League of Legends League of Legends Haberleri

LEC, format değişikliğine gitti

İkinci yılına giren LEC, format değişikliğiyle herkesi şaşırttı. Alışık olduğumuz play-off sistemi ortadan kalkıyor ve puanlama sistemi getiriliyor.

2019, LEC için harika geçmişti. G2 Esports’un önderliğinde yükselişe geçen Avrupa, uluslararası turnuvalarda kazandığı başarılarla gücünü herkese göstermişti. Herkesin Dünya’nın en iyi League of Legends bölgesi Çin mi Kore mi diye konuştuğu bir dönemde ortaya çıkan Avrupa takımları, Çin ve Kore temsilcilerine diş gösterebilmiş ve onları mağlup edebilmişti. İlk olarak G2 Esports’un omuzlarında MSI şampiyonluğu yaşayan bölge, daha sonra Worlds Finali’ne yine G2 ile çıkmış, fakat trajedik bir biçimde finali Çin temsilcisi FunPlus Phoenix’e kaybetmişti. 2019 Worlds’te  bir çok Avrupa takımı gruplardan çıkabilmişti. Bu başarılar, Dünya’nın en iyi ligi neresi olduğu sorularına Avrupa’yı da ekletti.

2020’de LEC, lig sisteminde düzenleme yaparak bu başarıları perçinlemek istediğini gösteriyor. Normal sezon, yine her takımın birbiriyle ikişer kez birer maç yapması ile devam edecek. Play-offlarda ise işler biraz karışıyor. Finalistler finale gelmeden önce “best of 5” üzerinden en az 2 maç oynayacaklar. Bu da finalistlerin finale giden yolda işlerinin daha zor olacağını gösteriyor.

Puanlama Sistemi

LEC puanlama sistemine, bahar mevsiminde puanlamalar play-offlardaki performanslara bağlı olacak. Play-offlardaki en başarılı takım 90, ikinci 70, üçüncü 50, dördüncü 30, beşinci 20, altıncı 10 puan alacak. Yaz mevsiminde ise puanlama sistemi normal sezondaki performanslara bağlı olacak. Normal sezondaki en başarılı takım 140, ikinci 100, üçüncü 70, dördüncü 50, beşinci 30, altıncı 20 puan alacak. Böylece Yaz Mevsimi play-offlarına katılacak takımlar bu puanlara göre belli olacak. Yani Worlds’e gitmek daha engebeli olacak. Böylece Bölgesel Mevsim Finalleri de kalkmış oldu.

Play-Off Sistemi

Play off sistemine gelirsek play-offlardaki eski eşleşme mantığı değişti. Play-offlar 3 haftaya yayıldı. Birinci maçta, normal sezonu birinci bitiren takım üçüncü veya dördüncü bitiren takımlardan birini kendine rakip olarak seçecek. İkinci maçta, ikinci bitiren takım ise birinci maçta seçilmeyen takımla eşleşecek. Üçüncü maçta, beşinci ve altıncı takımlar eşleşmiş olacak.

İkinci haftanın ilk maçında yani toplamda dördüncü maçta, 1. ve 2. maçların kaybedenlerinden en düşük sıralı takım ile 3. maçın kazananı oynayacak. 5.maçta ise 1. ve 2.maçın kazananı birbiriyle eşleşecek. 6.maçta ise; 4.maçın kazananı, 1. ve 2.maçın kaybedenlerinden en yüksek sıralı olan ile oynayacak.

Üçüncü haftanın ilk maçında yani 7. maçta, 6.maçın kazananı 5.maçın kaybedeni ile oynayacak. Son maç ise final olmuş olacak. 7.maçın kazananı ile 5.maçın kazananı kozlarını finalde paylaşacak.

Riot; LEC takımlarıyla, oyuncularla, koçlarla ve topluluk üyeleriyle bu sistemi oluştururken beraber çalıştıklarını açıkladı. Bakalım bu yeni sistem 2020’de neler getirecek. LEC’de rekabet daha da artacak gibi görünüyor.

LEC Formatı

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir