League of Legends League of Legends Haberleri

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 6. Hafta 3. Gün

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi’nde altıncı hafta, üçüncü gün oynanan FOX-TL, DIG-TSM, C9-FLY, IMT-NV karşılaşmalarıyla son buldu. Oldukça çekişmeli maçların oynandığı üçüncü günde sadece TSM ve C9 serilerini iki galibiyetle tamamlarken, FOX-TL ve IMT-NV serileri bir maç uzadı. Uzayan seriler FOX ve NV’nin galibiyetiyle sonuçlandı.

Karşılaşmaların kısa özetleri şu şekilde:

Echo Fox 2-1 Team Liquid

Serinin ilk karşılaşmasında Rengar’ın yasaklanmamasını fırsata çeviren taraf FOX olurken, TL son zamanlarda orta koridorda sıkça tercih edilen Vladimir tercihinde bulundu. İki takımda harita hakimiyetini elde etmeye yönelik hamlelere erken oyunda başladı. Henüz sekizinci dakikada orta koridorda başlayan takım savaşında ilk kanı alan taraf Vladimir oldu.  Oyunun ilk Ejderi olan Alev Ejderi için iki takımda oldukça istekliydi. Onuncu dakikada Ejder için başlayan savaşta iyi pozisyon alan FOX üçe bir değişimle Alev Ejderi’ni alarak büyük bir avantaj elde etti. Oyun boyunca Ashe ultilerini etkili kullanan FOX, başlattıkları takım savaşlarından önde ayrılarak avantajlarını objektiflere çevirmeyi de başardı. Otuz üçüncü dakikada başlayan takım savaşının kahramanı Looper, Renekton’la TL’nin arasına girerek çıkardığı alan hasarıyla takımına büyük kolaylık sağladı ve bu savaşla katliam alan FOX otuz üçüncü dakikada Nexus’u yıkmayı başardı.

İlk maçta durduramadıkları Renekton’u TL tercih ederken, FOX Anivia ve Rumble tercihinde bulunarak alan kontrolüne dayalı bir takım kompozisyonu oluşturdu. Oyunun ilk kanını dokuzuncu dakikada ormancısıyla birlikte üst koridora düzenledikleri başarılı baskınlı Piglet aldı. İlk maçta olduğu gibi ikinci maçta da rakibinin hamlelerini iyi takip ederek skor çıkaran ve oyuna hakim taraf FOX ekibiydi. Rumble’nin dengeleyicisi ile Anivia’nın duvarını iyi komboloyan FOX girdikleri takaslardan avantajlı ayrılırken, altın farkını da artırmayı başardı. Yirmi birinci dakikada ormanda başlayan savaş TL için tam bir facia oldu. Anivia-Rumble ve Camille ultisini kombolayan FOX bu savaştan dört skor çıkararak Baron’u da aldı. Erken ve orta oyunda girdikleri takaslardan avantajlı çıkarak ve objektif hakimiyetini sağlayarak avantaj yakalan FOX, geç oyunda yaptıkları kuşatmalarda çok fazla skor vererek TL’in oyuna dönmesini sağladı. Kırk sekizinci dakikada başlayan takım savaşında taşıyıcıları önde yakalanması ve Camille’nin etkisiz kalmasıyla FOX üç skor verdi. Ölüm sürelerinin uzun olmasını değerlendiren TL kırk dokuzuncu dakikada serinin ikinci maçından galip ayrıldı.

İlk iki maçın beraberlikle sonuçlanmasıyla uzayan serinin üçüncü maçında, metanın en güçlü ormancılarından Graves’i ve takım savaşlarında oldukça etkili olan Orianna’yı TL seçerken, ultisiyle etkili takım savaşı başlatabilen Ashe ve taşıyıcıları avlayabilen Rengar seçimini FOX yaptı. Oyunun ilk kanını rakip ormana giren Rengar’ı Nautilius’un yakalaması ve Graves’in yardıma gelip Rengar’ı düşürmesiyle TL aldı. Onuncu dakikada üst koridora rotasyon yapan FOX, ilk kuleyi alarak altın farkını iki bine çıkardı. Yirmi beşinci dakikada Baron için başlayan savaşta TL’in tankını takımdan ayırmayı başaran FOX üç skorla birlikte Baron’u da alarak altın farkını on bine kadar çıkardı. Yirmi sekizinci dakikada üst koridorda başlayan takım savaşında Rengar ve Victor uyum içinde rakiplerini bir bir düşürerek Nexus’u yıkmayı başardı ve serinin galibi FOX oldu.

Team Dignitas 0-2 Team SoloMid

Serinin ilk maçında Azir, Shen, Rengar seçimleriyle iyi bir takım kompozisyonu oluşturan TSM’e, DIG yeni yeni metaya giren Renekton, Elise ve Cassiopeia seçimleriyle cevap verdi. Oyunun ilk kanını üst nehirde oyun yapmak isteyen Bjergsen-Svenskeren ikilisini yakalayarak Svenskeren’i düşüren Keane aldı. Onuncu dakikada koridoru ittiren ve minyon farkını da açan TSM alt koridoru ilk kuleyi almayı başardı. Oyun boyunca Cassi’yle etkili oynayan Keane yirmi yedinci dakikada Baron’u adeta eritirken, çıkan takım savaşından da bir skor alarak oyunun kontrolünü takımına sağladı. Otuz dördüncü dakikada Rengar’ın Baron’u çalması TSM için adeta bir geri dönüş oldu. Kırk birinci dakikada başlayan takım savaşında sahnede Rengar ve Azir ikilisi vardı. Çıkardıkları yüksek hasarla DIG taşıyıcılarını yok eden ikili sayesinde TSM aldığı katliamla serinin ilk maçından galip ayrıldı.

Metanın en OP herolarından Jayce ikinci seçim ekranında yasaklanmadı ve Bjergsen’in tercihi oldu. Yasaklanmadığı her maçta seçilen Varus’u da seçen TSM olurken, DIG metanın güçlü ormancılarından Graves ve üst koridorda son zamanlarda sık tercih edilen Renekton seçimlerini yaptı. Oyunun ilk kanı henüz ikinci dakikada Graves’in üst koridora düzenledi başarılı baskınla DIG’da kaldı. Erken oyunda kamplanmasına rağmen oyundan düşmeyen Rumble, yirmi üçüncü dakikada alt koridorda üç kişiyi tutarak takımının Baron almasını sağladı. Makro oyunu başarılı oynayan ve Baron güçlendirmesini etkili kullanan TSM sistematik olarak kuleleri düşürdükten sonra başlattıkları takım savaşında üç skor alarak yirmi yedinci dakikada oyunu bitirdi ve serinin ikinci maçından da galip ayrıldı.

Cloud9 2-0 FlyQuest

FLY alt koridorda Varus’la birlikte görmeye alışık olmadığımız Soraka’yı seçti. C9 orta koridorda Jayce seçimi yaparken, Sneaky alt koridorda Ezreal’ı tercih etti. Oyunun ilk kanını henüz üçüncü dakikada orta koridora Rumble ve Kha’zix’in baskınıyla Orianna aldı. Erken oyunda Rengar’ı oldukça etkili kullanan Contractz düzenlediği başarılı baskınlarla hem bireysel olarak oldukça güçlendi hem takımına katkı sağladı. Otuz yedinci dakikada sahnede Orianna’yla Hai vardı. Ultisini etkili kullanan Hai, Rengar’ı düşürdü ve FLY Baron’a yöneldi. Rengar’ın doğmasıyla Baron’a yönelen C9 başlayan takım savaşında Jayce’ın çıkardığı yüksek hasarla dört skorla birlikte Baron’u da alarak büyük bir avantaj elde etti. Baron güçlendirmesini ve FLY oyuncularının uzun ölüm sürelerini değerlendiren C9, otuz dokuzuncu dakikada Nexus’u yıkarak serinin ilk maçını kazandı.

İlk maçta sürpriz bir Soraka tercihi yapan FLY ikinci maçta da üsrt koridora Swain aldı. Contractz ilk maçta etkili kullandığı Rengar’ı ikinci maçta da tercih ederken Jensen orta koridorda Syndra’yı kilitledi. Oyunun ilk kanı FLY oyuncularının rakip ormana düzenledikleri başarılı baskınla, ellinci saniyede Graves’te kaldı. On dördüncü dakika da alt koridorda dört kişi olan C9 çıkardıkları iki skorla birlikte ilk kuleyi de düşürerek altında avantaj elde etti. Yirmi beşinci dakikada orta koridorda başlayan takım savaşını Orianna’nın attığı ulti ve Swain’in araya girip hem yüksek hasar çıkarması hem de hasarı tanklamasıyla üçe birlik değişimle FLY kazandı. Otuz beşinci dakikada Baron için başlayan savaşta Orianna ultisini yine etkili kullanan Hai ve Swain’in çıkardığı alan hasarıyla FLY iki skorla birlikte Baron’u da aldı. Kırk beşinci dakikada Baron etrafında FLY’ın görüşünün olmamasını değerlendiren C9, Baron’u alarak başlattığı takım savaşından dört skor çıkardı ve kırk altıncı dakikada Nexus’u yıkarak serinin ikinci maçını da kazandı.

Immortals 1-2 Team EnvyUs

Orta koridorda Pobelter, tutuşturla birlikte agresif Talon terhici yaptı. IMT destekte takım savaşlarında ultisiyle etkili olan Miss Fortune’yi seçerken NV Malzahar’ı tercih etti. İlk kanı yaptığı agresif seçimle orta koridorda girdiği bire bir takasta Pobelter aldı. Erken oyunda iki tarafta takım savaşlarından kaçınırken bire bir takaslardan skor çıkarmayı tercih etti.  Otuzuncu dakikada NV’nin Baron etrafında görüşünün olmamasını değerlendiren IMT kolay bir baron aldı. Otuz birinci dakikada Talon’un Malzahar’ı yok etmesiyle başlayan takım savaşı NV’nin başarılı oyunuyla dörde ikilik takasla sonuçlandı. Oyunun en ilginç anı otuz üçüncü dakikada üst koridorda Ashe’in Ekko ile girdiği takasta Ekko skorunu aldığı an oldu. Otuz yedinci dakikada NV’nin ormanında Ashe-Talon-Rumble-Miss Fortune ultilerini başarılı bir şekilde kombolayan IMT dört skorla birlikte Baron’u da alarak altın farkını on bir bine kadar çıkardı. Otuz dokuzuncu dakikada Pobelter Hahuko ve Ninja’yı bire birde avlayınca IMT kırkıncı dakikada Nexus’u yıkarak ilk maçı kazandı.

İlk maçta Ekko ile sönük performans gösteren Ninja ikinci maçta orta koridorda Jayce seçimini yaptı. NV destekte Zyra seçimini yaparken IMT buna anında Miss Fortune seçimiyle karşılık verdi. İkinci maçta Pobelter orta koridorda Ahri’yi tercih etti.  Oyunun ilk kanını Ahri alt koridora düzenlediği baskında ultisini ve yetenek atışlarını başarılı kullanmasıyla aldı.  Oyun boyunca Pobelter’in haritada dolaşıp skor çıkarmasına cevap veremeyen Ninja erken oyunda oldukça etkisiz bir oyun sergiledi. Yirmi yedinci dakikada üst koridorda Ahri’yi avlayan NV, Baron etrafındaki görüşü de sağlayarak kolay bir Baron aldı. Erken oyunda oyundan düşen ve etkili olamayan Ninja dakika on beşten sonra aldığı skorlarla birlikte oldukça etkili bir duruma geldi ve başlayan takım savaşlarında uzaktan attığı yetenek atışıyla takımına savaşlarda büyük avantaj sağladı. İlk oyunun aksini ikinci oyunda makro oyunu iyi oynayan, haritada görüş hakimiyetini sağlayan ve Baron’u rakibine bırakmayan taraf NV oldu. Kırk üçüncü dakikada Baron ve Kadim Ejderi alan NV yaptığı kuşatmada dört skorla birlikte ikinci maçını kazanarak seriyi uzattı.

İlk maçta Pobelter’in elinde gördüğümüz Talon’u ikinci maçta tercih eden Ninja oldu. IMT üst koridorda seçimi yine Rumble’den yana kullanırken, NV üst koridorda son zamanlarda oldukça sık gördüğümüz koridor aşamasında oldukça agresif olan Renekton’u seçti.  Oyunun ilk kanı yine erken bir baskınla üçüncü dakikada üst koridora baskın atan NV ormancısında kaldı. Erken oyunda Pobelter Jayce’yi etkili kullanamazken, Ninja Talon’l haritada oldukça aktif dolaştı ve skorlar çıkardı. İkinci maçta olduğu gibi makro oyunu iyi oynayan, koridorlara başarılı rotasyonlar yapan ve Baron etrafındaki görüşü rakibine kaptırmayan NV otuz birinci dakikada aldığı Baron sonrası başlattığı takım savaşında dört skor çıkarmayı başardı. Baron güçlendirmesiyle birlikte kuşatma yapan NV otuz beşinci dakikada Nexus’u yıkarak geride başladığı seriyi önde bitirdi.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir