League of Legends League of Legends Haberleri

LEC Panorama: İlk haftanın sonunda lig dengeleri

LEC Bahar Mevsimi başladı. İlk haftayı değerlendirdiğimiz LEC Panorama: İlk haftanın sonunda lig dengeleri yazımız sizlerle!

2019 sezonunun sona ermesinin ardından sabırsızlıkla beklenen liglerden biri olan LEC, 24 Ocak tarihinde başladı. G2 Esports ve MAD Lions arasında oynanan karşılaşmayala başlayan lig taraftarlar tarafından büyük ilgi gördü. Özellikle G2’nun geçtiğimiz yıl yakaladığı başarılar ve Caps-Perkz ikilisinin koridor değişimi hem bu maçı hem de ligi heyecanlı hale getiren ana etkenlerden biriydi. İlk haftanın ardından takımların ve oyuncuların performanslarını derledik. Unutmayın, bu yazıda bahsedilenler bizlerin düşünceleri ve yeni fikirlere her zaman açığız!

Excel Esports

Alt koridorunu değişerek Patrik ve Tore’yi transfer eden ekip kağıt üstünde orta sıralara oynayacak bir takım görüntüsü veriyor. Sezonun ilk maçınca Schalke 04 Esports’u mağlup eden ekip pek de tatmin edici bir oyun oynamadı diyebiliriz. Eski bir orta koridor olan Caedrel zaman zaman hatalı kararlar verebiliyor. Bunun dışında orta koridor Mickey’nin orada VFŞL’deki Frozen etkisini yaratamayacağı çok açık.

FC Schalke 04

Mert Tanrıverdi ve Forgiven transferleriyle birçok Türk izleyicinin ilgisini çeken ekip ligin ilk haftasında beklentilerin bir hayli altında kaldı. Abbedagge’nin ilk iki maç performansları arasında dağlar kadar fark olması ve makro oyunda yaşanan bir takım anlaşmazlıklar takımın henüz oturmadığını gösteriyor. Bizce ilk haftanın sonunda takımın en ilgi çekici performanslarından birini destek Dreams sergiledi. Koreli oyuncu haritanın tamamında etkili oldu ve doğru zamanda doğru yere gitmeyi başararak takımını birkaç pozisyonda ipten aldı. Ekibin kadrosu gerçekten kaliteli. Uyum sorununun çözülmesiyle bambaşka performanslar sergileyebilirler.

Fnatic

Selfmade-Broxah değişikliğiyle performansı en çok merak edilen ekiplerden biri olan Fnatic mevsime kötü bir başlangıç yaptı. Selfmade beklenildiği üzere Origen karşısında Nemesis ile bolca oyun denedi ancak bu konuda pek başarılı olamadılar. Misfits’e karşı benzer seçimler yapan ekip Rekkles’ın dominant oyunuyla galibiyete uzandı. Bwipo sezon öncesinde Selfmade transferiyle oyun içindeki karar mekanizmasının kötüye gidebileceğini belirtmişti. Bwipo-Hylissang, Selfmade-Nemesis ve Rekkles farklı fikirlere sahip olduğunda geç oyun için felaket bir senaryo ortaya çıkabilir.

G2 Esports

G2 ilk maçını kazandı. Performansları tatmin edici miydi? Bu konuda uzun tartışmalar yapılabilir. Hem Perkz hem de Caps’in ne kadar yetenekli oyuncular olduğunu konuşmanın bir anlamı yok. Tartışılabilecek konu, Perkz ve Caps’in yaptığı koridor değişikliğinin takıma ne kadar fayda sağladığı. Sezonun ilk maçında her iki oyuncu da harika oynadı ancak ilerleyen haftalarda daha dişli rakiplere karşı neler olur bilemiyoruz. G2 oyuncuları bireysel performans ve takım uyumu olarak LEC’nin en üst seviyesinde olabilirler ancak koridor değişikliği gibi ciddi bir hamlenin oturması zaman alacaktır. Bu adaptasyon tam olarak sağlanırsa G2’yu yeniden MSI ve Worlds gibi turnuvaların final aşamasında görebiliriz.

MAD Lions

Splyce yerine lige katılan ekip çaylak oyunculardan kurulu bir kadroyla yoluna devam etme kararı aldı. Freeze, Samux, Hatrixx ve Yoppa gibi isimleri kadrosunda bulunduran ekip neredeyse hepsiyle yolları ayırdı. Humanoid’in üstüne kurulan kadroda Orome, Shadow, Carzzy ve Kaiser’ın LEC tecrübesi yok. Buna rağmen G2’ya karşı uzun bir süre ayakta kalabilen ekip ikinci maçta Team Vitality’yi geçmeyi başardı. Ekibin makro oyunda önemli eksiklikleri bulunuyor gibi gözüküyor.

Misfits Gaming

Febiven’i kadroda tutrak akademi oyuncularının ağırlıkta olduğu bir beşli kuran MSF, LLA’de iyi bir performans sergileyen Koreli nişancı Bvoy’u transfer etti. Bvoy geçtiğimiz mevsim LLA’i domine etmeyi başarsa da LEC’de durumlar farklı oldu. Fnatic-Misfits maçında Rekkles koridora ve oyuna hükmetti desek yeridir. Maç içerisinde çoğu pozisyon tecrübeli oyuncu Febiven’in ellerine bakıyor ancak Hollandalı isim bu sorumluluğu alacak düzeyde mi, bu tartışılır.

Origen

Xerxe ve Upset transferlerinden çoğu taraftarın rahatsız olmadığını söyleyebiliriz. Destek Destiny ise kafalarda soru işareti yarattı. İlk hafta performansına baktığımızda Okyanusyalı oyuncunun LEC’de sırıtmayacağını, hatta üst seviye performanslar sergileyebileceğini gördük. Nukeduck’a zamanında baskınları, başlattığı savaşlar, vs. Alphari’nin de kendini bulmasıyla OG’nin bu yılın en tehlikeli takımlarından biri olduğu söylenebilir.

Rogue

Sadece nişancı pozisyonunda değişikliğe giden Rogue, Woolite’ı akademi kadrosuna göndererek Misfits’ten Hans Sama ile anlaştı. Genç oyuncuların yanına Hans Sama ve Vander gibi iki tecrübeli ismi yerleştiren ekip beklentilerin üstünde performanslar sergiledi. Finn ve Larssen bireysel olarak iyi gözüktü. Rogue ilk haftayı ikide iki yaparak kapadı. Takımda 4 oyuncu taşıyıcı potansiyele sahip ve onları frenleyebilecek bir Vander bulunuyor.

SK Gaming

Tecrübesiz sayılabilecek isimlerin yanına “abi” olarak nitelendirilebilecek Trick ile anlaşan SK, başarılı olabilecek potansiyelde gözükmüyor. Takım ilk haftada bir galibiyet bir mağlubiyet aldı. Galibiyetleri Milica’sız Team Vitality’ye karşı oldu. Bu performans devam ederse SK Gaming play-off potası için savaş verebilir.

Team Vitality

Son olarak genç bir kadroya yönelen Team Vitality, orta koridoru Milica’nın yaşadığı vize sorunları nedeniyle akademi oyuncusu Saken ile oynadı. İkide sıfır yapan ekip takım oyunu olarak sınıfta kaldı denebilir. Saken bireysel olarak fena olmayan bir oyuncu olsa da Humanoid’e koridorda verdiği bire bir skor acemiliğini ortaya çıkardı. Vitality’nin tam kadroya dönmesinin ardından performansında önemli yükselmeler olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir