League of Legends League of Legends Haberleri

IEM Cologne’un kazananı Gambit Gaming oldu

Off-season döneminde League of Legends severler, büyük bir ölçüde seyredecek turnuva eksikliği çekti. Bütün sene boyunca devam eden LCS ve sezon sonu yapılan Dünya Şampiyonası dışındaki en büyük organizasyon; Intel’in organize ettiği Intel Extreme Masters turnuvası. Bu turnuva, sadece League of Legends kapsamlı değil, aynı zamanda Starcraft, CS:GO, Quake ve Heartstone gibi diğer oyunları da kapsamakta. Üç farklı kıtada yapılan turnuvanın sonunda, kazananlar; Şampiyonlar Ligi gibi gruplara ayrılıp elemeli sistemle büyük ödüle ulaşmaya çalışıyor.

Bu sene Cologne’daki League of Legends turnuvasına 6 takım katıldı; Counter Logic Gaming, Gambit Gaming, Roccat, Dignitas, Dolphins of Wall Street ve Aces High. İlk turda Roccat-Dolphins eşleşmesinin galibi Roccat oldu. Ülkemizden katılan Aces High ile eşleşen Dignitas ise bu eşleşmeyi 2-1 kazandı.

Yarı final ise Roccat-CLG ve Dignitas-GMB maçlarına sahne oldu. Kuzey Amerika’dan gelen CLG’nin beklentileri karşılaması bekleniyordu. Zor geçen ilk maçın ardından 3 maçlık seriyi 2-1 ile CLG kazanmayı bildi. Dignitas-GMB maçı ise LoL sevenler için tam bir muammaydı. Zira üst koridor ve saldırı gücü taşıyıcısı oyuncularını değiştiren Gambit takımının neler yapacağı hakkında kimsenin bir fikri yoktu. Tıpkı Gambit gibi üst koridor ve saldırı gücü taşıyıcısı oyuncularını değiştiren Dignitas’ın da performansı merakla bekleniyordu. Seri sonunda görüldü ki Gambit takımının sinerjisi, Dignitas takımından çok daha üst düzeyde. Gambit, yıldız orman oyuncuları Diamond önderliğinde seriyi 2-0 kazandı.

Böylelikle finalin adı Gambit-CLG olarak şekillendi. Öncelikle söyleyelim, Gambit seriyi 3-1 kazandı. Sonucu belirttikten sonra, maç ve oyuncu analizlerini incelemeye geçelim.

İlk maçın banlanan şampiyonları, şampiyon seçimleri ve skorları şöyle gerçekleşti:
1

Burada, çok önemli bazı noktalar var. Daha doğrusu alışılmışın dışında şampiyon seçimleri desek daha doğru olacak. İlki şüphesiz Diamond’ın Sejuani seçimi. Sezon öncesi patch ile meta yavaş yavaş değişmeye, süreklilik sağlayabilecek şampiyonların daha avantajlı konuma gelmesini sağladı. Aslında, her zaman inovatif şampiyon seçimleri gördüğümüz Gambit’ten böyle yeni bir şey görmek, bizleri şaşırtmazdı. Fakat Sejuani, gerçekten de sorgulanması gereken bir seçimdi. Zira yeni gelen patch ile Sejuani nerf yemişti. Diamond, Sejuani’yi öyle bir ustalıkla oynadı ki (full tank eşyaları ile) takım kompozisyonundaki sinerji maçta etkin bir rol oynadı. Öte yandan, ormancı seçimlerini konuşurken, Thinkcard’ın Elise seçimi ise, hiçbir getirisi olmadığı gibi maçta CLG’nin geriye düşmesinin nedenlerinden biriydi. Elise’in yeni ormanda eskisinde olduğu kadar güçlü olmaması ise bunun asıl nedeni.

Diğer bir önemli nokta ise, şüphesiz saldırı gücü taşıyıcısı eşleşmesi idi. Lucian vs Graves, dışarıdan bakıldığında çok ortada gözükebilir. Fakat Lucian’ı Doublelift’in oynadığını hesaba katarsak, eşleşmeyi Lucian’ın kazanmasını beklersiniz. İronik olarak Doublelift’in maçı 0-8-3 gibi inanılmaz kötü bir skorla bitirmesini, P1noy’un Graves’i muazzam oynayışıyla bağdaştırabiliriz. Burada bana kalırsa P1noy hakkında bir iki cümle etmek lazım. Gambit’in Moscow 5 zamanlarından beri değişmez saldırı gücü taşıyıcısı Genja’nın emekli oluşundan sonra P1noy’un takıma ne kadar uyum sağlayacağı konusunda herkesin şüpheleri vardı. Zira oyuncu da profesyonel sahnede çok tecrübeli değildi, kimsenin “P1noy nasıl oynar” sorusuna verecek cevabı yoktu. Eh, bana kalırsa kendisi muazzam bir oyunla bunun cevabını bizlere verdi. P1noy’un oyun anlayışı Genja’dan çok farklı. İki zıt kutup olarak düşünebiliriz. Genja daha güvenli ve yavaş bir oyun tarzını benimserken P1noy, LoL tarihinin gördüğü en agresif oyunculardan olabilir. Gambit’in maçı kazanmasındaki en büyük etkenlerden birisi, P1noy’un yıldızlaşan Graves oyunuydu.

İkinci maç ise çok daha ortada, çok daha “SoloQ” maçı tadında geçti. Bu maçı da Gambit kazandı ve 2-0 öne geçti. Maçın banlanan şampiyonları ve oyuncuların skorları ise şu şekilde oldu:

2

Bu maçın yıldızı şüphesiz Janna şampiyonunu oynayan Edward’dı. Destek oyuncusu nasıl oynanırın dersini veren Edward maçı 1-4-16 gibi etkileyici bir skorla bitirdi. Maçı normal bir “SoloQ” maçına benzetmemin nedeni ise her iki takımın da sürekli birilerini pozisyon dışında yakalama ve ellerinde ne varsa o oyuncu üzerinde kullanmasıydı. Bu durum da “Vayne Tanrısı” Doublelift’ın 11-4-6 gibi bir skora gelmesine neden oldu. Oyun sonu Vayne’in ne kadar etkili olduğunu bilen Gambit ise bir türlü Doublelift’i öldüremedi. Bu yüzden de oyun gitti geldi. Fakat maçın asıl heyecanı ise maç sonuydu: klasik bir “Base Race” izleme şansı bulduk. CLG, Gambit’in Jax’ı olduğunu unuttu.

3. maç ise, CLG’nin umutlarının tekrardan yeşerdiği maç oldu. Banlanan şampiyonlar ve oyuncu skorları ise şöyleydi:

3

Bu maçta CLG’nin başarısı, Caitlyn’i korumak oldu. 12 skor alan Caitlyn, maç sonunda durdurulamaz hale geldi. Diğer bir etken ise şüphesiz ki Thinkcard’ın Nunu seçimiydi. Oyun başı 2 skor alan Nunu, CLG’nin haritayı kontrol etmesinde önemli rol oynadı. Totemlerin sağladığı görüş ile kolayca harita üzerinde rotasyonlarını gerçekleştiren CLG, iki oyunda da etkileyici bir performans sergileyen Diamond’ı durdurmayı başarabildiler. Belirtmek gerekir ki, P1noy,  asassin şampiyonları oynadığında çok daha başarılı. Corki gibi yeteneğe bağlı şampiyonlar, onun oyun tarzına hiç uymuyor.

Son maç ise, tam bir kaos şeklinde geçti. Takımların banladıkları şampiyonlar ve oyuncuların skorları ise şu şekildeydi:

4

Burada yine Edward’ın Sona seçimi, daha doğrusu Gambit takımının alt koridor sinerjisi, takımın maçı kazanmasındaki en büyük faktördü. niQ’in Syndra’sı ise oyunun başlarında 4 skor alarak çok etkili olduğunu kanıtlamış oldu. Burada belirtilmesi gereken şudur, CLG’nin kötü oyununun nedeni şüphesiz ki orta koridor oyuncusu Link’in inanılamaz derecede pasif ve başarısız oyunuydu.

Sonuç olarak, Gambit, eski formuna kavuşmuş gözüküyor. Yeni oyuncuları P1noy ve Cabochard’ın takımla uyumu üst seviyede. Dahası Diamond, görünen o ki kazanmak istiyor. Kim bilir belki de Sezon 2’de bütün LoL dünyasını kasıp kavuran Moscow 5’ın yeniden doğmuş halidir bu Gambit. Bekleyip göreceğiz.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir