League of Legends

League of Legends’ta artık oyun hataları yüzünden maçlar yeniden oynanmayacak

Riot Games, dün oynanan FlyQuest-Cloud9 serisinde yaşanan bir hatanın ardından ilk defa Belirleyici Felaket Önleme (Deterministic Disaster Recover) aracını kullandı. Bu araç sayesinde mücadele tamamıyla yeniden oynanmak yerine oyuncular, oyunda 29 saniye geriye gitti ve oyundaki avantajlar kaybolmadan maça devam edebildi. 

League of Legends maçlarının oyun içerisinde herhangi bir hata olduğu takdirde yeniden oynanması ne yazık ki uzun bir süredir değiştirilemeyen bir durumdu. Genellikle çok sık gerçekleşmemesine rağmen bazı hayati anlarda oyuncuları mağdur durumda bırakabilen bu hatalar, takımların kaderlerini doğrudan etkileyebilecek nitelikte de olabiliyor. Büyük turnuvalarda karşılaşılan hatalarda kısa bir sürede çözülemeyecek bir problemse hataya sebep olan şampiyonlar genellikle seçim havuzundan çıkarılıyordu. Bu tür bir duruma 2015 Dünya Şampiyonası’nda Gragas örneğinde görmüştük.

Karşılaşma süresince şampiyonların neden olmadığı hatalar ise çok daha ender görülen hatalardan. Dün oynanılan FlyQuest-Cloud9 serisinin üçüncü maçında bu hatalardan birisine denk geldik. Aslında uzun bir süredir League of Legends oyuncuları tarafından bilinen ve daha önce ilgili yerlerde bahsedilen bu hata, FLY-C9 serisinde tekrar karşımıza çıktı.

Videoda da gördüğünüz üzere Miss Fortune, Sıçra kullanıp hemen ardından Mermi Manyağı yeteneğini açtığında hemen önündeki minyon Rüzgar Duvarı gibi işliyor ve MF’in ulti hasarının tamamını emiyor. Dolayısıyla Smoothie de sadece Lemonnation’ın ultisinden aldığı hasar ile kaçmayı başarıyor. Dün gece yaşanan bu olaydan sonra doğal olarak mücadele duraklatıldı ve Riot Games, yeni sistemini deneme fırsatı buldu.

Bildiğiniz üzere bu tür bir hata karşılaşmanın tamamının tekrar oynanması anlamına gelebilir. Bunun yerine Belirleyici Felaket Önleme (Deterministic Disaster Recover) aracını kullanan Riot Games, oyunda 29 saniye geriye gitmeyi başardı. Oyun duraklatıldığında saat 10:49 iken oyuna geri dönüldüğünde oyuncular 10:20’den mücadeleye kaldığı yerden devam etti. Bu yeni sisteme çok daha karmaşık bir isim verilse de, oyuncular aracın etkisini Ekko’nun ultisine benzeterek Kronokırılma ismini taktı bile.

Elbette bu tür bir sistemin profesyonel sahnenin çok daha hassas ve kesin olmasına yol açacaktır. Maçların yeniden oynanması durumu da bu sistem ile tarihe karışacak gibi gözüküyor. Şu an için sadece NA LCS’in uyguladığı bu sistemin önümüzdeki süreç içerisinde tüm dünyada kullanılması bekleniyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.