League of Legends League of Legends Haberleri

LCS takımları artık Challenger takımı oyuncularını yedek oyuncu olarak alamayacak

Riot Games, LCS’e getireceği yeni kural ile takımların yedek oyuncu sistemini tamamıyla değiştiriyor. DailyDot muhabiri Jacob Wolf’un haberine göre LCS takımları artık yedek oyuncularını Challenger takımlarında oynamak için kiralayamayacak. Buna gösterilen en büyük neden ise takımların yedek oyuncularını zaman zaman takıma geri çağırmaları ve Challenger takımlarının zor durumda kalması. Aynı zamanda Riot Games, Promotion Turnuvaları’nda LCS takımlarının yedek oyuncularının kendi takımları ile karşı karşıya gelmesini önlemeyi de amaçlıyor.

Bu değişiklik ile beraber takımların yedek oyuncu seçimlerinin değişeceği garantisini verebiliriz. Hali hazırdaki kurallara göre her takım 2-5 arası yedek oyuncuya sahip olma hakkına sahip. Bu oyuncuların maaşları Riot Games tarafından ödense de, bir çok oyuncu “yedek” kalmak yerine Challenger Ligi’nde oynayarak tecrübe kazanmak istiyor. Dolayısıyla takım oyuncuya ihtiyacı olduğunda ortaya Challenger takımı için kötü bir durum çıkıyor. En yakın zamandaki örnek ise 2015 Yaz Mevsimi’nde Dignitas’ta oynayan Azingy’nin durumu. Oyuncu, Challenger takımı olan TSM Darkness ile oynuyordu. Dignitas, ormancısını kaybettiği için takıma çağrılan Azingy, TSM Darkness’ı bırakıp LCS’te oynamak için takıma katılmıştı. TSM Darkness ise Azingy kadar takımla uyuşan ve iyi performans gösteren birini bulamadığı için kötü performans sergilemiş, sonunda TSM, takımdan sponsorluğunu çekmişti.

Riot Games’in getireceği bu kural değişikliğinin Challenger takımlarını koruyacağını da belirtelim. Bu değişikliğin geleceğini varsayarsak, LCS takımlarının elinde birkaç seçenek bulunuyor. İlki, kaliteli oyuncuları “yedek oyuncu” olarak takıma katmak ve bu oyuncuları ellerinde tutmak için gerekli maaşı ödemek. Elbette bu maaşın oyuncuları tatmin etmesi gerekiyor zira profesyonel kariyer olarak League of Legends oyuncusu olmayı seçen hiçbir oyuncu bir takımda oynamadan aylarca yedek oyuncu kalmayı beklemez. Diğer bir seçenek ise LCS takımlarının yedek oyuncularını daha aktif olarak kullanmaya başlaması. Bu kullanımın günümüzdeki en iyi örneği SK Telecom T1 takımının yaptığı Faker-Easyhoon değişikliğiydi. Ne var ki LCS takımlarının as oyuncuları kadar iyi oyuncuları kadrosunda tutup yedek oyuncu olarak oynatması düşük bir olasılık. Özellikle de Amerika’nın genel olarak “yetenek” yoksunluğu çektiği göz önünde bulundurulduğunda, yedek oyuncuların aktif kullanımı pek gerçekleşecek gibi durmuyor. Son olasılık ise LCS takımlarının ciddi bir yedek oyuncu düşünmemesi ve ünlü yayıncılara sponsor olarak bu oyuncuları takımın yedek oyuncusu göstermesi.

Bu kuralın henüz resmi olarak açıklanmadığını not düşelim.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir