutlaka tüm oyuncular hakkında kişilik ve oyunculuk açısından değerlendirmeleriniz vardır. Şampiyonluk Ligi’nde en sevdiğiniz/takdir ettiğiniz oyuncu kim? 

GBM: Kesinlikle Frozen. Çünkü bu mevsim iki bedava galibiyet almamı sağladı. (Gülüyor)

Irean: Ben Asım diyeceğim. FabFabulous iyi ya da kötü oynamamız fark etmeksizin her şeyini ortaya koyuyor. Mental olarak gerçekten çok kuvvetli.

Koç mızıkçılık yapıyorsun, kendi oyuncunu söyleyemezsin.

Irean: O zaman benimki de Frozen. Oyuncu olduğum dönemde kendisiyle beraber oynamıştım. Kesinlikle çok iyi ve eğlenceli biri. Yaşam tarzını çok beğeniyorum.

En iyi oyuncu? 

GBM: En iyi benim.

GBM pls…

GBM: Tamam tamam. KaKAO?

SnowFlower: Kesinlikle KaKAO.

Irean: Ben de KaKAO diyorum.

Koç, izninle iki hızlı soru soracağım. Seçim/yasaklama ekranın profesyonel bir oyuna ne kadar etki ettiğini düşünüyorsun?

Irean: Aslında profesyonel maçların kazanılmasındaki en büyük etkenlerden biri seçim ve yasaklama ekranı. Çünkü iyi bir seçim safhası geçirip istediğiniz kompozisyonu kurduğunuzda, oyunda hata yapma şansınız artıyor. Üç, belki dört hata sonunda bile oyuna geri dönebiliyorsunuz. Ancak eğer karşı tarafın kontra seçimlerine izin verdiyseniz, ya da istediğiniz kompozisyonu alamadıysanız, bir hatanın ardından oyunu kaybedebiliyorsunuz.

Sen de çoğu koç gibi eski bir oyuncusun. Sence oyunculuk mu daha zevkli, koçluk mu?

Irean: Doğrusunu söylemek gerekirse, oyuncularımı maçta oynarken gördüğüm zaman benim de canım çekiyor. Ancak hangisi daha zevkli diye düşünürsem koçluk derim. Oyunculuk döneminde de takımın yaşça en büyüğü olduğum için oyun içi ve dışı liderlik yapmam gerekiyordu. Ama bu artık işim haline geldi.

Muhtemelen okuyucularımızın çoğu oyun dışındaki hayatınızı da merak ediyor. İsterseniz League of Legends dışı sorular ile bitirelim. Boş vakitlerinizde neler yapıyorsunuz mesela? Türkiye’ye alıştınız mı?

SnowFlower: Türkiye’ye geldiğim için çok mutlu oldum. Çünkü buradaki yaşam tarzı neredeyse Kore ile aynı. Pek yabancılık çekmedim. Henüz pek fazla şey yapmıyorum. İzin günümde de tekli dereceli sıramı yükseltmek için oyun oynuyorum. Bazen alışveriş yapıyoruz. Onun dışında da takımla beraber yemek yiyebileceğimiz güzel yerlere gidiyoruz.

League of Legends dışında da oyunlar oynuyor musunuz?

GBM: Eskiden PUBG oynuyorduk ama şimdi Fortnite’ı keşfettik. Kesinlikle çok eğlenceli!

SnowFlower yaşam tarzları benziyor dedi ama bildiğim kadarıyla yemekler oldukça farklı. Türk yemekleri ile aranız nasıl? En sevdiğiniz Türk yemeği hangisi?

Irean: İskender!

GBM: Kesinlikle künefe.

Irean: Aa doğru, künefe!

SnowFlower: Künefe, künefe.

Afiyet olsun. Son sorum. KaKAO yurtdışında verdiği bir röportajda Frozen’ın Türkiye’deki Koreli oyuncular için kurduğu bir Whatsapp grubundan bahsetmişti. Siz de o grupta mısınız? Neler konuşuluyor?

GBM: Evet herkes orada. Türkiye’de güzel yemek yiyebileceğimiz Türk ve Kore restoranlarını, nereden ramen bulabileceğimizi konuşuyoruz. Bunun dışında “sizin gaming house neredeydi” gibi günlük sohbetler de oluyor.

Vakit ayırıp bu kadar detaylı bir röportaj verdiğiniz için hepinize çok teşekkürler. Keyifle izlediğimiz performansınız için de tebrik ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

GBM: Türkiye’deki ilk röportajımızdı, tüm BAUSuperMassive taraftarlarına ve sponsorlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Lütfen gelip bizi finallerde de destekleyin. Bir de, vakit buldukça ben de, SnowFlower da Twitch yayınları yapacağız. Takip ederseniz sevinirim.

SnowFlower: Buraya geldiğimde bu kadar destek göreceğimizi tahmin etmemiştim. Tüm Türk seyircilere bizi destekledikleri için teşekkür ederim.

Irean: Güzel performansımızı devam ettirip lig ve MSI şampiyonluğu almak istiyoruz. Ben de tüm taraftarlarımıza ve sponsorlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bizi desteklemeye devam edin!

1 Comment

  • Berk Eren Tepe 9 Şubat 2018

    Samimi ve güzel bir röportaj olmuş, çok emek verildiği ortada. Umarım böyle güzel işlere devam edersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir