League of Legends

NA LCS 2017 Yaz Mevsimi 1. Hafta 2. Gün

flickr.com/lolesports

NA LCS 2017 Yaz Mevsimi’nin 1. hafta 2. günü Counter Logic Gaming – Team Liquid, Echo Fox – FlyQuest, Team SoloMid – Cloud9 ve Team Dignitas – Team Envy serileriyle geçildi.

Günün merakla beklenen karşılaşmasında geçen mevsimin finalistleri Team SoloMid ile Cloud 9 karşı karşıya geldi. Karşılaşmaların kısa özeti şu şekilde:

Counter Logic Gaming 2-0 Team Liquid

Ayrık ittirmeye ve tümüyle hasara dayanan bir kompozisyona yönelen TL, erken oyunda CLG’nin pozisyon hatalarını değerlendirip skorda üstünlük kursa da takım savaşlarında dağınık bir görüntü çizdi. Erken oyunda geriye düşen CLG ise kurduğu kitle kontrole dayalı kompozisyonu takım savaşlarında başarılı bir şekilde uygulayarak TL’in erken oyundaki üstünlüğünü engellemesini bildi. Nitekim ilk oyunu nispeten rahat kazanan taraf CLG oldu. Serinin ikinci oyunu ilk oyuna nazaran daha çekişmeli geçti. TL, kitle kontrol ve hasar bakımından daha uyumlu bir kontrol kurarken rakibine metanın güçlü şampiyonları olan Gragas, Ivern ve Syndra’yı kaptırdı. TL’in bu hediyesini fırsata çevirmesini bilen CLG, oyun boyunca gerek mikro gerekse makro oyunda rakibinden daha üstün bir görüntü çizerek ikinci maçı da kazanan taraf oldu.

Echo Fox 2-0 FlyQuest

FOX ormancısı Akaadian’ın Graves, orta koridor Froggen’ın ise LeBlanc’la yıldızlaştığı ilk karşılaşmada kontrolü baştan sona elinde tutmasını başaran FOX, alınan skorların tümünü bu ikiliye bırakmasını bilince ilk oyunu kazanmasını bildi. Serinin ikinci oyununda kelimenin tam anlamıyla kıran kırana bir mücadele yaşandı. Kontrolün bir o takıma bir bu takıma gittiği ikinci oyunda, erken oyunda üstün olan FLY, yaptığı pozisyon hataları sonucunda üstünlüğü rakibine kaptırdı. Kontrolü eline geçiren FOX ise rakip üssü düşürmenin eşiğindeyken bunu gerçekleştiremedi ve kontrol bir süreliğine FLY’a geçti. Rakip kuleleri düşüren; ancak oyunu bitirme yolunda gerekli hamleyi yapamayan FLY, açık olan merkez üssünü savunmada başarılı olamadı ve ikinci oyunu da kaybetti.

Team SoloMid 2-0 Cloud9

Kontrolün sürekli el değiştirdiği ilk oyunda TSM’in koridorlarda güçlü şampiyon tercihleriyle oyunun erken bölümü TSM adına iyi geçti. TSM’in takım olarak proaktif bir oyun ortaya koyduğu maçta, C9’nın rakibini dizginlemesi bir hayli zor oldu. C9’nın elde ettiği Baron Güçlendirmesi’yle oyunun kontrolünü dengelemesine rağmen TSM’in takım savaşlarındaki koordineli uyumu ilk oyunun TSM lehine sonuçlanmasını sağladı. İkinci oyunda Xayah & Rakan kompozisyonu kuran C9, ilk oyundaki sönük görüntüsünün tersine erken oyunu son derece etkili geçirdi ve üstünlüğü bariz olarak lehine çevirdi. Yaklaşık 25 dakika boyunca oyunu yönlendiren C9, Baron bölgesinde yanlış pozisyon alması sonucu katliam yedi ve Baron’u da rakibine kaptırdı. TSM, eline gelen bu fırsatla beraber oyunu bitirici hamleleri gerçekleştirdi ve seriyi 2-0 ile kapattı.

Team Dignitas 2-1 Team Envy

Her iki ekibin de güvenli ve kontrollü bir oyun sergilediği ilk oyunda, oyunun kaderini yapılan ufak hatalar belirledi. DIG’in Orianna ve Twitch gibi geç aşamaya yönelik şampiyonlarla kurduğu kompozisyonun zaman geçtikçe veriminin artması ve takım savaşlarında doğru odaklanma gerçekleştirmeleri karşılaşmanın DIG lehine sonuçlanmasıyla son buldu. Serinin ikinci oyunun da NV orta koridoru Pirean’ın Talliyah’la haritada yaptığı rotasyonlar hem kulelerin hem de skorların alınmasında büyük katkı sağladı. Birçok pozisyonda Talliyah ultisiyle rakibin ortadan ikiye ayrılması, NV adına mikro ve makro oyun planının uygulanmasını kolaylaştırdı ve böylece ikinci oyun kazanılarak seri 1-1’e getirildi. Serinin üçüncü oyununda DIG oyun boyunca üstün olan taraf olmasına karşın oyunu kapatmada yaşadığı sıkıntı yüzünden oyun toplam 53 dakika sürdü. NV’de Cassiopeia’nın geç oyunda çıkardığı hasar DIG’in işini zorlaştırmasına karşın galibiyete uzanan taraf Team Dignitas oldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.