İlk Yıldız: xPeke League of Legends League of Legends Haberleri

İlk Yıldız: xPeke

Rekabetin olduğu yerde ilkleri başaranlar her zaman önemlidir. Bu insanlar hem adını, mücadele ettiği yerin tarihine kazır hem de arkasında güzel bir hikaye bırakır. Bu bölümümüzde profesyonel League of Legends arenasında ilkleri yaşamaya alışmış bir oyuncunun hikayesini inceleyeceğiz. Karşınızda Enrique “xPeke” Cedeno Martinez’in hikayesi.

Öncelikle Ben Enrique

1992 yılında İspanya’da doğan xPeke, League of Legends’ın ilk profesyonellerinden biridir. İlk sezondan beri profesyonel olarak mücadele eden oyuncu, kariyerine oSk Gaming’te üst koridor olarak başladı ve kısa süre içerisinde, birlikte IEM Hanover’ı kazanacağı My Revenge’e geçiş yaptı. Burada da sadece 2 ay oynama fırsatı buldu çünkü kadronun tamamı, League of Legends’ın efsane takımlarından birisi haline gelecek Fnatic’e katıldı.

Fnatic bünyesinde kazandığı ilk başarı, aynı zamanda kariyerinin doruk noktasıydı xPeke’nin. Bir League of Legends oyuncusunun kazanabileceği en büyük başarıyı, yani Dünya Şampiyonasını kazanmıştı. Hem de bu öyle alelade bir şampiyonluk değildi, League of Legends tarihinin ilk Dünya Şampiyonası şampiyonluğuydu.

Sadece 8 takımın katıldığı ve bu takımların altısının playoff aşamasına katıldığı bir turnuva olsa da, birinci sezonun Worlds şampiyonu efsaneleşmenin ilk adımını atmıştı bile. Zaman geçtikçe sektördeki ismini, hem renkli kişiliğiyle hem de SK Gaming karşısında yaptığı muazzam oyun ile daha da büyük kitlelere duyuracaktı.

İsmini Vermek

IEM Katowice’in grup aşamasının son maçında, karşılarına eski rakipleri SK Gaming geldi. Kazanan takımın gruptan çıkmasının yanında iki takım arasında uzun süredir bir rekabet vardı. Öyle ki bu karşılaşma LoL sahnesinin El Classico’su olarak adlandırılıyordu. Bunun sebebiyse iki takımın orta koridor oyuncularının her ikisinin de İspanyol olmasıydı.

Enrique, SK Gaming karşısında, ismini Sihirdar Vadisi’ne altın harflerle yazdıracak bir oyun sergiledi. Kassadin ile backdoor yapıp oyunu kazandırarak hem hareketin altına imzasını attı hem de ismini duymayan bir tane bile League of Legends oyuncusunun kalmamasını sağladı.

Gün geçtikçe xPeke’nin ismi daha da büyüyordu. Enrique bunu, muhteşem bir oyuncu olarak değil de topluluğun sempatisini kazanarak başarıyordu. Takım evindeki eğlenceli hareketleri, sunucular ile dalga geçmesi, Sjokz’a ettiği karizmatik iltifat, bunların hepsi xPeke’yi topluluğun gözde oyuncularından birisi haline getirdi.

Ünlü orta koridor oyuncusunun şöhreti artarken Riot Games, Amerika ve Avrupa bölgelerindeki lig sisteminde değişiklik yaparak LCS sistemini getirdi. Bu yeni değişiklik ile birlikte Fnatic gaza bastı. Oldukça dominant bir sezon geçirerek EU LCS’in ilk şampiyonları olmayı ve Worlds 2013 biletini kapmayı başardılar.

Takım, katıldıkları ikinci Dünya şampiyonasında grup aşamasını yedi zafer ve bir mağlubiyet ile birinci olarak bitirdi. Çeyrek finallerde NA LCS temsilcisi Cloud9’ı eledi. Fnatic’in ikinci şampiyonluk hayallerini yıkan ise Çin temsilcisi Royal Club oldu.

Ardından bizi tanıdık hikayelerden birisi karşıladı. Efsane takım önce dominasyonunu kaybetti, ardından gün geçtikçe gerilemeye başladı.

Yeni Yollar

Bu başarısızlığın ardından xPeke, takımdan ayrıldı ve kendisine temiz bir sayfa açma kararı aldı. Origen isimli bir takım kurup eski takım arkadaşı sOAZ, Amazing, şu anda Zven olarak kendisini tanıdığımız Niels ve Mithy ile birlikte bir kadro oluşturdu.

Yükselme liginde 9-1’lik dominant bir performans sergileyen Origen, xPeke’nin imza hareketi ile Copenhagen Wolves Academy’i de yollarından çekerek EU LCS’e yükselmeyi başardılar.

Ligdeki ilk sezonlarına fırtına gibi giren Origen oldukça iyi bir performans ortaya koydu. Ligi, Fnatic’in ardından ikinci sırada bitirdiler ve playofflarda yine Fnatic ile karşılaşıp, 3-2 kaybettiler. Hala Worlds 2015’e katılma şansı olan ekip, bu şansı iyi değerlendirdi. Bölge elemelerini birinci olarak bitirip Dünya Şampiyonasının yolunu tuttu.

Diğer büyük takımların arasında kendisine pek şans verilmeyen Origen, söylenenlere kulak asmadı ve grup aşamasından çıktıktan sonra çeyrek finalde Flash Wolves’u da eleyerek yarı finalde SKT’nin karşısına çıktı. Ne var ki kariyeri boyunca peşini bırakmayan Asya takımları, bu turnuvada da xPeke’nin elenmesine neden oldu.

Yeniden

Yine bir zirve, ve yine zirvenin ardından gelen düşüş. xPeke, Worlds yarı finali başarısından sonra orta koridor rolünden ayrılarak koç pozisyonuna geçti. Ana kadroya PowerOfEvil dahil oldu ve takım,  Bahar mevsiminde G2’nun arkasından ikinci sıraya yerleşti.

Origen’in bu düşüşünün ardında birkaç sebep vardı. Bu sebeplerden en göze çarpanı, takımın hiçbir koç ile uyum sağlayamamış olması. Origen, kurulduğu tarih boyunca birçok kez koç değiştirdi. Söylenilenlere göre takım, koçlarını pek umursamıyordu ve kendi başlarına göre takılıyorlardı. Bu yüzden oyunculara söz geçirilemiyordu.

Bunun en büyük nedenlerinden birisi xPeke’ydi. Kendisinin zirvede olduğu zamanlarda koçlar, Avrupa arenasında pek etkin değildi. Dünya’da bile kkOma’nın çıkışına kadar koçlar pek dikkate alınmıyordu. Peke de hem bu geleneksel görüşe sahip olduğu hem de takımın yasal sahibi olduğu için koçların takıma pek etkisi olmuyordu. Bu, en sonunda bazı oyuncuların canına tak etti.

Sezon sonunda yıldız alt koridorları Zven ve Mithy’i G2’ya kaptırdıktan sonra Origen’in yüzü uzun bir süre asıldı.  2017 Bahar mevsiminde yükselme ligine düşmekten son anda kurtulan takım, sonraki mevsim buna engel olamadı ve ligi sonuncu bitirerek EU LCS’den düştü.

Tüm bunlar olurken xPeke, takımda nişancı ve destek rollerinde boy göstermişti. Takımı yükselme ligine düşünce profesyonel arenadan tamamen çekildi. Kendisini sadece artık sadece Origen’in sahibi olarak görebiliyoruz.

xPeke, profesyonel League of Legends arenasının ilklerine imza atmış bir oyuncu. İlk şampiyonluk kupaları onun ellerinde yükseldi. Avrupa’nın ilk yıldız oyuncularından birisi oldu ve arkasında, hala mücadele eden bir takım bıraktı. Origen hala Avrupa arenasının en üstlerini zorlamaya devam ediyor. xPeke’nin takımından da bu beklenirdi zaten.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir