League of Legends mix

League of Legends Ekosisteminde Peşpeşe Son Dakika Haberleri

League of Legends Şampiyonluk Ligi’nde yeni düzenlemelere gidileceği geçtiğimiz gün Riot Games tarafından açıklanmıştı. Bugün ise Riot Games Türkiye Twitch hesabında bir yayın gerçekleşti.

Halpern, Hetze ve Scarlet tarafından gerçekleştirilen yayında ekosistemdeki değişiklikler incelendi. Öncelikle bir video tanıtım gerçekleşti. Video tanıtımdaki maddeler şu şekilde:

– Türkiye’de artık 2 farklı lig yer alacak. Akademi Ligi sona erecek ve Türkiye’de 1. ve 2. lig mücadeleleri yaşanacak.
– 2. Lig Yaz Mevsimi’nde hayata geçirilecek.
– 2. Lig sonrasında 1. Lig’de düşme potası olacak ve eski sistem olan yükselme ligi mantığı geri gelecek.
– 1. Lig’de normal sezonu ilk iki sırada tamamlayan takımlar Mevsim Finalleri’nde bir seriyi kaybetse bile ikinci bir şansları olacak.
– Türkiye’nin MSI ve Worlds Slot Hakkı Olmayacak
– Türkiye yeni bir Bölgesel Lig (ERL) olarak EMEA’ya dahil olacak.
– Türkiye ile birlikte 13 adet Bölgesel Lig ve LEC, EMEA ekosistemini oluşturacak.

Yeni değişikliklere Halpern’in ilk yorumları:

“Bizim birinci ligimiz LEC. Biz eskiden kendimize ait bambaşka bir bölgeydik. Şimdi daha büyük bir bölgenin parçasıyız ama aslında onların ikinci liglerinden biri konumunda olduk. CIS de bizimle birlikte bu sistemin içerisine dahil oldular. Açıkçası EMEA’nın yapısı da yeni değişiklikleri ile biraz büyümüş oldu.

İlk olarak oyuncular için pozitif olan bir değişiklikten bahsedelim. Türk oyuncuları LEC ve EMA bölgesinde yerli oyuncular sayılacak. Bir LEC takımı bundan sonra 5 Türk oyuncu ile bile takım kurabilme şansı var.”

Hetze:
“LEC’de 5 Türk oyuncunun bulunma ihtimali var. Bu oyuncular artık kendilerine yukarıya doğru uzanabilecekleri çok ciddi bir yol buldular. Buradan çıkan bir oyuncu kolaylıkla yerel bir lige girebilecek ki Avrupa yerel liglerinden bir sürü örnek sayabiliriz ki oradan LEC’ye çıkabiliyorlar, kalıcı olarak kendilerine yer bulabiliyorlar. Bu oyunculara ayrı bir motivasyon kaynağı olacak.

“Kulüpler Cephesinde Negatif Bir Durum Var”

Oyuncu kısmında bu değişikliklerin bir de kulüpler boyutu var. Bu değişiklikler kulüpler için bence negatif bir durum var. Çünkü takımın tanınırlığını artırabilmek için Worlds ve MSI vardı. Şimdi takımın ismini bütün dünyaya gösteremeyeceksin. Fakat benim bununla alakalı kişisel bir fikrim var. Ben kısa süre içerisinde LEC’de düşme kalkmanın geleceğini düşünüyorum. Çünkü LEC’ye çıkmak isteyen, yer satın almak isteyen takımların ne kadar büyük yatırımlar yaptığını gördüm.

Fenerbahçe ve Galatasaray Espor Şampiyonluk Ligi’ne katılmayacaklar

Yayının devamında Halpern, Hetze ve Scarlet genel yorumlarını yaptıktan sonra yeni sezon ligde yer alacak ve almayacak takımlar hakkında bir bilgilendirme yapıldı. İşte bu bilgilendirme ardından peşpeşe açıklamalar geldi. Fenerbahçe Espor resmi websitesi üzerinden yaptığı açıklama ile neden League of Legends sahnesinden çıktıklarını açıkladı. Fenerbahçe Espor 2017 yılında dahil olduğu ligde 3 şampiyonluk yaşamıştı. Galatasaray Espor ise zorlu geçen 2017-2020 senelerinden sonra 2021 senesini oldukça başarılı geçirmiş, 2021 TBF şampiyonu olmuştu.

Fenerbahçe Espor League of Legends Şampiyonluk Liginde neden yer almıyor?

 

Yayında dikkat çeken diğer notlar şu şekilde:

  • Türkçe LEC yayınları olacak.
  • MSI ve Worlds Türkçe yayınlanmaya devam edecek.
  • Lig maçları hafta içi oynanacak.
  • 10 takım olarak planlanan 1. Lig’de IW, SMB, DP, BJK, 5R ve NASR katılımı kesinleşen takımlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir