League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 8.9 yaması

Riot Games

Oyundaki hedeflerin yanı sıra büyücülerde önemli değişikliklerin yaşandığı LoL 8.9 yaması yayınlandı. 

Sezon ortasına yavaş yavaş yaklaşırken Riot Games köklü değişiklikleri bir anda değil yamalara dağıtarak oyuna dahil etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yamalarda oyun mekaniklerini doğrudan etkileyen değişiklikler yapan Riot, 8.9 yamasında da radikal güncellemeler yayınladı. Dilerseniz hemen detaylara bir göz atalım.

Büyücü değişiklikleri

Yamada ilk öne çıkan güncelleme büyücü şampiyonlarının mana bedellerindeki değişiklikler. Mana kullanımının önemli olduğu şampiyonları değiştiren yama özellikle eşyaları hedef alıyor. Buradaki amaç büyücülerin oyunun başında da fazla yetenek kullanabilmesi fakat orta safhalarda bu kullanımda daha dikkatli davranması.

Doran’ın Yüzüğü artık taban mana yenilenmesi ve minyon biçildiğinde mana iadesi sağlamıyor. Bunun yerine eşya sabit mana yenilenmesi ve minyonlara karşı fazladan hasar veriyor.

Birçok AP eşyasının temelini oluşturan Kayıp Cilt‘in bedeli ve yetenek gücü arttı. Tanrıça’nın Gözyaşı eşyasının ise toplamda bedeli arttı. Eşya aynı zamanda azami mana artışını o anki yüzdelik miktara göre arttırıyor. Bu değişiklikler Manaveren ve Başmelek Asası için de geçerli.

Riot’ın uzun bir süredir metaya sokmaya çalıştığı Hextech GLP-800 de güçlendirildi. Eşya artık daha fazla yavaşlatıyor ve daha hızlı kullanılıyor. Manası artarken aynı zamanda birleştirme bedeli de azaldı. Şeytani Külliyat ve İkiz Gölge‘nin de AP bedelleri arttırıldı.

Yeni AP eşyalarından Büyübüken de güçlendirildi. Eşya artık daha fazla AP verecek fakat etkinleştirildiğinde daha az AP verecek. Aynı zamanda birleştirme ve toplam bedelleri de arttı. Hali hazırda fazlasıyla kullanılmayan Rylai’nin Kristal Asası‘nın AP oranı artarken Morellonomikon’un yerini alan Luden’in Feryadı‘nın toplam bedeli azaldı ve manası arttı.

Bu büyücü değişiklikleri kuleleri de etkiledi. Büyücüler artık kulelere daha fazla vuracak ve bu hasar tamamıyla büyü hasarı olarak algılanacak. Mana eşyalarındaki değişiklikler birçok şampiyonun taban mana yenilenme oranını da değiştirdi. Buna göre şu şampiyonların taban mana yenilenmesi ve taban manası arttı ama mana büyümesi azaldı: Ahri, Anivia, Annie, Azir, Brand, Cassiopeia, Fiddlesticks, Heimerdinger, Karthus, Lissandra, Lux, Malzahar, Orianna, Swain, Syndra, Taliyah, Twisted Fate, Veigar, Vel’koz, Viktor, Xerath, Ziggs, Zilean, Zoe, Zyra.

Bazı şampiyonlar ise mana eşyalarını sık tercih etmediği için mana yenilenmeleri arttı. O şampiyonlar ise şunlar: Diana, Galio, Kayle, Morgana, Teemo.

Şampiyonlar

Nişancı metasını uzun bir süredir domine eden Caitlyn, 8.9 yamasında bir dengeleme aldı. Şampiyonun pasifi artık kritik vuruş yapamıyor; artık yalnızca şampiyonlara verdiği hasar üzerinden yüzdelik bir artışa sahip. Bu Caitlyn’in popülerliğini ciddi anlamda etkileyecektir.

Son güncellenen şampiyonlardan Irelia ise bu yamada bir güçlendirme aldı. Üst koridor güçlendirmesi yerine ormandaki aktifliğini arttırmaya yönelik yapılan bu güçlendirmeye göre şampiyonun pasifi artık büyük canavarlara saldırdığında yenileniyor.

Tank ve savaşçı şampiyonların popüler olduğu ormancı havuzunda kendisine yer bulamayan Ivern de bir güçlendirme alıyor. Şampiyonun Q menzili arttı ve pasifinin can bedeli azaldı. Oyunun belki de en OP şampiyonu olan Kai’Sa da sonunda bir dengeleme aldı. Evrilmeşmiş Q’nun atış sayısı azalırken E’nin süresi de azaldı. Fakat Q’nun hasarı alan etkisi olarak sınıflandırılacak. Bu, Ölümün Dansı eşyasını şampiyon için öncelikli hale getirecektir.

Üst koridorda çokça AD olarak oynanan Kennen tekrar geri dönüyor. Şampiyonun W ve E yeteneklerindeki iyileştirmeler ile Kennen’ın AD hali güçlendirildi. Yaklaşık dört yamadır güçlendirilen Lux bir iyileştirme daha aldı. Q artık daha çok vuruyor, E ise daha az mana gerektiriyor.

Üst koridorun etkili tanklarından Poppy de bir dengeleme aldı. Şampiyonun W yeteneğinin verdiği dirençler azalırken ultisinin hızlı kullanımında rakipler artık hedef alınamaz hale gelmiyor. Yine fazlasıyla yüksek kazanma oranına sahip olan Warwick de dengelendi. Şampiyonun taban saldırı gücü düşürülürken Q yeteneğinin sonraki seviyelerdeki hasarı azaltıldı.

Destansı Canavar

Mana değişiklikleriyle birlikte yamadaki en önemli güncellemeler ise Baron ve Vadi’nin Alameti’nde gerçekleşti. Buna göre artık Baron şampiyonlara daha az vuracak fakat daha fazla can havuzuna sahip olacak. Fakat verdiği alan hasarı arttı. Bu, erken oyunda tankı olmayan takımların Baron’u almasını ciddi anlamda kolaylaştıracaktır.

Alamet‘teki güncelleme ise objektifi çok daha önemli kılıyor. Alamet artık kuleye daha fazla vuracak ve ilk vuruşta canı daha az azalacak. Fakat Göz’e yapılan saldırılar daha fazla hasar verecek. Çok durumsal olarak kullanılan Alamet bu değişiklik ile artık kesinlikle alınması gereken bir objektif olarak oyunda yerini koruyacaktır.

Rünler

Gelelim Dizginsiz Büyü Kitabı‘na. Birkaç yama önce adeta alınmadığı sürece dezavantaj yaratan rün 8.9 yaması ile tamamıyla değişti. Buna göre artık değiştiğimiz büyüyü kullandığımızda önceki büyümüz geri gelecek. Haritanın her yerinde bu değişimi yapabileceğiz ve daha önce seçmediğimiz bir büyüyü aldığımızda bekleme süresi kalıcı olarak 15 saniye azalacak. İlk değiştirme süresi 6. dakika olarak belirlenirken değiştirdikten sonraki bekleme süresi dört dakikaya çekildi.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.