MSI 2024 League of Legends Rehber

MSI 2024 Başlıyor | Bilmeniz Gereken Her Şey

2024 League of Legends Sezon Ortası Turnuvası MSI, Chengdu’da düzenlenecek. Bu yazıda MSI 2024 hakkında bilmeniz gereken her şeyi derledik.

2024 League of Legends Sezon Ortası Turnuvası 1 Mayıs’ta başlayacak ve bu turnuva, dünya çapında en başarılı takımların karşılaşacağı yılın ilk büyük mücadelesi olacak. MSI’da şampiyon olan takım, otomatik olarak Dünya Şampiyonası’nda bir yer kazanacak ve bu, onların ait olduğu bölgeye turnuvada ekstra bir kontenjan sağlayacak. Ayrıca, MSI’da ikinci en iyi performansı gösteren bölge de Dünya Şampiyonası için ek bir yer elde edecek.

MSI 2024

Dünya Şampiyonası’na doğrudan katılma hakkı kazanan takımların, yaz play-off’larına veya bölgesel sezon finallerine katılarak başarılarını sürdürmeleri gerekecek. Bu durum, takımların hem uluslararası alanda hem de yerel liglerinde başarılı olmalarını teşvik edecek.

MSI Nedir?

MSI, League of Legends espor takviminin ilk uluslararası etkinliği. Bu yılın turnuvası, Çin’in Chengdu kentinde yapılacak. 2024 MSI’nın teması “Bilinmeze Dönüş” olarak belirlenmiş durumda. LoLespor resmi kanalları bu tema hakkında şunları söylüyor:

Küresel sahnede yılın ilk büyük sınavı olan MSI, yeni rakipler, yeni meta ve yepyeni bir izleyici kitlesiyle karşınızda. Derinlerine inmeniz gereken tehlikeli bilinmezliklere dalın, aşina olduklarınızın sınırlarını zorlayıp sizi şaşırtacaklara ulaşın ve nihai kapasitenizi keşfedin. Bilinmeyenlerin ötesine geçmek için bilinenleri aşmanız gerekiyor.

MSI 2024 Resmi Tema
MSI Ne Zaman Gerçekleşecek?

2024 League of Legends Sezon Ortası Turnuvası, ön eleme aşaması (1-5 Mayıs) ve fikstür aşaması (7-12 Mayıs, 14-19 Mayıs) olmak üzere iki aşamadan oluşuyor.

Ön Eleme Aşaması (Tüm maçlar Türkiye saati ile 11.00’de başlayacak.)

1 Mayıs, Çarşamba

2 Mayıs, Perşembe

3 Mayıs, Cuma

4 Mayıs, Cumartesi

5 Mayıs, Pazar

Fikstür Aşaması (Tüm maçlar Türkiye saati ile 12.00’de başlayacak.)

7 Mayıs, Salı

8 Mayıs, Çarşamba

9 Mayıs, Perşembe

10 Mayıs, Cuma

11 Mayıs, Cumartesi saat 07.00*

12 Mayıs, Cumartesi saat 07.00*

14 Mayıs, Salı

15 Mayıs, Çarşamba

16 Mayıs, Perşembe

17 Mayıs, Cuma

8 Mayıs, Cumartesi

19 Mayıs, Pazar – Final

Hangi Takımlar Katılıyor?

Bu yıl farklı bölgelerden ilk kez birden fazla takımın katılacağı MSI’da turnuvaya katılımı kesinleşen tüm takımlar şu şekilde sıralanıyor:

MSI 2024’e Katılan Tüm Takımlar

ÇİN – LPL

 • Bilibili Gaming (BLG) (Şampiyon)
 • TOP Esports (TES)

KORE – LCK

 • Gen.G (GEN) (Şampiyon)
 • T1 (T1)

EMEA – LEC

 • G2 Esports (G2) (Şampiyon)
 • Fnatic (FNC)

KUZEY AMERİKA – LCS

 • Team Liquid Honda (TL) (Şampiyon)
 • FlyQuest (FLY)

ASYA PASİFİK – PCS

 • PSG Talon (PSG) (Şampiyon)

BREZİLYA – CBLOL

 • LOUD (LLL) (Şampiyon)

LATİN AMERİKA – LLA

 • Estral Esports (EST) (Şampiyon)

VİETNAM – VCS

 • GAM Esports (GAM) (Şampiyon)
MSI Formatı Nasıl?

Ön Eleme Aşaması: LLA, CBLOL, PCS ve VCS’nin birincileri ile LPL, LCS, LCK ve LEC’nin ikincileri, fikstür aşamasına kalmak için mücadele edecek. Sekiz takım, iki grupta çifte eleme formatında üç maçlık seriler halinde yarışacak. Her grup, dört farklı havuzdan birer takımı içerecek. Başlangıç eşleşmeleri, 1. havuz ile 4. havuz ve 2. havuz ile 3. havuz arasında olacak. İkişer maç kazananlar direkt fikstür aşamasına yükselecek. En kötü performans gösteren dört takım ise turnuvaya veda edecek. Bu yıl, yükselme maçları olmayacak.

Fikstür Aşaması: Bu aşamada, ön eleme aşamasını geçen dört takım ile LEC şampiyonu, LCS şampiyonu, LPL şampiyonu ve LCK şampiyonu dahil olmak üzere toplam sekiz takım, çifte eleme formatında beş maçlık serilerde yarışacak. Takımlar dört havuza ayrılacak ve kura, aynı bölgeden gelen takımların aynı grubun farklı kısımlarına yerleşmelerini sağlayacak şekilde çekilecek. Eğer ön eleme sonuçlarına göre kura çekimi gerekli olmazsa, fikstür aşaması eşleşmeleri 5 Mayıs’ta açıklanacak.

MSI 2024 İlk Tur Fikstürü
MSI 2024 Nasıl İzlenir?

2024 League of Legends Sezon Ortası Turnuvası’nın tamamını LoLesports resmi web sitesi üzerinden izleyebilirsiniz.

Bununla birlikte gerçekleşen resmi duyuruya göre Aral “Halpern” Norman ve Furkan “LynxÇrezz” Arıkovan Türkçe şekilde MSI ortak yayınlarını kendi kanallarından yayımlayacak. MSI heyecanına onlarından yayınlarından da katılım sağlayabilirsiniz.

2024 League of Legends Sezon Ortası Turnuvası MSI hakkında daha fazla bilgiye bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5Mid, oyun, teknoloji ve güncel haberlerin merkezi olarak ziyaretçilerine geniş bir içerik yelpazesi sunan bir web platformudur. Oyun dünyasından son dakika gelişmeleri, en yeni teknolojik inovasyonlar ve güncel gündemle ilgili önemli haberleri bu platform üzerinden takip edebilirsiniz.

EMEA Masters Tamamlandı | Teşekkürler Beşiktaş Esports

Eternal Fire, ESL Pro League’e Veda Etti!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir