League of Legends League of Legends Haberleri

LCS Panorama: İlk haftanın sonunda lig dengeleri

LCS Bahar Mevsimi başladı. İlk haftayı değerlendirdiğimiz LCS Panorama: İlk haftanın sonunda lig dengeleri yazımız sizlerle. Unutmayın, bu yazıda bahsedilenler bizlerin düşünceleri ve yeni fikirlere her zaman açığız!

Broken Blade’in ilk transfer olduğu zaman maçlarını izlemek için sabahlara kadar uyanık kaldığımız günler geri döndü. Sergen’e ek olarak VFŞL’den bir yıldız daha Amerika’ya transfer oldu. LCS, Closer’ın gidişiyle Türk taraftarlar tarafından daha da yakından takip edilmeye başlandı. Maç saat kaçta olursa olsun Closer ve Broken Blade’i yalnız bırakmayan taraftarlar, bu ikili için uykularından feragat etti. Bu ikiliye ek olarak Nisqy’yi de unutmamak lazım. Türk asıllı Belçikalı isim belki VFŞL’den LCS’e gitmedi ancak tabii ki yerli olarak gururlarımız arasında yer alıyor.

LCS Bahar Mevsimi geçtiğimiz günlerde başladı. Takımların ilk hafta performanslarını değerlendirdiğimiz “LCS Panorama” serimizin ilk yazısı sizlerle. Unutmayın, bu yazıda bahsedilenler bizlerin düşünceleri ve yeni fikirlere her zaman açığız!

100 Thieves

Sezonun ilk maçında Closer’lı Golden Guardians’ı mağlup eden ekip 10/10’luk bir performans sergilemedi. Orta ve geç oyunda rakip hataları iyi değerlendirdiler ve bu sayede ilk galibiyet geldi. Geçtiğimiz yıla kıyasla daha mütevazi bir beşliye yönelen 100T özellikle Ssumday’i takımda tutarak önemli bir hamle yaptı. Öte yandan ormancı Meteos sezona adeta felaket başladı. Temsilcimiz Closer’dan ağır bir tokat yiyen tecrübeli ormancı, ikinci maçta Svenskeren’dan da küçük çaplı bir tokat yedi denebilir.

Cloud9

MVP Svenskeren ve alt koridor değişikliğinin ardından kağıt üstünde bir tık daha zayıf gözüken C9 sezona iyi bir başlangıç yaptı. Özellikle Nisqy’nin formda oluşu hem bizleri hem de C9 taraftarlarını oldukça mutlu etmiştir. Takımın diğer parçaları da görevlerini yerine getirerek fayda sağladı. Koç Reapered’ın bu konudaki etkisi azımsanamayacak derecede büyüktür diye tahmin ediyoruz. Zven ikinci maçta sağlam bir Aphelios performansı sergiledi. Danimarkalı oyuncu zaman zaman kritik hatalar yapsa da takımın ana taşıyıcıları arasında yer alıyor. Buna rağmen C9’ın performansı Nisqy’nin ellerine bakıyor gibi.

Counter Logic Gaming

İkide sıfır yapan CLG ilk hafta bekleneni veremedi. Crown-POE değişikliği pek verimli olmamış gibi. POE, Crown’a kıyasla bir tık daha mütevazi bir oyuncu sayılabilir. Dünya Şampiyonu Koreli orta koridor ise sanki oyunun kendi çevresinde oynanmasını istiyor. Cassiopeia ve Zoe seçimleri de bunu biraz doğruluyor. Tek başına taşıma potansiyelleri yüksek bu iki şampiyon takım savaşlarına da büyük etki edebiliyor ancak bizce Crown’da 1v9 atma isteği biraz daha ağır basıyor.

Dignitas

Bütün bütçeyi Huni’ye ayırdıkları için oyuncu transfer etmekte zorlandığı haberleri medyada dolaşırken Froggen ve aphromoo gibi iki büyük ismi transfer eden Dignitas lige fırtına gibi başladı. Beklenildiği üzere koridor safhasında üst ve orta koridora öncelik veren ekip, aphromoo’nun tecrübesiyle geç oyunda doğru hamleleri yapabiliyor. aphro geçtiğimiz yıl gerçek anlamda vasat bir performans sergilemişti ancak çaylak Johnsun ile birlikte eski günlerine dönüyor gibi. Çaylak Johnsun’ın beklediğimizden iyi oynadığını belirtmekte fayda var.

Evil Geniuses

MVP Svenskeren, SKT efsanesi Bang ve Vitality’nin emektar orta koridor Jiizuke ile birlikte kağıt üstünde korkutucu bir kadroya sahip olan EG bir galibiyet bir mağlubiyette. Gelen galibiyette Svenskeren’ın Meteos’a kurduğu üstünlük ve Jiizuke’nin kitap gibi Leblanc performansı ana etkenler oldu. Bang’e bu rahatlığı yarattıktan sonra Koreli nişancıdan hasar vermesini bekliyoruz ki bu çok normal. Bang, takım zor durumdayken de bu performansı sergileyebilirse, EG rakipleri için önemli bir tehdit olabilir.

FlyQuest

Sezonun ilk maçında V1per’a Riven verildi ve orta oyuna kadar birkaç skor toplayan isim takımına bir galibiyet hediye etti. Irak asıllı oyuncunun ne kadar iyi bir Riven oyuncusu olduğunu söylemeye gerek yok. Şampiyon, sahnede çoğu zaman etkisini gösteremese de öne geçebildiği zaman durdurulamaz bir hale gelebiliyor. Alt koridora bakarsak, IgNar yine bildiğimiz gibi. Koreli destek Santorin ile birlikte akıllıca hamleleriyle harita hakimiyetini takımının lehine çevirebiliyor.

Golden Guardians

Closer transferiyle ülkemizde en çok ilgi çeken ekip olan GG sezona kötü bir başlangıç yaptı. Erken oyunda Closer’ın harita hareketleriyle öne geçen ekip geç oyunda bu üstünlüğünü koruma konusunda sıkıntı yaşıyor. Cloud9 karşısında Hauntzer bireysel olarak iyi bir performans sergilese de oyunu deneyimli üst koridor üstünden oynayamadılar ve bu sebeple galibiyet gelmedi. Bunun yanında Hauntzer’ı kollamak için üst koridor semalarında dolaşan Closer birkaç pozisyonda Blaber’ın önüne hediye gibi düşüverdi. İlk hafta Closer ve GG adına şanssız geçti diyebiliriz. Destek rolüne yeni geçen Keith’in “eski Wendelbo tarzı” yakalanmalarına bir çözüm bulması gerektiğinin de altını çizelim.

Immortals

Uzun bir aradan sonra yeniden lige katılan Immortals, Eika ve sOAZ transferleriyle kafalarda soru işareti yarattı. İlk maçlarında Cassiopeia-Lucian ikilisini esneten ekip bu stratejiyi Vadi’ye dökemedi. Açıkçası bizce ne Altec çok iyi bir Cass oyuncusu, ne de Eika LCS’te orta koridor Lucian oynayabilecek seviyede. Kağıt üstünde çok iyi gözükmeyen bu beşli, geç oyunda TSM’e karşı harika işler başardı. Xmithie ve sOAZ’ın tecrübesi bu konuda etkili rol oynamış olmalı.

Team Liquid

Son şampiyon sezona kötü bir başlangıç yaptı. Broxah transferiyle gündeme gelen ekip oyuncunun yaşadığı vize sorunları nedeniyle ilk maça Shernfire ile çıktı. Danimarkalı bir oyuncunun vize sorunu yaşaması da ayrı ilginç bir olay. Oyun içi karar hataları ilk maçta ön plana çıkan nokta oldu. İkinci mücadelede ise daha derli toplu bir TL izledik. Birkaç hata dışında daha iyi gözüken ekip, Broxah’ın gelişiyle yeniden şahlanacaktır diye düşünüyoruz.

TSM

Broken Blade’li TSM ormancı ve alt koridor değişikliğiyle girdiği 2020 sezonuna mağlubiyetle başladı. 60 dakika süren Immortals maçında geç oyuna girerken önemli hatalar yapan ekip, iletişim konusunda sıkıntı yaşıyor olabilir. Liquid maçında Dardoch harika bir başlangıç yapsa da devamı gelmedi ve özellikle Impact-CoreJJ ikilisinin savaşlardaki performansı, TSM’i ikinci mağlubiyete itti. Temsilcimiz Broken Blade’in mükemmel başlamadığını belirtmek gerek. Bu yazı iki kelimeyle bitsin istiyoruz. Bjergsen, Zilean.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir