League of Legends League of Legends Haberleri

LEC’de şampiyon G2 oldu

Finalde Origen’i 3-0 ile geçen G2, LEC Bahar Mevsimi şampiyonu olarak MSI biletini kaptı.

Normal sezonda harika bir performans ortaya koyan G2, aynı oyununu playofflarda da devam ettirdi. LEC sistemi gereği playofflara çeyrek finalden başlayan ekip, bu turda Origen’i yenerek direkt olarak finale çıktı. Origen ise dün yarı finalde Fnatic’i yenerek finalde yeniden G2’nin rakibi oldu. G2 çeyrek finaldeki maçlara benzer bir performans ortaya koyarak seriyi 3-0 kazandı ve MSI biletini kaptı. Bakalım takım uluslararası arenada ligde olduğu kadar dominant olabilecek mi.

1. Maç

Serinin ilk maçında G2’nin alt koridoru Sona ve Taric’i tercih etti. Üst koridordaki ikiye ikiyi kazanan ekip ilk kanı almayı başardı. Origen, Nukeduck önderliğinde orta oyunu önde götürse de rakibi makro oyunda çok daha başarılı gözüktü. Takım Baron’u alan ekip Lissandra ve Sona ultilerini çok iyi kullandı. Takım savaşlarından da önde çıkan G2 serinin ilk maçını 31 dakikada bitirmeyi başardı.

2. Maç

G2 bu maçta uzun süredir görmediğimiz “funnel” taktiğine gitti. Jankos- Caps ikilisi alt koridorda Pyke- Morgana oynarken, Perkz- Mikyx ikilisi orta koridorda Xayah-Rakan seçimlerinde bulundu. İlk kan orta koridorda Perkz tarafından alındı. Ocelote’nin ekibi, takım olarak harika hamleler yaptı. Origen’in bu hamlelere karşılık verememesi ise maçın tek taraflı geçmesine sebebiyet verdi. G2 neredeyse her pozisyona takım olarak katıldı ve bu sinerji organizasyona serinin ikinci maçında galibiyeti getirdi. Mücadele 25 dakika sürdü.

3. Maç

Serinin son maçında Perkz’in elinde Neeko gördük. Ekip şampiyon seçim ekranında neredeyse aldığı bütün şampiyonları esnetebiliyor. Bu da seçim ekranını takıma kazandıran en önemli etken oluyor. Üçüncü maçta ilk kanı alt koridorda Patrik almayı başardı. Üst koridora 3 kişi kapanan G2, skorları alarak Alphari’yi oyundan büyük ölçüde düşürdü. Wunder ve Alphari arasında henüz dakika 9’da yaklaşık 30 minyonluk bir fark açıldı. Origen son maçta mental anlamda bir hayli zayıf gözüktü. Takım oyununu sürdürüp savaşları kazanmayı başaran G2 18 dakikada kolay bir galibiyet alarak şampiyonluğunu ilan etti.

2 Comments

  • Emre Can Fidan 15 Nisan 2019

    Funnel kompozisyonu ne oluyor acaba değişik bir şeyler yaptı ama g2?

    • Onur Demirkol 16 Nisan 2019

      Merhaba Emre, aslında bu taktik geçtiğimiz sene kullanılıyordu ancak bildiğin üzere G2 çılgın seçimler yapmayı seven bir takım. Taktiğin mantığı şu: Takım haritadaki kaynakların çoğunu alacak bir şampiyon belirliyor, orta koridora giden bu şampiyon Sihirdar Büyü’lerinden birini Çarp olarak seçiyor. Takımın ormancısı veya desteği orta koridorda belirlenen şampiyonun yanında ona yardım ediyor. Aynı alt koridor ikilileri gibi. G2 kaynakları alacak ismi Perkz olarak belirledi ve Perkz orta koridora geçip Mikyx’in desteği ile birlikte hem minyonları, hem de orman kamplarını aldı. Bu da orta oyunda Perkz’in Xayah ile çok güçlü bir hal almasını sağladı. Geçtiğimiz sezon genelde Kai’Sa bu rolde seçiliyordu çünkü şampiyon bir hayli güçlüydü. Takım kompozisyonuna gelecek olursak, kitle kontrolü bir hayli yüksek Pyke, Morgana ve Rakan gibi seçimler hem takım savaşı başlatma hem de Perkz’in elindeki Xayah’ı koruma adına çok iş yaptı. Böylelikle takım gereklilikleri uygulayarak maçı kazandı. Yani işin kısası, Beşiktaş’ın üst koridoru Panky’nin tabiriyle, G2 seçim ekranını solid smurfledi diyebilirim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir