League of Legends League of Legends Haberleri

MSI’ın formatı değişti

Riot Games, bugün sabaha karşı yaptığı açıklama ile Worlds dışında MSI’ın da formatını değiştirdiğini duyurdu. Bu seneden itibaren tüm dünyadan profesyonel League of Legends ligleri turnuvaya katılacak.

Bu seneki turnuvaya dair detayları paylaşan Riot Games, Mid-Season Invitational 2017’yi 28 Nisan-21 Mayıs arasında 13 ligden 13 takımın katılımı ile Sao Paulo ve Rio de Jenario’da düzenleyecek. Her ligin Kış veya Bahar Mevsimi’ni şampiyon tamamlayan takımı turnuvaya katılmaya hak kazanacak. Liglerin önceki iki yılda gerçekleşen dört uluslararası turnuvadaki performansları, MSI’daki sıralamalarına da etki edecek.

Wildcard sistemini tamamen ortadan kaldıran Riot Games, bunun yerine grup aşamasından önce “Play-In” formatı uygulayacak. Tüm ligleri MSI 2015 ve 2016 ile Worlds 2015 ve 2016 performanslarına göre yapılan sıralamada ilk üç sırayı Kore, Çin ve Avrupa alırken, bu ülkelerden Sezon Ortası Uluslararası Özel Turnuvası’na katılan takımlar direkt grup aşamasından başlayacak. Sekiz takımdan oluşan ve Wildcard sunucuları olarak bilinen ülkeler ardından MSI’ın Play-In safhasında rastgele seçimle iki gruba ayrılacak. Her takımın iki defa birbiri ile karşılaşacağı grup maçları oynandıktan sonra grubunu lider tamamlayan takımlar Play-In’de ikinci round’a geçecek. Burada ise Worlds ve MSI performansları direkt grup aşamasına yetmeyen NA ve LMS şampiyonları ile Bo5 formatında seriler oynanacak. Bu serileri kazanan takımlar grup aşamasına ilerlerken, kaybedenler kendi arasında yine Bo5 bir seri oynayacak ve toplamda üç takım Play-In’den MSI’ın grup aşamasına yükselecek. MSI’ın grup aşaması önceki yıllarla aynı formatta oynanacak, grup içerisinde ilk dörde giren takımlar play-off’a yükselecek.

Özellikle Play-In sistemi ile Wildcard sunucularının daha büyük liglerin şampiyonları ile mücadele edecek olması ve MSI’In da neredeyse bir aylık bir takvime yayılmasının uluslararası rekabetçi League of Legends açısından mükemmel bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Tüm global başarıların birbirine etki göstereceği sahnede MSI’da ilk dörde giren takımlar geçtiğimiz sene olduğu gibi Worlds’ün grup aşamasında da ilk dört torbayı garantileyecek.

MSI 2017’nin Play-In mücadeleleri 28 Nisan-1 Mayıs hafta sonunda grup maçları ile başlayacak. 3 ve 4 Mayıs‘ta ikinci round’daki seriler, 6 Mayıs’ta da gruplara katılacak son takımın belirleneceği kaybedenler finali oynanacak. Tüm bu maçlar Sao Paulo’daki CBLOL stüdyolarında gerçekleşecek. Grup aşamasında eski ismi Rio Arena olan Jeunesse Arena’ya geçecek olan takımlar 10-14 Mayıs tarihleri arasında grup maçlarını tamamlayacak. MSI 2017’nin finalleri ise 19-21 Mayıs arasında yine Jeunesse Arena’da oynanacak.

Tüm bu gelişmeler ve değişiklikler içerisinde bizi belki de en sevindireni ise, Mid-Season Invitational’da Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu sekiz kişilik Wildcard sunucuları arasında en büyük başarıyı gösteren, yani diğer liglerden daha yukarı bir pozisyonda turnuvayı tamamlayan ülkenin Worlds’de ikinci bir yeri daha garantileyecek olması. Yani MSI’da Play-In aşamasını geçip gruplara kalan Wildcard takımının ülkesi, Worlds’de iki takım ile temsil edilecek. Şimdiden bizi uluslararası sahnede gururlandıracak takımlarımıza başarılar diliyoruz.

author
5Mid'de admin, başka yerlerde altyazar, genelde eşekherif.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir