League of Legends League of Legends Haberleri

Kalista üst koridor seçimi neden bu kadar popülerleşti?

Son birkaç haftadır hem profesyonel arenada hem de dereceli oyunlarda gördüğümüz üst koridor Kalista tercihinin nedenini araştırdık.

İntikam Mızrağı olarak bilinen şampiyon, uzun bir süredir vadide gözükmüyordu. Aldığı zayıflatmalar ve metanın değişmesi ile ceylan misali sekerek mızrak fırlatan nişancı, artık gözden düşmüştü. Peki ne oldu da öldüğünü sandığımız hanımefendi bir anda farklı bir noktada dirildi.

Kalista zaten dokuzuncu sezonun başından beri hafif güçlendirmeler alıyordu. Hiçbir zaman büyük bir atılım gerçekleştirmese bile yavaş yavaş ayaklarının üzerinde durabilecek kıvama gelmişti. Fakat yine de önceki dönemlerdeki rakipleri Xayah ve Kai’sa’nın, daha sonra da Aphelios ve Senna’nın karşısına çıkabilecek kadar güçlü değildi.

Bize üst koridor Kalista seçimini tanıtan kişi ise Invictus Gaming üst koridoru The Shy oldu. Zaten tekli derecelide oynadığı bilinirken, Vici Gaming’e karşı Kalista ile iki zafer alması bir anda gözleri üzerine çekti.

Ornn, uzun bir süre için üst koridorun en güçlü şampiyonu konumundaydı. Koridor aşamasında her ne kadar ona kafa tutan seçimler olsa da oyunun geç aşamasında takım arkadaşlarının eşyalarını güçlendirmesi, çok uzaklardan takım savaşı başlatabilmesi ve bunları yaparken rakiplere hatırı sayılır bir hasar bırakabilmesi, Ornn’u vazgeçilmez kılıyordu. Ta ki aldığı zayıflatmaya ve Kalista’nın sahneye çıkmasına kadar.

Peki Kalista’yı neden yukarıda görüyoruz? Kalista’nın en büyük özelliği, popüler üst koridor şampiyonlarına karşı ezici bir üstünlük kurması. Koridordaki menzil avantajı bir yana, minyonlara vuruş yaparak çok hızlı bir şekilde takas aralığına girip çıkması ve bunu yaparken “Ciğerini Sök” yeteneği ile rakibini dürtmesi, karşısındaki şampiyonun minyon almak için bile yaklaşamamasına sebep oluyor.

Erken oyunda kurduğu üstünlükle eşyalarını hızlı bir şekilde tamamlayan Kalista, orta oyunda tam gücüne ulaşıyor. “E” yeteneği sayesinde global görevlerde de ikinci bir çarp görevi gören İntikam Mızrağı, bir kartopu etkisi yaratarak takımını hızlı bir şekilde zafere götürmeye çalışıyor. Üst koridor Kalista’nın bir diğer özelliği ise destek yerine takımın ormancısını kendisine bağlaması. Üst koridorlar altıncı seviyeye ulaştığında Kalista, ultisini kullanarak uzaklardan ormancı yardımı alabiliyor. Yani siz daha rakip ormancıyı görmeden, kafanıza çarpan bir Sejuani ile şoka uğrayabiliyorsunuz.

Takımınızda üst koridor Kalista varsa ve orta oyunda maçı bitirmeyi başaramadıysanız, tehlike çanları çalmaya başlıyor. Menzilinin düşük olması ve kritik odaklı olmayan eşya dizilimiyle birlikte Kalista, geç oyunda işlevsiz bir hale gelebiliyor.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir