League of Legends

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi Çeyrek Final: DIG-P1

flickr.com/lolesports

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi Playoff karşılaşmaları başladı. İlk günde, Çeyrek Final karşılaşmasında Dignitas ile Phoenix1 kozlarını paylaştı.

NA LCS Bahar Mevsimi’nin şampiyonunun belirleneceği Bahar Mevsimi Playoff karşılaşmaları dün gece itibariyle resmen başladı. Dokuz galibiyet, dokuz yenilgiyle normal sezonu beşinci sıradan bitirerek Çeyrek Final’de oynamaya hak kazanan Dignitas, Meteos transferi sonrası yükselen bir grafik çizerek 11 galibiyet, 7 yenilgiyle ligi üçüncü sırada tamamlayan Phoenix1 ile karşılaştı. Beş maç üzerinden oynanan seride, Phoenix1 yer yer zorlanmasına karşın rakibini 3-0’lık net bir skorla geçerek Yarı Final’de oynamaya hak kazandı.

Serinin kısa özeti şu şekilde:

Team Dignitas 0-3 Phoenix1

Ağırlıklı olarak büyü hasarı kompozisyonuna yönelen Dignitas, ormana Nidalee’yi alırken alt koridorda ise Ezreal-Lulu seçimlerini kilitledi. Phoenix1 ise açıkta kalan Ivern’ü ormana, Zyra’yı ise desteğe aldı. Erken oyunda alt koridorda DIG lehine alınan ilk kan sonrasında da oyunun büyük bölümü alt koridorda geçti. Alt koridorda yaşanan aksiyonlarda, P1, DIG nişancısı Ezreal-LOD’ı geriye düşürmeyi başarırken Syndra-Ryu ve Ashe-Arrow’un güçlenmesini sağladı. Toplam 47 dakika süren oyunda, Dignitas iki kere Baron, bir kere Kadim Ejder güçlenmeleri almasına rağmen makro oyunda bir varlık gösteremedi. Oyun boyunca sadece üç dış kuleyi düşürebilen DIG, takım savaşlarında da son derece dağınık görüntü çizdi ve 46. dakikada Baron bölgesindeki takım savaşı sonrasında katliam yiyerek oyunu kaybetti. Karşılaşmanın genelinde, P1, makro oyunda rakibine oranla daha sağlam bir oyun ortaya koyarken Ivern ve Syndra’nın etkisini çok iyi kullandı.

Serinin ikinci oyununda üst koridora Shen, ormana Graves’i alan P1, orta koridorda Ryu’nun ellerine ise LeBlanc’ı bıraktı. DIG ise ilk maçtaki büyü hasarı ağırlı kompozisyonu değiştirerek daha geç aşamaya yönelik Orianna-Caitlyn seçimlerini kilitledi. Erken oyunda Shen’in ultisi ve Graves’in haritadaki hareketliliği sayesinde koridorlar üzerinde avantaj kuran P1, özellikle Orianna’yı oyundan düşürmeyi başardı. Alınan iki Bulut Ejderi sayesinde haritada daha kolay rotasyon yapan P1, mikro ve makro oyunda rakibine üstünlük kurdu. LeBlanc’ın da haritanın çeşitli yerlerinde rakiplerini düşürmesi, kontrolün bütünüyle P1 lehine ilerlemesini sağladı. DIG’in çaresiz biçimde rakibinin hamlelerine cevap verememesi ve ormancı Chaser’in Kha’Zix ile haritada varlık gösterememesi 34. dakikada ikinci oyunun da Phoenix1 tarafından kazanılmasıyla sonuçlandı.

Serinin üçüncü ve son oyununda orta koridorda alışılagelmişin dışında Azir’i seçen Dignitas, ormana Rengar’ı, alt koridora ise Ezreal-Malzahar ikilisini seçti. Phoenix1 cephesinden ise üst koridora Işınlan + Tutuştur büyüleriyle oynayan Fizz seçimi gelirken taşıyıcıların ellerine ise Orianna-Caitlyn verildi. Erken ve orta oyunda ilk iki karşılaşmanın aksine daha toplu bir görüntü çizen DIG, P1’in makro oyundaki hamlelerine nispeten karşılık verebildi. P1 lehine oyunun döndüğü nokta 26. dakikada DIG tarafından geç fark edilen Baron Nashor’un alınması oldu. Bu pozisyondan sonra kontrolü ele geçiren P1, kuleler üzerindeki rotasyonda başarılı hamleler yaparak alt koridor inhibitörünü açmayı başardı. 34. dakikada Fizz tek başına alt koridor inhibitörünü tekrar almaya çalışırken P1 ise dört kişiyle rakibi Baron bölgesinde oyaladı ve Baron’u da almayı başardı. Sonrasında yapılan kuşatmada ise Baron Güçlendirmesi sayesinde oyunu ve seriyi kazanan Phoenix1 oldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.