League of Legends

NA LCS 2017 Yaz Mevsimi 2. Hafta 3. gün

flickr.com/lolesports

NA LCS’te ikinci hafta karşılaşmaları, FOX-C9, DIG-TL, CLG-TSM ve P1-FLY serileri ile tamamlandı. Özellikle oynanan FOX-C9 serisi büyük bir heyecana sahne olurken lige kötü başlayan FLY ise ilk galibiyetine P1 karşısında ulaştı.

2017 Yaz Mevsimi heyecanı tüm hızı ile devam ederken tahminlerin hiçbirinin tutmadığı NA LCS’te de sürpriz sonuçlar gelmeye devam ediyor. Büyük bir çıkış yakalayan DIG, ligin kötü ekiplerinden TL’ye yenilirken, CLG-TSM derbisi ise yine harika karşılaşmalara sahne oldu. Serilerin kısa özeti şu şekilde:

Echo Fox 0-2 Cloud9

Toplam 61 dakika süren ilk oyun, bu sezonun en uzun ve en çekişmeli maçı olurken, League Of Legends tarihinde de yerini ayırttı. Oyunu 40. dakikada bitirme imkanı olan FOX, yaklaşık 20 dakika boyunca C9’nın açık üssünü çeşitli ‘backdoor’ denemelerine rağmen düşüremedi ve en sonunda kendi üssünü kaybetti. C9’nın oyunun büyük bir bölümünde geride olması, yaklaşık 20 dakika boyunca açık üssünü inanılmaz bir koordine ile savunması ve tüm olumsuzlara rağmen galibiyete uzanması izleyenlerin uzun süre unutamayacağı anların yaşanmasına sahne oldu. İkinci karşılaşmada ‘wombo combo’ temelli bir kompozisyona yönelen C9, erken oyunda FOX tarafından sürklase edildi. FOX’un makro ve mikro oyundaki başarısı karşısında pek bir varlık gösteremeyen C9’nın geri dönüşünü sağlayan unsur ise alınan Baron Nashor kararı oldu. Baron’un kararlı bir şekilde alınmasından sonra kontrol bir anda C9’a döndü ve 23. dakikada FOX üssü düşürüldü.

Team Dignitas 1-2 Team Liquid

Serinin ilk maçında TL’in geç aşamada Caitlyn’in hasarına bakan ve kitle kontrolü çok sınırlı olan kompozisyonu, DIG tarafından cezalandırıldı ve ilk oyunu kazanan taraf DIG oldu. DIG’in Ashe okunu Orianna ultisiyle desteklemesi ve bu ultilerin etrafında koordineli takım savaşları çıkarması galibiyetin gelmesini kaçınılmaz kıldı. İlk maçtaki dağınık görüntüsünü ikinci maça taşımayan TL, erken oyundaki üstünlüğü sayesinde ikinci oyunda galibiyete uzandı. Harita üzerinde Elise ve Talliyah sayesinde koridorlara baskı kurmayı başaran TL, DIG’in direncini kırmayı başardı ve rüzgarı arkasına alarak ikinci oyunu galip kapattı. Makro oyunda kontrolün TL’de olduğu; ancak takım savaşlarında dengenin sürekli el değiştirdiği üçüncü oyunda, erken oyunda elde ettiği avantajları korumayı başaran TL, seriyi 2-1 ile geçti.

Counter Logic Gaming 1-2 Team SoloMid

İlk oyunda, CLG üst koridoru Darshan ve ormancısı Dardoch’un haritada kurduğu baskıyla kontrolü mutlak olarak elinde tutan CLG, galibiyete hak ederek uzandı. Ayrıca, orta koridorda Bjergsen’in Galio seçimini Fiora ile bozmak isteyen CLG, bu hamlesinde de başarı elde ederek Galio’ya fırsat tanımadı. İlk oyundaki tutuk görüntüsünü ikinci oyunda değiştiren TSM, karşılaşma boyunca makro ve mikro oyunda CLG’ye büyük fark yarattı. Svenskren ve Bjergsen’in yıldızlaştığı ikinci oyunu kazanan TSM, durumu 1-1’e getirdi. Koordine ve uyumun hat safhada olduğu üçüncü oyunda iki takım da uzun süre birbirine üstünlük kurmada zorlandı. Oyunun sonu ise CLG adına trajik sonuçlandı, CLG, TSM’in Nexus kulelerini düşürmeye çalışırken katliam yemesinin ardından karşılaşma TSM’in galibiyetiyle sonuçlandı.

Phoenix1 0-2 FlyQuest

Mikro oyunda önde olmasına rağmen bunu makro oyuna taşıyamayan P1, ilk oyunu FLY karşısında yenilgiyle kapattı. FLY’ın oyunun genelinde makro hamlelerindeki başarısı mikro oyundaki başarısızlığını kapatmada büyük önem arz etti. İkinci oyunda üst koridora ilginç bir şekilde Urgot’u seçen P1, orta koridora ise Lucian seçiminde bulundu. İlk 20 dakika boyunca başa başa giden oyunda FLY’ın aldığı Baron ve sahip olduğu iki Alev Ejderi hasar konusunda ve kuşatmalarda FLY’ın elini bir hayli kolaylaştırdı. Sonuç olarak, ikinci oyunu da kazanan FLY seriyi 2-0 ile geçmeyi başardı.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.