League of Legends

League of Legends Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi takım analizleri

Türkiye Şampiyonluk Ligi’nde Yaz Mevsimi geçtiğimiz haftasonu başladı. Biz de sizler için yaz mevsiminde ter dökecek takımların ilk hafta performanslarını ve genel olarak analizlerini derledik.

Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi biteli pek de uzun bir süre geçmedi. Mid-Season Invitational‘ın (Sezon Ortası Özel Turnuva) hemen ardından başlayan lig için erken başlama tartışmaları yapıladursun, takımlar antrenmanlarını yaptılar ve son kadrolarını oluşturdular. Avrupa ve Kuzey Amerika LCS liglerinin ise bizden tam iki hafta sonra başlayacağını da belirtelim.

Bu sezon ligde yer alacak takımlara baktığımızda, yükselme liginden gelen iki yeni takımı görmekteyiz. Oyun Hizmetleri ve Crew takımları yaz sezonunda Şampiyonluk Ligi’nde mücadele edecek. Bu iki takım dışında ise, geçtiğimiz kış mevsiminin şampiyonu Beşiktaş, ikincisi Dark Passage, HWA, NumberOne e-Spors, Team Turquality ve Atlas e-Spor tek bir amaç için yarışacaklar: Şampiyon olup Dünya Şampiyonasına gitme şansı yakalamak.

Dilerseniz şimdi takımları sırasıyla incelemeye başlayalım ve kadrolarını gözden geçirelim:

Beşiktaş

beşiktaş espor

Üst Koridor: Thaldrin
Orta Koridor: Energy
Ormancı: Theokoles
Nişancı: Nardeus
Destek: DumbleDoge

Geçtiğimiz Kış Mevsimi sezonunu şampiyon olarak tamamlayan ve ardından IWCI’de ipi göğüsleyen Beşiktaş, ülkemizi Uluslararası Sezon Ortası Özel Turnuva’da temsil etme hakkını kazanmıştı. Beşiktaşın henüz bu sezon öncesinde kurulduğunu hatırlatalım. Bu yeni takım, Türkiye League of Legends sahnesinde uzun yıllar süren Dark Passage hakimiyetine son vermeyi başardı. Beşiktaş’ın göze çarpan en önemli özelliği ise ülkemizde eksikliğini sıklıkla gözlemlediğimiz takım olma başarısı. Bu özellik, hem takım savaşlarına yansıyor hem de oyuncuların bireysel performanslarını arttırıyor. Thaldrin’in Avrupa batı sunucusunda ilk sıralara kadar tırmandığını görmek gerçekten gurur verici. Kaldı ki yasaklama ekranında Thaldrin için yapılan en az 2 yasaklama, takımın geri kalanına çok büyük avantaj getiriyor. Aşağı koridorda Nardeus ve Dumbledoge ikilisi rahatlıkla istedikleri şampiyonları seçiyorlar ve bu da maçlar boyunca rahat oynamalarını sağlıyor. Dumbledoge şu an ligin açık ara en iyi destek oyuncusu desek yeridir. Adeta taşıyıcı destek nasıl olur bizlere gösteriyor.

Takımın en önemli eksiklerinden birisi ise MSI’da da gördüğümüz gibi, oyun başındaki agresifliği bir türlü gösterememeleri. Türkiye ligi için şimdilik her şey yolunda gitse de, uluslararası turnuvalarda ne kadar zorlandıkları aşikar. Ayrıca geriye düştükleri maçlarda takımın harita kontrolünü de elinden bırakmaması gerekiyor. Şu an Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin en iyi takımı konumunda olan Beşiktaş, geçtiğimiz hafta sonu oynanan ilk hafta maçlarında iki galibiyet alarak haftayı kayıpsız kapattı. Dark Passage karşısında oyun başında zorlansalar da, ekibin takım savaşlarındaki uyumu maçı kazanmalarını sağladı. Nitekim bu raddede ormancı Theokoles’e çok büyük görevler düşüyor. Onun hem oyun başında biraz daha efektif oynaması hem de performansını daha yukarılara çekmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Eksiklerini kapatan bir Beşiktaş, Dünya Şampiyonası için bizlere umut verebilir. Bireysel oyuncu kalitesi açısından gerçekten üst düzey oyunculara sahip bir ekip. Zaten Şampiyonluk Ligi’nin favorisi konumunda olan, dünyada bir spor kulübünün sahip olduğu ilk eSpor takımı Beşiktaş’ı çok daha yukarılarda görmek istiyoruz.


Dark Passage

dark-passage

Üst Koridor: Elwind
Ormancı: Crystal
Orta Koridor: Naru
Nişancı: Zeitnot
Destek: Zergsting

Yıllarca hüküm sürdüğü League of Legends arenasını bu sezon Kış Mevsimi’nde kaybeden Dark Passage, kötü başlangıcına rağmen Beşiktaş’ın ardından 2. olmayı başarmıştı. Yaz mevsimine geçtiğimiz seneyle benzer şekilde kadro değişiklikleriyle başlayan Dark Passage’ın geçtiğimiz yıllardaki başarısının en büyük sebeplerinden birisi kadro istikrarıydı. Değişmeyen kadroyla uzun yıllar oynayan ekip son 6-7 ayda oldukça fazla sayıda oyuncu değişikliğine gitti. En son Yaz Mevsimi için yıldız nişancıları HolyPhoenix’i takımdan gönderen DP, yerine Zeitnot’u getirdi. Yetenek olarak muazzam değerlere sahip olan Holy’nin performansındaki düşüşün sebebi olarak yaşadığı bireysel sorunlar gösteriliyor. Nihayetinde durum bu şekilde ise de, takımın kararına saygı duymak gerekiyor. Sonuçta Avrupa LCS seviyesindeki bir oyuncuyu göndermek cesaret istiyor. Ekibin yeni ismi Zeitnot’un ise Kış Mevsim’inde HWA’ile güzel performanslarını görmüştük. Dark Passage’da neler yapabileceğini zaman gösterecek.

Dark Passage’ın orta koridorda şu an Türkiye’nin gerçekten açık ara en iyi oyuncusuna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Naru’nun adı Avrupa LCS takımlarıyla anıladursun, oyuncunun performansı gerçekten göz kamaştırıyor. Takıma liderlik konusunda kendisini biraz geliştirmesi ve geriye düştükleri zamanki agresif oyunlarında biraz dengeleme yapması gerekiyor. Takımın desteğinde bu mevsim için Zergsting’i göreceğiz. Yetenekli genç oyuncu ilginç seçimleriyle tanınıyor. Ormancı Crystal’ın ise performansındaki düşüşe rağmen hala ligin en iyi ormancılarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Ve son olarak üst koridorda Elwind’i göreceğiz. Elwind, bu sezon orta koridordan yukarı koridora geçmişti ve fena da bir performans sergilememişti. Bu mevsim rolüne daha da bir alıştığını varsayarsak, performansında bir artış olabilir. DP için genel olarak ise takım savaşlarında eksikleri olduğunu söyleyebiliriz. Naru’nun da ilk hafta söylediği gibi oyuncular henüz birbirlerine alışamamış gözüküyor.

Dark Passage ligin ilk haftasında 1 galibiyet, 1 mağlubiyet aldı. Beşiktaş’a yenilen ekip, Crew takımına karşı oyun başında geriye düşmesine rağmen geri dönmeyi başardı ve kazanmasını bildi.


HWA

5vtsA

Üst Koridor: FapFabulous
Ormancı: Stomaged
Orta Koridor: niQ
Nişancı: Revanche
Destek: SuperAze
Yedek: Crimson

Yeni sezonda önemli değişikliklere giden bir diğer takım ise HWA oldu. Uzun yıllar boyunca orta koridorlarını emanet ettikleri kaptan Ferit ile yolları ayıran takım, çok önemli bir transfere imza attı. Geçtimiz bahar mevsiminde LCS’de boy gösteren niQ ile anlaşan ekip, destek içinde yine bir yabancı oyuncuya yöneldi ve SuperAze’yi renklerine kattı. Her iki oyuncunun da Polonyalı olduğunu göz önüne alırsak, alışma dönemlerinde biraz daha rahat olabileceklerini düşünüyoruz. HWA’nın yeni orta koridoru NiQ, tüm dünyaca tanınmış bir oyuncu ve LCS’de de başarılı performanslarını görmüştük. Türkiye’de fark yaratan bir oyuncu olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Nişancı pozisyonu içinse çok tartışılan bir karara imza atan ekip, inişli çıkışlı bir performans sergileyen Revanche ile anlaştı. Revanche’in SuperAze ile nasıl anlaşağı bir kenara, Şampiyonluk Ligi’ndeki çoğu takımda oynayan ve bir türlü dikiş tutturamayan oyuncuya güvenmeleri ise çok ilginç. Üst koridorda Fap’ın da eski günlerinden uzak olduğunu söylemek gerekiyor. Takım bu sezon da geçen senelerdeki gibi inişli çıkışlı bir grafik sergileyecek diye düşünüyoruz. Gözler ise niQ’de olacak.

HWA lige güzel bir başlangıç yaptı ve 2 maçını da kazanmasını bildi. NumberOne ve Atlas’ı yenen takımda niQ, takım savaşlarındaki liderliği ve takım oyununa yardım etmesiyle kalitesini bizlere göstermeyi başardı. Revanche ise harika bir Urgot performansı izletti bizlere. Bakalım ilerleyen haftalardaki bu güzel performansı devam edecek mi? Takımda ilk hafta göze batan en önemli oyuncu ise Fap’tı. Performansındaki düşüşe bir son veren oyuncu, yeni gelen arkadaşlarıyla beraber kesinlikle daha da motive olmuş gözüküyor. Taşıyıcı şampiyonlarla oynamayı seven Fap’in, iki maçta da harika performanslara imza attığını söyleyebiliriz. Fap’ın bu güzel geri dönüşü ligin çekişmeli geçmesi açısından büyük öneme sahip.


NumberOne e-Sports Club

NR1

Üst Koridor: NasesUyno
Ormancı: Decagon Moon
Orta Koridor: Wtcn
Nişancı: Stansfield
Destek: Swanepoel

Yaz Mevsimi için kadro değişikliği modasına NumberOne da uydu. Sene içerisinde çok sayıda kadro değişikliği gören takım, istikrarı bir türlü sağlayamamıştı. Orta koridora HWA’dan ayrılan Ferit’i getiren NR1, leyl ü Nehar’ı takımdan gönderdi. Kış mevsiminde NR1 için ayakta kalan iki isimden birisi olan Leyl ü Nehar’ı göndermek ne kadar sağlam bir karar göreceğiz. Ferit birçok açıdan artıları olan bir oyuncu, tecrübesi ve liderliğiyle takıma fayda sağlayabilir ve karar mekanizmasında takımı yönetebilir. Ancak performans açısından düşüşte olan bir oyuncuya güvenmek büyük risk. Aşağı koridorda da değişikliğe giden ekip, cezası biten Stansfield’i takıma kattı. Kendisinin oyuna olan açlığından faydalanabilirler. Üst koridorda ise istikrar abidesi ve takımın belki de en tecrübeli ismi yer alıyor. Nases belli bir performansın altına düşmeyen bir oyuncu ve takımı için yine güzel seçimler ve oyunlar yapacaktır.

Vetaran isimlerden oluşan NR1’in performansını merakla bekliyoruz. Takım, ligin ilk haftasında 1 galibiyet, 1 mağlubiyet aldı. Sezon süresince inişli çıkışlı bir grafik görme ihtimalimiz oldukça yüksekken, NR1’ın podyum için şansının nispeten düşük olduğunu da belirtelim.


Team Turquality

tt

Üst Koridor: Xrayz
Ormancı: t4anky
Orta Koridor: LongB
Nişancı: KillerEs
Destek: Un1tback

Team Turquality, yeni sezona uzun yıllar üst koridorda gördüğümüz LongB’nin yaz mevsiminde orta koridora geçmeye karar vermesiyle başladı. Performansı üst koridorda bile son zamanlarda düşmüş olan oyuncuya, takımın en önemli koridorunu emanet etmek biraz riskli bir seçim olsa da, bu güvenin oyuncuyu motive etmesi de mümkün. LongB’nin orta koridora ne kadar hazırlandığı ve şampiyon havuzunun durumunu ilerleyen haftalarda göreceğiz. Üst koridor ve ormancı için 2 yabancı oyuncu transfer eden TT ekibi, eski ormancıları KonDziSan ile yollarını ayırdı. Aşağı koridor ikilisini bozmayan ekip, bence hatanın en büyüğünü ise burada yaptı. Performansları çoğu otorite tarafından beğenilmeyen aşağı ikiliyi koruyup, diğer koridorları değiştirmek çok mantıklı bir karar gibi gelmiyor.

Ligin ilk haftasında 2 mağlubiyet alan takım için işlerin yolunda gitmediği açık. LongB’nin her iki maçta da vasat performansı akıllarda soru işareti yaratırken, takım oyunlarını da belli bir seviyeye çekememiş olmaları yüzünden zorlu bir lig TT’yi bekliyor olacak. Yabancı oyuncular dışında LongB ve aşağı koridor ikilisinin performansları takımın kaderini belirleyecek.


Atlas E-Spor

atlas

Üst Koridor: Jerom
Ormancı: Dolce
Orta Koridor: Elysion
Nişancı: Samux
Destek: Terap1st

Yaz mevsimi öncesinde tecrübeli nişancıları Ciyansan’ı koçluğa getiren ve nişancı pozisyonu için İspanyol oyuncu Samux’u getiren Atlas ekibi orta koridor için de TT’den ayrılan Elysion’u takıma kattı. Takımın diğer üyelerini koruyan ekipte iki yabancı oyuncununda İspanyol oluşu takıma uyum konusunda bir artı olabilir. Atlas yabancı oyuncu tercihlerini her zaman İspanyollardan yana kullanması da ilginç bir not. Takımın eski nişancısı, şimdiki koçu Ciyansan’ın İspanyolca konuşabiliyor olması bunda en büyük etken sanırım. Orta koridor için yaptıkları Elysion tercihi tartışılabilir. TT’de inişli çıkışlı bir grafik sergileyen Elysion’un Atlas takımındaki performansı merak konusu. Ligin ilk haftasında 2 maçtan da mağlubiyetle ayrılan ekipte bazı sorunlar olduğu gayet açık. Takım uyumlarında ve iletişimde sorunlar var. Samux’un’da kötü bir performans sergilemesi onlar için mağlubiyeti kaçınılmaz kıldı. Geçen sezon ki istikrarlı performanslarını gösterebilecekler mi merak ediyorum ve geçen sezon yaptıkları playoffu bu sezon göremeyebilirler.


Oyun Hizmetleri

oyun hizmetleri

Üst Koridor: Aprox
Ormancı: Astarte
Orta Koridor: immortoru
Nişancı: Ruvelius
Destek: Rogu

Yaz Mevsim liginde kadrosu tamamen Türklerden oluşan sayılı ekiplerden birisi olan Oyun Hizmetleri, lige bu sene katılan bir ekip. Yükselme Ligi’nde gösterdiği başarılı performansın ardından şampiyonluk ligine çıkmayı başaran takımın özgüveni gayet yerinde ve bunun da uyumlarına yansıdığını söyleyebiliriz. Bu sene Şampiyonluk Ligi’nde sürpriz yapan takımlardan biri olurlarsa şaşırmayacağız. Gerek yükselme liginde, gerekse Yaz Mevsimi Ligi’nin ilk haftasında günümüz metasını takip ettiklerini ve bu takibin sonuçlarını aldıklarını gördük. İlk haftadan 2 galibiyet alarak rüya gibi bir başlangıç yapan Oyun Hizmetleri’nin oyunundaki tutarlılık ve olabildiğince her şeyi doğru yapmaya yönelik performansı, ekibi dikkatle izlenmesi gereken bir takım yapıyor. Umuyoruz ligin yeni ekibi çalışmalarına dur durak demeden devam eder ve rehavete kapılmaz. Geçtiğimiz sezon Atlas’ın yaşadığı sıkıntıya düşmeyeceklerini umuyoruz. Atlas da geçtiğimiz sezona fırtına gibi başlamış ve her geçen hafta kötüye gitmişti. Bireysel anlamda oldukça yeterli oyunculara sahip takımdan isim olarak bilinen tek isimin Aprox olması, takım için bir avantaj olarak değerlendirilebilir.


Crew

crew

Üst Koridor: Unknown
Ormancı: Euphony
Orta Koridor: Ravenno
Nişancı: Madness
Destek: Barcode

Ligin bir diğer yeni ekiplerinden olan Crew takımı, Şampiyonluk Ligi’ne çıkabilmek için BPI ile oynamış ve seriyi kazanarak lige yükselmişti. O zamanki BPI kadrosunda Wtcnn ve Revanche gibi oyuncuların bulunduğunu düşündüğümüzde, ekibin güzel bir başarıya imza attığını söyleyebiliriz. Takıma geçen sene katılan iki yabancı oyuncuyu da Team Refuse’dan transfer eden ekip, lige pek de istediği başlangıcı yapamadı. İlk gün Oyun Hizmetleri’ne kaybeden Crew, 2. gün ise DP karşısında öne geçip önemli bir avantaj yakalamasına rağmen maçı kaybetti. Herkesin o maçla ilgili ortak kanısı, maçın başında o kadar öne geçmeyi kendilerinin bile beklemediğine dairdi. Aslında yeni kurulan bir ekip olmadıklarını söyleyebiliriz. Yükselme liginden beri beraber oynuyorlar ve artık takım uyumunu oturtmuş olmaları gerekiyor. Nişancı pozisyonunda Madness beğeniyle izlediğimiz Türk nişancıları arasında yer alıyor. Takımın yabancı oyuncularının da yurt dışında profesyonel arenada maç yaptığını düşünürsek, başarılı olmamaları için hiçbir sebep yok. Ligde kalıcı olmalarını umuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir