League of Legends

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 1. Hafta 1. Gün

flickr.com/lolesports

Yapılan transferler ile bu yıl çok daha çekişmeli geçeceği tahmin edilen NA LCS’te 2017 Bahar Mevsimi 1. hafta 1. gün karşılaşmaları tamamlandı. Mevsimin açılış maçı yine Cloud9 ve Team SoloMid arasında oynanırken, günün ikinci serisi ise Phoenix1 ve Echo Fox karşılaşmasıydı. 

Birçok yeni oyuncunun ilk defa NA LCS’te forma giydiği birinci günde Team SoloMid’in performansı herkesi şaşırtırken, Phoenix1 ise beklentileri karşılayacağının sinyalini verdi. Takvim değişikliğinden ötürü birinci günde iki seri oynanırken, günün kazananları Cloud9 ve Phoenix1 oldu. Karşılaşmaların özetleri ise şu şekilde:

Team SoloMid 0-2 Cloud9

Mevsimin açılış karşılaşmasında gülen taraf Cloud9 oldu. İki takım da bir önceki mevsimdeki kadrosundan sadece bir oyuncuyu değiştirirken, C9’un zayıf halkası Meteos’un yerine transfer edilen Contractz beklentileri fazlasıyla karşılamayı başardı. Kha’Zix-orman seçiminde bulunan oyuncu çok daha proaktif bir şekilde haritada skorlar çıkarmayı başardı. Öte yandan geçtiğimiz yılın flaş takımı TSM’de ise bireysel performanslar oldukça düşüktü. Bjergsen imza şampiyonu Syndra ile kariyerinin en kötü karşılaşmalarından birisini çıkardı. Buna rağmen takım sinerjisi olarak hala oldukça üst düzey bir seviyede olduğunu gösteren TSM, sıkı bir savaş çıkarmadan maçı kaybetmedi. Geride olmasına rağmen Baron başlayan ve öldürmeyi başaran TSM, bu hamlenin bedelini dört skor vererek ödedi. Baron güçlendirmesini geri dönmek için kullanmasına rağmen takım savaşlarında C9 oyuncularının arkasından dolaşmasını engelleyemeyen TSM, ilk maçı böylelikle kaybetti. C9’da Jensen Fizz seçimi ile takımını taşırken, Contractz da doğru oyuncuları aradan çıkararak takımına avantaj sağladı.

Serinin ikinci karşılaşması ise çok daha fazla tek taraflı geçti. Çaylak ormancı Contractz’ın Lee Sin şovunu izlediğimiz maçta oyuncu C9’un erken oyununun tamamını domine etti. Bu sefer çok daha koordineli ve sistematik bir şekilde TSM’in kulelerini yıkan ve haritayı kontrol eden Cloud9, takım savaşlarında da çok iyi işler çıkardı. TSM’in Katarina ve Malzahar seçimleri beklenildiği gibi işlemezken, C9’da Taric seçimi çokça fayda sağladı. Svenskeren’in Baron çalması TSM’e zaman kazandıracak gibi gözüktüyse de takım 4v5 savaşmayı tercih ederek elde ettiği tüm avantajı kaybetti. Bu savaşı kazanan C9, TSM’in orta koridor inhibitörünü açarken, orta koridordaki takım savaşını 5-0 kazanan ekip, karşılaşmayı da bitirdi ve seriyi 2-0 kazanarak ligdeki ilk galibiyetini aldı.

Echo Fox 0-2 Phoenix1

Günün ikinci serisi, hemen hemen sıfırdan kurulan iki takımın karşılaşmasıydı. EF’de Looper ve Akaadian gibi yeni transferler ilk defa NA LCS’te mücadele ederken, P1’de ise Ryu ve Arrow da ilk karşılaşmalarına çıktı. Oyunun ilk dakikalarında uzun bir süre avantajı elinde bulunduran P1, Baron etrafındaki takım savaşını gereksiz yere zorlayarak rakibine 4 skor verdi. Baron güçlendirmesini alan EF’nin bu avantajını sürdürmesi ve kule yıkması beklense de, 35. dakikada Zig’in muazzam flank’i ile takım savaşını kazanan P1, tekrar karşılaşmanın kontrolünü ele geçirdi. Rakibinden daha iyi takım savaşı oynayan ve arka saflardaki taşıyıcılara daha rahat ulaşan P1, karşılaşmayı da kazanmayı başardı. Ryu ve Arrow ikilisi oldukça iyi performanslar sergilerken, EF’de ise çaylak ormancı Akaadian takımını sırtlayan isim oldu.

Serinin ikinci maçı ise ilk günün en hızlı karşılaşması oldu. Anivia ve Sindged gibi “old school” şampiyon seçimlerinde bulunan EF’ye karşın P1 Kha’Zix ve Orianna tercihlerinde bulundu. İki takımda proaktif oyunlar yapma teşebbüslerinde bulunurken rakiplerine birçok kez skor verdi. Karşılaşmanın dönüm noktası ise Ejder etrafındaki savaştı. Ryu’nun harika Orianna ultisi ve Arrow’un gözü kara Varus oyunu ile savaşı kazanan P1, Baron güçlendirmesini aldı. Orta koridordan ilerleyen takım, 24. dakikada maçı bitirerek seriyi de 2-0 kazandı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.