League of Legends League of Legends Haberleri

Kartalların Sert Düşüşü: Griffin

LCK sahnesinde, eşine az rastlanır bir yükseliş ile hem organizasyonun hem de oyuncularının isimlerini kısa sürede duyurmayı başarmış bir takımdır Griffin. Kore ikinci liginden gelip Worlds kupasının en büyük adaylarından birisi olan bu takım hızlıca yükseldi fakat yine aynı süratle yere çakıldı. Gelin çaylakların sırtladığı bu takımın hikayesine kısaca bir göz atalım.

Dipten Çıkmak

Griffin, Kore merkezli bir takım olarak kuruldu. Kadrosunda genellikle çaylakları bulunduran takım 2017 senesi boyunca Challengers Korea’da, LCK’e yükselmek için mücadele etti. Bahar Mevsimi’nde lig yedincisi, Yaz Mevsimi’nde ise lig üçüncüsü oldu. O sene içerisinde LCK arenası biraz boylarını aşıyor gibi gözüküyordu.

2018 yılında ise neredeyse tamamen çaylaklardan oluşan bir takım ile sahneye çıktılar. Rather ve Gankster, takımın diğer üyelerine göre biraz daha tecrübeliydi fakat ileride bir peri masalı yazacak oyuncular onlar değildi. Takımın geri kalan üyeleri Sword, Tarzan, Chovy, Viper ve Lehends, asıl hikayeyi yazacak oyunculardı. Bir de takımın koçu cvMax.

2018 Challengers Korea Bahar Mevsimi’nde ligini mağlubiyet yüzü görmeden, birinci olarak bitirdiler. Yükselme turnuvasında ise sadece bir maç kaybettiler ve Yaz Mevsimi’nde LCK’de mücadele etme fırsatı buldular.

LCK’e yükselmelerinin ardından oynadıkları 3 Mevsim boyunca muhteşem işlere imza attılar. 2018 Yaz Mevsimi’ni lig ikincisi, 2019’da mücadele ettikleri iki Mevsim’de de lig  birincisi olmayı başardılar. Bu mevsimlerin hiçbirinde şampiyonluk kupasını kaldıramadılar fakat her birinde finalde oynamayı başardılar. Bu başarılarının yanında bir KeSPA 2019 Şampiyonluğu bir de Rift Rivals 2019 kupası eklediler.

Griffin çaylakları resmen tarih yazıyordu. Takımın nişancısı Viper, alt koridorun korkulan ismi haline gelmişti. Orta koridor oyuncuları Chovy ise Faker’ın tacını alabilecek kişi olarak adlandırılıyordu. Öyle kendisi, 2019 Bahar Mevsimi’nde 104 KDA’ya ulaşarak benzerine zor rastlanan bir işe imza atmıştı.

Tarih, 2019 Worlds Turnuvasını gösterdiğinde ise Griffin, durdurulamaz düşüşüne başladı. Bu düşüş onları LCK potasının dışına kadar itecekti. Peki bu altın çaylaklar neden böyle sert bir şekilde yere çakıldı?

Spekülasyonlar

Tüm bu gerileme, takımın başarısının en büyük mimarlarından birisi olarak görülen cvMax’in Griffin’den ayrılması ile başladı. Kendisinin anlattığına göre takımın CEO’su Cho Gyu-nam ile aralarında bir problem çıkmıştı. Takım ve oyuncuların kendisi hakkında spekülasyonlarda bulunduklarını iddia eden cvMax, takımdaki kirli işlerden birisini ortaya döktü.

Takımın yedek ormancısı Kanavi, Mayıs ayında Çin’in JD Gaming’e kiralanmıştı. Kiralama dönemi bittikten sonra ülkesine dönen Kanavi’ye JDG tam bir transfer sözleşmesi teklif etti. Bu teklife dönüş yapmayan Kanavi, cvMax’e durumu anlattı. O da teklife dönüş yapmamasını, bu durumun bir kural ihlali yaratabileceğini söyledi. Ertesi gün ise takımın CEO’su Cho Gyu-nam Kanavi’yi “Oyuncuların bir takımla sözleşmesi devam ederken başka bir takımla görüşmemesi” kuralını ihlal etmekle suçladı. Sonrasında ise oyuncuyu, olabilecek en asgari ücret ile beş yıllık bir sözleşme imzalamaya zorladı. cvMax’in iddiaları bu yöndeydi.

Suçlamaların ardından bir soruşturma açılması uzun sürmedi. Riot Kore, Riot Çin ve KeSPA(Kore Espor Derneği) ortak bir soruşturma ortaya koydu. Soruşturmanın sonucunda ise bahsi geçen anlaşmanın tamamlanmadığı anlaşıldı ve kural ihlali ortadan kalktı. Yine de Griffin CEO’su Cho Gyu-nam, farklı bir kural ihlali yapmıştı. O sırada reşit olmayan Kanavi ile yasal varislerinin izni olmadan anlaşma yapmaya çalışmıştı. Bu ihlal nedeniyle Cho, ligden ve Riot Games’in düzenlediği bütün etkinliklerden süresiz olarak men edildi.

cvMax

Peki Koç?

Soruşturma sadece Cho’yu kapsamıyordu tabii ki. Takımın eski koçu cvMax oyuncular tarafından, kendilerine fiziksel ve sözlü şiddette bulunduğunu iddia ettiler. Söylediklerine göre koç, kendileri ile konuşurken fazla agresif davranıyordu. Yakalarından tutup oyuncuları sarsıyor, kafalarına not defterini fırlatıyor ve etrafa tehditler savuruyordu.

cvMax ise tüm bu iddiaları reddetti. Yayında söylediğine göre iddiaların aksine Griffin oyuncuları ile oldukça samimi bir ortamı vardı. Hatta bazen fazla nazik davrandığı için diğer oyunculardan uyarı aldığını da belirtmişti. Soruşturmanın sonucunda Riot Games, cvMax’in profesyonel arenadan belirsiz bir süre uzak kalmasına karar verdi. Kendisi şu anda bu kararın feshinin ardından bünyesine katıldığı DragonX takımında koç olarak çalışıyor.

Peki Şimdi?

İçinde büyük karmaşalar yaşayan Griffin, özellikle koçları cvMax’in gidişi ile birlikte çökmeye başladı. Önce 2019 Worlds’de çeyrek finalde elendiler. Ardından takımın orta koridoru ve desteği Griffin ile yollarını ayırdı. Önceki mevsimin lig aşamasını birinci sırada bitiren takım 2020 Bahar Mevsimi’nde lig sonuncusu oldu. LCK’de kalmak için mücadele verirken şansını arttırmak için Wadid’i bünyesine kattı fakat başarılı olamadı ve başladığı yere geri döndü.

Hikayenin diğer isimlerinden cvMax, DragonX ile birlikte lig aşamasını üçüncü sırada bitirdi ve playoff aşamasında yarı finale yükseldi. Kanavi ise JD Gaming ile sözleşme imzaladı ve bu Mevsim’in LPL Şampiyonu oldu. Böylece hikayenin kaybedeni, Griffin’in kendisi oldu.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir