League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 7.13 yaması

Şampiyonlar ve eşyalara getirilen ciddi değişikliklerin yanı sıra Takdir Güncellemesi’nin de yer aldığı LoL 7.13 yamasının detayları açıklandı. Ormancı eşyalarının önemli bir iyileştirme aldığı yama ile beraber oyuna merakla beklenen SKT kostümleri de geliyor.

Tıpkı geçtiğimiz yamada olduğu gibi bu yamada da oyunun dinamiklerini ciddi anlamda etkileyecek güncellemeler bulunuyor. Şampiyonlarda yeni güncellenen Rek’Sai’nin aldığı iyileştirme dikkatleri çekerken üst koridorun kabusu olan Kennen’in ise metadan düşmesine şahit olacağız. Dönüşümlü Oyun Modu olarak ise 30 Haziran 2017 12.00’dan 4 Temmuz 2017 04.00’a kadar ve 7 Temmuz 2017 12.00’dan 11 Temmuz 2017 04.00’a kadar Poro Kralı Efsanesi’ni oynayacağız. Dilerseniz yamanın kısa özetine bir göz atalım:

Takdir Güncellemesi

Yaklaşık bir ay önce güncelleneceği açıklanan Takdir Sistemi, 7.13 yaması ile oyuna geliyor. Artık her oyun sonunda önümüze yeni bir ekran çıkacak ve takım arkadaşlarımızı İyi Lider, Sakin Kaldı ve GG <3 betimlemeleri ile ödüllendireceğiz. Belirli bir puanı toplayan oyuncuların yükleme ekranlarında oldukça havalı bir çerçeveye sahip olacağını ekleyelim. Sistem, ödül olarak da Orta Çağlı Twitch ve Boz Warwick kostümlerini hediye olarak verecek.

Şampiyonlar

Riot Games’in belki de en başarılı güncellemesi olan Galio, bu yamada ufak bir dengeleme aldı. Şampiyonun zırh değeri azaltılırken, Q yeteneği artık daha az hasar verecek. Yine de bu yeteneğin yetenek gücü oranının arttırıldığını belirtelim. Yani Riot burada tamamen tank giden ve hala çok fazla hasar çıkaran Galio oyun tarzını bir miktar nerfledi.

2015 yılında üst koridorun vazgeçilmezi olan Gnar, bu yamanın en etkileyici iyileştirmelerinden birisini aldı. Mini Gnar’ın Q yeteneğinin hasarı arttırılırken E yeteneği ise Mega’ya dönüşürken daha uzağa zıplayacak. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yamanın en üzücü (!) nerflerinden birisi Kennen‘a geldi. AP Kennen’ı öne çıkarmak isteyen Riot, bu bağlamda E yeteneğinin yetenek gücü oranını arttırırken Elektrik Dalgası (W) yeteneği artık Runaan’ın Kasırgası ile yük biriktirmeyecek. Bu, üst koridor/nişancı Kennen’ın sonu olabilir.

Kısa bir süre önce güncellenen Rek’Sai de bu yamada bir iyileştirme aldı. Ultisinin saldırı gücü oranı ciddi miktarda artarken, W yeteneği artık daha hızlı bir şekilde işleyecek. AP olarak nadir de olsa üst koridorda kullanılan Shaco da bu yamada ufak ama efektif bir nerf yedi. AP Shaco’nun en önemli yeteneklerinden olan Çift Zehirli Bıçak’ın (E) hasar çeşidi fiziksele dönüştürüldü.

PBE’de aldığı iyileştirmelerle sansasyon yaratan Trundle‘a da ufak bir dengeleme geldi. W yeteneği daha fazla iyileştirirken, Q yeteneği ise tıpkı Vayne’de olduğu gibi artık kulelere de hasar verebilecek.

Eşyalar

Kısa bir süre önce güncellenen Cehennem Maskesi ise büyük bir değişiklik yaşadı. Eşyanın yeni hali 300 mana verecek fakat daha az büyü direnci sağlayacak. Yeni özelliği ise tam tanklara göre. Alınan hasarın %15’ini mana olarak kazandıracak olan eşya, yetenek kullanımı başına en fazla 25 olacak şekilde harcanan mananın %20’sini can olarak geri verecek. Bu, Cehennem Asası’nın üst koridor şampiyonları tarafından çok daha sık bir şekilde tercih edilmesine yol açacaktır.

Yamadaki en önmeli değişik ise ormancı eşyalarında. PBE 15 Haziran Güncellemesi ile oyuna getirileceği açıklanan değişikliklere göre ormancı eşyaları artık daha çok mana yenileyecek. Bami’nin Alevi’nin bedelinin azalması ve canavarlara verdiği hasarın artması, ormanda tank metasının geri döneceği anlamına geliyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.