League of Legends

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 1. hafta 2. gün

flickr.com/lolesports

Yapılan transferler ve yatırımların ardından çok daha çekişmeli ve mücadeleli geçen NA LCS’te 2017 Bahar Mevsimi 1. hafta 2. gün karşılaşmaları tamamlandı. Dört serinin oynandığı günde ligin yeni ekibi FlyQuest, Team Liquid, Immortals ve Team Dignitas galibiyete ulaşan takımlar oldu. 

NA LCS’te Bahar Mevsimi heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. Mevsimini açılış maçında karşı karşıya gelen TSM ve C9 serisinin ardından Echo Fox ve P1 serisi oynanırken, 2. günde 4 seri oynandı. Hemen hemen her takım kadrosunda değişikliğe giderken, yaptığı Koreli transferler ile nasıl bir performans ortaya koyacağı merakla beklenen Team Dignitas, iyi bir performans sergiledi. Karşılaşmaların kısa özeti şu şekilde:

Counter Logic Gaming 0-2 Team Liquid

Günün açılış maçında karşı karşıya gelen takımlardan gülen taraf Team Liquid oldu. Orman pozisyonuna Batı dünyasının en iyi ormancısı olarak gösterilen ReignOver’ı getirdikten sonra makro anlamda çok daha efektif oynayan TL’ye karşın kadrosunda değişiklik yapmayan CLG daha dağınık bir görüntü sergiledi. Serinin ilk maçında CLG, orta koridora uzun zamandır görmediğimiz ve tekrar metaya giren Corki tercihinde bulundu. Team Liquid ise Malzahar-destek seçimine Lulu ile cevap verdi. Oyunun ilk dakikalarında Kha’Zix ile alt koridora gelen ve takımına 4 skor kazandıran RO, TL için maçın adamlarından birisiydi. Alt koridordaki avantajını haritaya uygulayan ve Lourlo’nun Maokai’si ile takım savaşlarını başlatıp kazanan TL, 34. dakikada Baron güçlendirmesi aldıktan sonra hali hazırda kuleleri olmayan Nexus’u yıktı ve seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci maçında ise çok daha farklı bir CLG izledik. İlk maçtaki seçimlerin aksine ikinci maçta rahat oldukları Jayce ve Aurelion Sol gibi şampiyonları seçen takım, elde ettiği avantajı bir türlü koruyamadı. Maçın ilk 25 dakikasında TL’ye adeta haritada hareket alanı bırakmayan takım için maçın kırılma noktası alt koridordaki takım savaşıydı. Avantajını gözünde büyüten ve rakibini küçümseyen CLG, Baron güçlendirmeli olmalarına rağmen TL’ye 3 skor verdi. TL de bu noktadan sonra inhibitörlerini korudu ve yavaş yavaş geri dönüş gerçekleştirdi. OYunun başında Kha’Zix’e odaklanarak iyi bir iş çıkaran CLG, 35. dakikada TL’nin Baron’u almasından sonra tamamıyla dağıldı. 45. dakikada orta koridordaki takım savaşını kazanan TL, güzel bir geri dönüş gerçekleştirerek seriyi de 2-0 kazandı.

FlyQuest 2-0 Team EnVyUs

Günün ikinci serisinde ise ligin en yeni takımı FlyQuest, zafere ulaşan taraf oldu. Ormancısı Lira’nın vize problemlerinden dolayı oynayamadığı maçta orta koridor oyuncusu Ninja’yı ormana çeken ve yedek Alex Ich ile orta koridorda mücadele eden NV, FLY karşısında varlık gösteremedi. Serinin ilk maçında Corki tercihinde bulunan Hai, “shotcalling” konusunda hala üst düzey bir oyuncu olduğunu izleyenlere kanıtladı. Koridor safhasında Moon’un baskınları ile öne geçen takım, 20. dakikada Baron’u yemleyerek rakibinden üç skor alırken, 25. dakikada güçlendirmeyi alarak alt koridordan ayrık ittirme yaptı. Orta koridor inhibitörünü de alan ekip, üst koridordaki takım savaşını kazanarak seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci maçında ise bambaşka bir NV izledik. Oyunun ilk dakikalarından itibaren haritayı domine eden ekip, FLY’a nefes aldırmadı. Özellikle Hai’nin Corki seçimine Malzahar gibi yaratıcı bir şekilde yanıt veren ekip, rakibinin alt koridorunu da işlevsiz hale getirdi. 28 dakika boyunca altın ve kule avantajını elinde tutan NV, FLY’ın harita görüşünü kontrol etmesine engel olamadı. 28. dakikada NV’ye tuzak kuran ve iki skor aldıktan sonra Baron’u alan FLY ise bu noktadan sonra oyunu kontrol etti. Baron güçlendirmesinin de yardımıyla üst üste dört kule alan ekip, orta koridordaki takım savaşını kazanarak seriyi de 2-0 bitirdi. FlyQuest beklenilenden çok daha koordineli ve üst düzey bir League of Legends oynarken, NV ise vize problemleri olmasına rağmen oldukça iyi bir performans sergiledi.

Echo Fox 1-2 Immortals

Günün üçüncü serisi hemen hemen sıfırdan kadro kuran iki takım arasında oynandı. İlk maçta neredeyse kusursuz bir Echo Fox izledik diyebiliriz. Yeni ormancıları Akaadian’ın Graves ile beslenmesi ve takımını taşıması EF’ye galibiyeti getiren etkenlerden birisi olurken, orta koridorda TF seçimi ile farklılık getiren Froggen da harika performans sergiledi. Oyunun ilk 10 dakikasında durdurulamaz bir kartopu olan ve 3 kule almayı başaran EF, tek hatasını alt koridorda yaparken IMT’de Flame takım savaşında 4’te 4 yaptı. Bu hatayı telafi etmesine bile gerek kalmayan EF, üç inhibitörü de açarak serinin ilk maçını kazanmayı başardı. EF’de Akaadian, Graves ile karşılaşmayı 12-1-4 skoru ile bitirdi.

Tıpkı ilk karşılaşmada olduğu gibi ikinci maçta da Echo Fox’un avantajı eline aldığını gördük. Oyunun ilk dakikalarından itibaren doğru harita rotasyonları yapan takımda ilk maçın MVP’si Akaadian bu karşılaşmada da erken oyunu taşıyan isim oldu. Alt koridordan ilerleyen ve rahat bir şekilde inhibitöre dayanan takım, bu maçta hızlı bir şekilde kartopu olmayı başaramadı. IMT’de Flame ve Pobelter takımın maçı kaybetmesini önlerken, orta koridorda Keith’i yakalayan IMT, beklediği takım savaşını kazandı ve ardından Baron aldı. Güçlendirmeyi aldıktan sonra hali hazırda durdurulamaz olan Fiora’yı alt koridora ayrık ittirmeye gönderen takım, orta koridordan ilerleyerek karşılaşmayı tamamladı. EF’de Froggen yine Anivia ile harika bir oyun çıkarırken, EF genel olarak umut verdi. IMT ise takım savaşının ne kadar güçlü olduğunu ve avantajı eline geçirdikten sonra oyunun nasıl bitirilmesi gerektiğini bildiğini kanıtladı.

Serinin son karşılaşmasında da harika bir EF izledik. Oyunun büyük bölümünde kontrolü elinde bulunduran ve adeta kusursuz bir harita rotasyonu gerçekleştiren takım, yine bireysel hatalarının kurbanı oldu. Ashe’in ultisini sürekli skor almak için kullanan ve büyük bir başarı sergileyen EF için karşılaşmanın kırılma noktası Kadim Ejder etrafındaki takım savaşıydı. Bu ana kadar altında büyük bir avantajı olan ekipte Keith’in Kha’Zix’e ölmesi, takım savaşının kaderini değiştirdi. 3’te 3 yapan Dardoch maçı IMT adına kurtarırken, Baron etrafında iki skor alan IMT, güçlendirmeyi de alarak orta koridordan ilerledi ve karşılaşmayı bitirerek seriyi 2-1 kazandı. EF’de Keith maç boyunca çok iyi oynamasına rağmen iki defa Fizz’e yakalanmasından dolayı mağlubiyetin nedenlerinden birisi olurken, IMT ise erken oyundaki hatalarını düzelttiği takdirde korkulması gereken bir ekip olduğunu gösterdi.

Team Dignitas 2-1 Phoenix1

Günün son serisinin ilk karşılaşmasında oldukça çekişmeli bir mücadele izledik. İki takım da kadrosunda ciddi değişiklikler gerçekleştirirken, ilk gün EF karşısında aldığı galibiyetle hayranlarını heyecanlandıran P1’in oyunu yine oldukça iyiydi. İlk 25 dakika haritada proaktif oyunları yapan taraf olan takımda yapılan bir hata, oyunun gidişatını değiştirdi. 25. dakikadaki Dağ Ejderi için savaşan P1, DIG’in güç patlamalarına karşı kötü bir takım savaşı verdi. DIG için Kha ve Ryze’ın aradan çıktığı tek takım savaşı olan bu mücadele, takımın Baron alması ile sonuçlandı. Güçlendirmeyi aldıktan sonra haritadaki üstünlüğünü daha ağır bir şekilde ortaya koyan Dignitas, 38. dakikada Nexus’u yıkarak seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci maçında ise müthiş bir geri dönüş izledik. Uzun zamandır profesyonel sahnede görmediğimiz Azir seçiminde bulunan Keane, DIG adına takımın taşıyıcısıydı. Uzun bir süre boyunca hakimiyeti elinde bulunduran ve haritadaki tüm görevleri yapan DIG, 35. dakikada P1’e Baron kaptırdı. P1 ise maç boyunca geride olmasına rağmen iyi bir şekilde dayandı ve DIG’ten skorlar almayı başardı. Kadim Ejder’i de alan ekip, yaklaşık 10k’lık altın farkından geri gelerek maçı kafa kafaya getirdi. Momentumu arkasına alan P1, 50. dakikadaki Baron savaşını da kazandı ve orta koridordan ilerleyerek seriyi 1-1’e getirdi.

Son karşılaşma ise tamamıyla Dignitas’ın üstünlüğü ile geçti. Oyunun ilk dakikalarında üst koridorda skor alan ve bu avantajı kuleye çeviren DIG, Fiora’yı haritanın farklı köşelerinde oldukça efektif bir şekilde kullandı. P1 daha çok alt koridora odaklanıp skorlar çıkarmayı başarsa da, DIG’in takım savaşı mekanikleri rakibinden çok daha iyiydi. LOD’un Ashe okları takımına pozisyon yaratırken, Baron aldıktan sonra üç inhibitörü de açan Team Dignitas, seriyi de 2-1 kazanarak mevsimdeki ilk galibiyetini aldı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.