League of Legends League of Legends Haberleri

5Mid Meta: Galatasaray-1907 Fenerbahçe | 1. Maç Pick&Ban Analizi

Türkiye espor sahnesi, 2017 Kış Mevsimi ile birlikte sektöre adım atan Galatasaray ve Fenerbahçe ile bir ilki yaşadı ve espor tarihinin derbisi gerçekleşti.

Beklentileri aşan düzeyde çekişmeli başlayan 2017 Kış Mevisimi’nde ilk iki hafta sonucunda liderlik koltuğuna HWA otururken, namağlup tek takım ise Team Galakticos kaldı. Bununla beraber ikinci haftanın en çok merak edilen maçlarından birisi de esporun ilk derbisi olan GS-FB mücadelesiydi. İki takımın da çok ihtiyaç duyduğu üç puanı sahiplenen olmazken, GS ve FB birer puanla yetinmek durumunda kaldı.

Biz de 5Mid olarak daha önce sıklıkla yayınladığımız eğitici makalelerimize yeni bir seri ile devam etmek istedik. Yeni yazılarımız ile 2017 Kış Mevsimi boyunca her hafta oyunun farklı dinamiklerini inceleyecek ve takımların stratejileri hakkında derinlemesine bilgi vereceğiz. İlk olarak Türkiye Şampiyonluk Ligi 2017 Kış Mevsimi 2. Hafta mücadelesi olan Galatasaray Espor – 1907 Fenerbahçe Espor serisinin ilk maçındaki seçim ve yasaklama ekranını, daha önce Team Turquality, Atlas ve NumberOne takımlarında koçluk yapmış Eren Aydın 5Mid için inceledi.

[su_divider top=”no” size=”2″ margin=”10″]

Bu maçın açıkçası güç/performans oranı eşit iki takımın düellosu olacağını düşünüyordum. Zira her iki takımda da mekanik olarak mikro oyunu güçlü iki orta koridor oyuncusu, biri makro diğeri mikro oyunu ile ön plana çıkan üst koridor oyuncuları, her ikisi de ligimizin oyun sistematiği açısından tecrübeli orman oyuncuları ve Madagger hariç ligin stabil ve veteran oyuncularından oluşan alt koridorlar bulunuyordu. Dolayısıyla kadrolar fazlasıyla çekişmeli ve eşit geçecek bir serinin sinyalini veriyordu. Nitekim TŞL’nin bu derbisinde sonuç beni yanıltmadı.

Serinin ilk maçında ilk yasaklama rotasyonunda GS tarafından zaten OP olan ama Frozen’ın ellerinde güçlü mikro oyunla ayrı bir OP olan Syndra, şu sıralar dürtme kompozisyonlarının yeni yükselen yıldızı Jayce ve kontrolü amaçlayan alt koridorların önünü kesmek için bir Zyra yasaklaması geldi. Nitekim bu yasaklamaların hem meta hem de oyuncu temelli olduğu aşikar. FB tarafından Kanani’nin sevdiği şampiyonlardan ve yine yeni sezonun güçlü ormancılarından Rengar, harita üzerindeki baskısı ve hızlı kar topu olabilmesi ile özellikle oyunun orta döneminde çok etkili olan LeBlanc ve hala neden TŞL’de sürekli yasaklanmadığını anlamadığım Camille yasaklandı. Camille şuan profesyonel liglerde en çok yasaklanan şampiyonlardan birisi ama ne yazık ki ligimizdeki çoğu koç hala sistematik bir şekilde Camille’i ne kullandırıyor ne de yasaklıyor. Üstün kontrol baskısı, inanılmaz mesafe kapatma özelliği ve mobil olmayan taşıyıcıları izole etmesi başlı başına Camille’i bir canavara çeviriyor. Sonuç olarak bu ilk yasaklama evresinin meta şampiyonları odaklı olduğunu görüyoruz.

GS’den gelen ilk seçim Malzahar her ne kadar kimi zaman sunucularımız tarafından esnek olarak adlandırılsa da sonuç olarak destek-Malzahar şu anki metaya fazlasıyla uyan bir şampiyon. FB tarafından ise ilk seçim olarak Miss Fortune ve Kha’Zix tercih edildi. Açıkçası Miss Fortune’ın erken alındığını düşünüyorum, zaten görülen bir Malzahar seçiminin %90 destek rolüne gideceği aşikar. Bu etapta daha OP şampiyonlar almak varken gözüken bir destek seçimine cevap vermek çok doğru olmadı. Kha’Zix konusunda ise Reach’i birebir tanıyan biri olarak söyleyebilirim ki oyuncuya kafasına göre hareket edeceği bir suikastçı verirseniz kumar oynuyor gibisiniz. Oyuncu bu tarz şampiyonlarda ya takımını tamamıyla taşıyor, ya da işlevsiz kalıyor. Riskli bir seçim olmasına rağmen Kha’Zix burada hem meta hem de OP olması açısından değerlendirilebilir. Sonraki iki seçimde GS, Jhin ve Ryze aldı. Mesela FB’nin hatası burada daha net bir şekilde görebiliyoruz. Abbedagge zaten Ryze performansını bizlere göstermişti. FB ikili seçimde ilk rotasyonda bu şampiyonu alabilecekken GS’ye bırakmış oldu. Jhin seçimi ise bu noktada bana gereksiz geliyor. Burada Malzahar’ın desteğe gideceği belliyken Varus-Malzahar gibi daha etkin bir koridor alınabilirdi diye düşünüyorum. Çünkü takımın Malzahar’ın 6. seviyeye kadar o koridorda yeteri kadar “peel” yani ADC için alan sağlayamayacağı açıktı. Jhin,Kha’Zix ve MF’in yüksek hasar potansiyeline karşı güvenli ve mantıklı bir seçim olan Varus gibi daha rahat kontrol sağlayabileceği bir şampiyon alması yerinde olacaktı. FB ise bu seçime Varus ile cevap verdi. Dürtme kompozisyonuna doğru gideceklerine de takım böylece işaret verdi.

İkinci yasaklama rotasyonunda takımlar artık birbirlerinin hangi kompozisyonu kuracağını az çok görmüş, karşı kompozisyonun artılarını azaltmak için kritik yasaklamalar yapmak zorundalar. GS tarafından Orianna ve Cassiopeia yasaklaması görüyoruz. Karşıda Frozen gibi her türlü şampiyonu şuan TŞL’de orta-yüksek seviyede oynayabilecek birine karşı gidip iki tane daha orta koridor şampiyonu yasaklamak sadece yasaklama kaybıdır. Bunun yerine üst koridora yönelik Thaldrin’i kısıtlayıcı yasaklamalar yapıp Broken Blade’in mikro oyununa güvenilecek şampiyonlar bırakılması gerekirdi. Buna karşılık FB doğru hamleyi yaptı ve Thaldrin’in zaten şampiyon havuzunda çok bulunmayan ama Broken Blade’in etkin olduğu Fiora ve Shen’i yasakladı. Mo Si Ting bu yasaklama rotasyonunda üstün çıktı diyebiliriz.

Hemen ardından gelen Maokai seçimi ve BİNGO! Yapmadığı üst koridor yasaklamaları sonrası birebir açık kalan, Thaldrin’in sevdiği ve metada şu an etkin olan şampiyonu FB’ye vermesi ile Daisyx, burada kritik bir hata yapıyor. Burada GS, hem ligin en tecrübeli üst koridor oyuncularından birisine makro oyunu yönetecek takım savaşlarının vazgeçilmezi Maokai’yi verdi, hem de karşı tarafın iki üst koridor yasaklaması sonra kendi oyuncusunun şampiyon havuzunu daralttı. Takım, üstüne üstlük Ryze ve Jhin gibi oyun sonuna doğru çok daha güçlü olacak, geç oyunda kendini gösterecek seçimleri varken erken oyunda hızlı oynayıp agresif olacakmış gibi Ivern aldı. Ivern alan bir takımın erken oyunda canavar gibi sağa sola saldırıp rotasyonlar ve baskınlarla haritanın her yerinde baskı kurması gerekiyor. Dolayısıyla Jhin ve Ryze gibi oyunun erken safhasında karşı tarafa çok az hasar çıkaran şampiyonlarla bu seçim Ivern’ün sinerjisi bulunmuyor. Nautilus, GS adına kalan son üst koridor seçimiydi ve Broken Blade gibi genç bir yeteneği pasifize edecek bir tercihti. FB’nin son seçimi ise dürtme kompozisyonunu tamamlamak adına Corki oldu. Kısacası FB burada ben Varus ve Corki ile dürterim, ardından Maokai takım savaşı başlatır olmuşları Kha’Zix ile toplarım dedi. FB, zaten orta koridorun erken oyunda Ryze’a karşı üstünlük kuracak, aşağı koridorda Varus’un yanına MF aldık kontrolümüz var, geç oyunda da hasarımız var diyerek kompozisyonunu oturtmuş oluyor. GS tarafında ise açıkçası belli bir sinerjinin varlığı bulunmuyor. Çünkü dürtme kompozisyonuna karşı hem size sürdürülebilirlik sağlayacak hem de karşı tarafın sizi dürttükten sonra savaşa girmesini engelleyecek seçimler almak gerekiyor. Biraz daha karışık bir takım savaşı kompozisyonları var demek doğru olacaktır diye düşünüyorum. Sonuç olarak bu seçim ekranı savaşının kazananı FB oldu dersek yanlış olmayacaktır. Nitekim yasaklama ekranından galip çıkan 1907 Fenerbahçe Espor, bu avantajını Vadi’ye taşıyıp 1. maçı kazanarak seride öne geçmeyi başardı.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir