League of Legends

KMF 2016 Çeyrek Final analizi: Kim kazanacak?

Rekabetin ve heyecanın üst düzeyde olduğu 2016 Şampiyonluk Ligi’nde normal sezonu geride bıraktık ve artık KMF’yi beklemeye başladık.

Yedi haftalık serüvenin ardından play-off’lara çıkan takımlar belli oldu ve şampiyonluk için kıyasıya bir mücadele bizleri bekliyor. Normal sezonu zirvede bitiren Dark Passage ile onu takiben ikinci olan Team Aurora doğrudan yarı finale çıkmayı başarırken; Supermassive, Beşiktaş, HWA Gaming ve Team Turquality ekipleri ise çeyrek finalde kozlarını paylaşarak yarı finale çıkma mücadelesi verecek.

Kış Mevsim Finalleri’nin çeyrek final aşamasında eşleşen bu dört takım arasında geride bıraktığımız lig maçları büyük bir rekabete sahne olmuştu. Her takım birbirine üstün gelmeyi başarırken yapılan tahminlerin de birçok sefer boşa çıktığına şahit olmuştuk. Ancak artık hiçbir hatanın telafisinin olmadığı bir yola giren takımları,n çeyrek finalde nasıl bir performans ortaya koyacakları büyük bir merak konusu. Kuşkusuz dört takımın da yarı finale çıkmayı başarması için normal sezonda gösterdiğinden çok daha üstün bir performans sergilemesi gerekiyor. Sabırsızlıkla beklediğimiz çeyrek finalde Supermassive ve Team Turquality eşleşirken Beşiktaş ile de HWA Gaming karşılaşacak

Supermassive – Team Turquality
Çeyrek finalin ilk ayağı Supermassive ile Team Turquality arasında oynanacak. Hiç şüphe yok ki sezona otoriteler tarafından “rüya takım” yakıştırmasıyla giren Supermassive, kış mevsiminin en büyük hayal kırıklığı oldu. Kadrosunda birbirinden yıldız oyunculara sahip olsa da, takım beklentilerin çok altında bir performans ortaya koydu. Oyuncuların forma girememesi ve istikrarı yakalayamaması Supermassive’in sezon içindeki en büyük sıkıntılarından biriydi. Takımın yabancı nişancısı Achuu’nun bir türlü tam katkıyı sağlayamaması da normal sezonda göze çarpan bir diğer noktaydı. Supermassive lig boyunca her ne kadar sistematik bir oyun anlayışını benimsemiş olmasına rağmen, planlarının alt üst olduğuna da birçok kez tanık olduk. Tie-breaker mücadelesinde Beşiktaş ve HWA Gaming’e karşı iyi bir oyunla üstün gelen ekip, çeyrek final öncesi rakiplerini korkutmayı başardı diyebiliriz. Takımın çeyrek finalde aynı performansa kaldığı yerden devam edip edemeyeceği ise büyük bir merak konusu.

Kore’den yaptığı transferler ile ülkemizde bir ilki başaran Team Turquality, sezon öncesi ligde ne yapacağı en çok merak edilen takımlardandı. Üst koridora Fencer, ormana da Reach’i transfer eden TT, eski oyuncusu Kazze’yi de tekrar kadrosuna katmıştı. Bu transferler sezon öncesi Team Turquality’i çok öne çıkarmasına rağmen, takım ligde büyük bir etki yaratamadı. Yedi haftalık normal sezonda altıncı sıradaki yerinde takılı kalan TT, bir türlü aradığı sonuçları elde edemedi. Koreli oyuncularından Reach istikrarlı bir performans ortaya koyup takımının kazandığı zaferlerde büyük bir pay sahibi olurken, orta koridor oyuncusu ve takım kaptanı LongB de takımı sırtlayan oyuncular arasında yer aldı. TT ekibi ligde Beşiktaş ve Team Aurora gibi üst sıralardaki rakiplerinden puan almayı başarsa da, alt sıralardaki rakiplerine maç kaybetmiş olması takımın istikrarsızlığının en büyük kanıtlarındandı. Normal sezonu altıncı bitiren Team Turquality, play-off biletini alan son takım oldu.

Supermassive ve Team Turquality arasındaki seri için sürprizlere çok açık bir mücadele olacak diyebiliriz. Kağıt üstünde Supermassive üstün gözükse de, Team Turquality’nin sürpriz yapma ihtimali de fazla. Tie-breaker’da Beşiktaş ve HWA Gaming’e karşı çok başarılı bir performans ortaya koyan Supermassive, çeyrek final öncesi iyi bir hava yakaladı. Bu nedenle takım ekstra bir moral ile maça çıkmış olacak. Öte yandan ligde normal sezonunun bitmesinin ardından Team Turquality’nin bu süre içerisinde Supermassive’e karşı nasıl hazırlandığı da takım adına önemli bir konu. LongB ve Reach’in bireysel performansları yine TT için belirleyici etmenlerden olacaktır. Supermassive’de ise yıldız oyuncuların elini taşın altına koyması ve büyük bir sorumluluk alması gerekecek. Sistematik oyununu başarılı bir şekilde maça yansıtırsa, TT ekibini Supermassive karşısında zorlu anlar bekliyor. Beş maçlık seride 3-0 gibi kesin bir skor görmemiz ise büyük bir sürpriz olur.


Beşiktaş.Oyunhizmetleri – HWA Gaming
Çeyrek finalin eşleşmeleri arasında en büyük çekişmeyi göreceğimiz mücadele ise Beşiktaş.OHM ile HWA Gaming arasında oynanacak. Normal sezonu aynı sırada ve aynı puanla bitiren iki ekip, ligde karşılaştığı maçlarda da bizlere rekabet seviyesi üst düzey oyunlar izletmişti. Bu sezona yeni bir oluşum içerisinde giren Beşiktaş gücünü OyunHizmetleri ile birleştirmişti. Team Turquality’den de Xyraz-Rawbin ikilisinin transferiyle zirveye oynayacak güçte bir takım kuran Beşiktaş, lige iyi başlamış olsa da son haftalara doğru düşüşe geçti ve aldığı ağır yenilgilerle birlikte zirveden yavaş yavaş uzaklaştı. Her rolünde yıldız bir oyuncuya sahip olan takım, normal sezonda potansiyelini tam anlamıyla ortaya koyamadı. Güzel oynadığı maçlarda harika işler başaran BJK kötü oynadığı maçlarda da adeta amatör bir takım görünümü sergiledi. Normal sezonda takımda bireysel olarak en çok öne çıkan isim ise orta koridor oyuncusu Immortoru oldu. Koridorunda baskın bir performans ortaya koyan oyuncunun birçok kez takımını sırtladığını izledik.

HWA Gaming ise açık ara Kış Mevsimi’nde en büyük çıkışı yapan takımdı. Ligi alt, en iyi ihtimalle orta sıralarda bitireceği tahmin edilen ekip herkesi yanıltarak sezona fırtına gibi bir başlangıç yaptı. Art arda aldığı galibiyetler ile üst sıralardaki yerini sağlamlaştıran HWA büyük bir sükse yarattı. Kadrosuna kattığı nokta atışı yabancı transferler Hatrixx ve Visdom da takımın bu başarısında önemli bir rol oynadı. Buna karşın HWA’nın en çok göz önüne çıkan oyuncusu ise üst koridorda görev alan Marshall oldu. Metaya çok iyi ayak uyduran oyuncu birçok maçta takımını ipten aldı ve üst düzey performansı ile mevsimin en iyi çıkış yapan oyuncusu oldu.

Oyun anlayışı birbirine çok benzeyen bu iki takımın mücadelesinde kesin bir tahmin yapmak oldukça zor. Beşiktaş ve HWA Gaming arasındaki serinin beşinci maça uzaması, diğer çeyrek final eşleşmesine göre daha yüksek ihtimalli gözüküyor. HWA ekibinin avantajları arasında takım olarak çok iyi hareket etmesi ve ne zaman ne yapacağını asla belli etmemesi bulunuyor. Beşiktaş ise strateji üretme ve karar verme anlamında üstün taraf. İki takımı birbirinden ayıran en önemli nokta ise Beşiktaş’ın maç kazandıracak kapasitede daha fazla yıldız oyuncuya sahip olması. Takımdaki oyuncular potansiyeline ulaştığı zaman Beşiktaş ekibi durdurulamaz bir güç haline geliyor. HWA’nın bu duruma ekstra bir önlem alması gerekecektir. Öte yandan HWA’da Marshall ve Hatrixx’in bireysel performansı takım adına turu geçme konusunda en kilit nokta. Beşiktaş’ın da rakibinin bu kozlarına karşı bilinçli oynaması gerekecek.


Merakla ve büyük bir heyecanla beklediğimiz KMF çeyrek final mücadeleleri 19 Mart Cumartesi günü saat 14:00’da oynanacak olan Supermassive – Team Turqualiy maçı ile başlıyor. Son yarı finalisti belirleyecek Beşiktaş ve HWA Gaming arasındaki çeyrek final mücadelesi ise 20 Mart Pazar günü saat 14:00’da oynanacak.

editor
e-Spor hayranı ve profesyonel sahnenin takipçisi biraz da weirdo.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir