League of Legends League of Legends Haberleri

5Mid Özetliyor: LoL 6.4 yaması

Şu ana kadar çıkmış tüm yamalarda bir şampiyon “yamanın yıldızı” olmayı başarıyor. Örneğin 6.3 yamasının yıldızı tartışmasız bir şekilde Kog’Maw’dı. 6.4 yamasında şampiyonlar üzerinde yapılan bir değişiklik sonucu kesin bir yıldız bulunmuyor. Fakat Kumandanın Kan Hırsı’na gelen değişiklikler ile Olaf’ı Vadi’de bol bol göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Neredeyse İrelia kadar nerf alan Gangplank’in bu yamada da nerf yediğini söylememiz gerekiyor. 6.3’ün gizli OPlerinden olan Xin Zhao da nerf alırken ilginç bir şekilde Ryze güçlendirmesi 6.4 yaması ile oyuna geliyor. Yeni şampiyon seçim ekranı 6.4 yaması ile tüm sunucularda aktif hale gelirken, yama ile gelen iki kostüm ise Kanlı Ay Kennen ve Kanlı Ay Yasuo. Şimdi kısaca değişikliklere göz atalım:

Şampiyonlar

Ahri‘nin Ayartan Öpücük yeteneği artık ileri doğru atılan şampiyonları durdurmuyor. Bu küçük bir değişiklik olsa da, şampiyonun LeBlanc gibi rakiplerine karşı çok daha dikkatli olması gerekecek. Caitlyn‘in yetenek setindeki değişiklikler yeni sezonda şampiyonun popülerliğine pek de etki etmemişti. Riot Games’in değiştirdiği en önemli şey şampiyonun kapanlarıydı. Oyuncuların kapanları aktif kullanmasını isteyen Riot, Caitlyn’in W yeteneğinin hasarını arttırdı ve E yeteneğinin bekleme süresini azalttı.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Gangplank bu yamadan da değişiklik ile çıkıyor. Q yeteneğinin altın kazandırma oranı azaltılırken artık GP daha az fıçı koyabilecek. Profesyonel sahnede Cloud9’dan Sneaky’nin oynadığını gördüğümüz Jhin ise bu yamada büyük bir güçlendirme aldı. Şampiyonun taban hareket hızı, can yenilenmesi ve seviye başına yenilenmesi artarken pasifi de kulelere kritik hasar verebilecek.

6.3’ün bariz OP’si olan Kog’Maw‘ın ise saldırı hızı azaltıldı. Yine de Guinsoo ve Runaan ile oyuncuların kabusu olmaya devam edecektir. Nişancı kompozisyonlarının popülerliğinin artması ile beraber popülerliği artan şampiyonlardan olan Malphite da bu yamadan bir nerf ile çıktı. Malphite‘ın taban can yenilenmesi ve E yeteneğinin hasarı azaltıldı. Nerf yiye yiye bambaşka bir hal alan Ryze’ın ise Q yeteneğinin hasarı arttırıldı.

Uzun zamandır profesyonel sahnede aktif olarak oynandığını görmediğimiz Sivir‘in W yeteneği artık sektikten sonra da kritik vuracak. Bu ufak bir değişiklik olsa da şampiyonun soloq performansını etkileyecektir. Öte yandan yaklaşık 5-6 yamadır oyuncuların canını çok sıkan Tahm Kench bu yamada bir nerf daha aldı. Q yeteneğinin menzili azaltılırken şampiyonun R yeteneği aktif hale gelmeden 1 saniye beklemek zorunda kalacağız.

Yine 6.3’ün gizli OPlerinden Udyr, bu yamada nerf aldı. Kaplumbağa kalkanının değeri ve R yeteneğinin hasarı azaltıldı. Diğer bir gizli OP Xin Zhao‘nun da W yeteneğinin iyileştirme oranı ve saldırı hızı azaltıldı.

Eşyalar

Vadi’nin yeni popüler çizmesi Atiklik‘in hareket hızı azaltılırken Merkür’ün Adımları’nın sıvışma direnci oranı arttırıldı. Eşyalardaki en büyük değişiklik ise şu anda Ezreal’in vazgeçilmez eşyası olan Muramana‘ya geldi. Aç/kapa mekaniği değişen eşya artık şampiyonlarla savaşırken hasar vermek için mana harcıyor. Eşyanın yeni pasifi şu şekilde:

[su_quote]PASİF Şok: Şampiyonlara yönelik tek hedefli büyüler ve saldırılar, mevcut mana değerinin %3’ünü kullanarak bu miktarın iki katı kadar ilave fiziksel hasar verir. Bu etki sadece azami Mana miktarının %20’sinden fazla mana bulunduğunda devreye girer.[/su_quote]

Skarner ve Udyr’in aktif olarak kullandığı Rün Feryadı‘nın verdiği hareket hızı azaltılırken, Sterak’ın Güvence‘sinin tarifi değişti. Eşya artık “Jaurim’in Yumruğu+Uzun Kılıç+1150 altın” tarifi ile satın alınacak.

Kabiliyetler

Ve geldik yamanın en önemli değişikliğine. Kumandanın Kan Hırsı ilk çıkarıldığında verilen kritik hasarın belirli bir miktarını can olarak çalıyordu. Bu yama ile değişen kabiliyet, artık şampiyonun eksik olan can miktarına göre can çalma verecek. Bu değişiklik ile aklımıza ilk gelen şampiyon elbette Olaf oluyor. Bu kabiliyeti aktif olarak kullanabilecek şampiyonların popülerliğinin artmasına şahit olabiliriz.

Hırs Ağacı’na ise yeni bir kabiliyet geliyor: Zaaf Ölçer. Hasar verilen rakip şampiyonların, oyuncunun takım arkadaşlarından %3 daha fazla hasar almalarını sağlayacak olan kabiliyet, destek oyuncuları düşünülerek yapılmış.


6.4 yaması ile gelen değişikliklerin çoğu profesyonel sahneyi doğrudan etkilese de, özellikle Kumandanın Kan Hırsı’ndaki değişiklik büyük sonuçlar doğuracağa benziyor.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir