League of Legends League of Legends Haberleri

Nasıl oynadılar: 1907 Fenerbahçe Espor

Normal sezonun sona erişinin ardından, Şampiyonluk Ligi’nde yedi hafta boyunca mücadele etmiş takımların bu süreçteki durumlarını tek tek değerlendirdiğimiz yazı dizimize 1907 Fenerbahçe Espor ile devam ediyoruz.

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında sahneye gireceği söylentileri çıkmaya başlayan ve 14 Ekim tarihinde kuruluşunun resmi olarak açıklandığı 1907 Fenerbahçe Espor, SuperMassive TNG’nin yerini satın alarak lige giriş yapmıştı. İlk kez lige dahil olan takımların genelde yaşadıkları sıkıntıları Fenerbahçe’nin bu ana kadar pek yaşamadığını gördük. Ligi orta sıralarda bitirmiş olsa da, takım içi iletişimde gösterdiği gelişim ve köklü bir organizasyon gibi davranmasıyla 1907 Fenerbahçe diğer takımlardan ayrılmayı başardı. Şüphesiz bunda takımın yöneticiliğini üstlenen başarılı girişimci Sina Afra ve menajer Emre Aksoy’un doğru politikalar izlemesinin etkisi oldukça büyük.

İlk transferini SuperMassive’in başarılı üst koridor oyuncusu Thaldrin’i alarak yapan Fenerbahçe, koç pozisyonu içinse Team Turquality’de kendini göstermiş ve metayı iyi okumasıyla bilinen Chris “MoSiTing” Würger ile anlaştı. Ardından takımda yer alacak oyuncuları tek tek sosyal medya üzerinden açıklamaya başlayan ligin yeni ekibi, nişancı pozisyonuna Padden-Elysion, desteğe ise Japone-Unitback’i aldıklarını duyurdu. Ormanı Reach’e emanet eden Fenerbahçe, sezon öncesi sahnede dolaşan yıldız orta koridor transferi dedikodularını da Koreli Frozen’ı takıma katarak doğru çıkarmış oldu.

İlk hafta Galakticos ve Team Aurora ile karşılaşan ekip, iki maçtan da beraberlikle ayrıldı. Daha sonra oynadığı sekiz seriden yalnızca iki galibiyet alabilen FB, bu süre zarfında SuperMassive, Galakticos ve Aurora takımlarına da mağlup oldu. İlk beş hafta itibariyle inişli çıkışlı bir grafik ortaya koyan 1907 Fenerbahçe Espor, 10 puan ile beşinci sırayı paylaşan dört takımdan biri konumundaydı. Lige verilen arada koç değişikliğine giden takım, bu doğru hamlenin meyvelerini son haftalarda aldığı puanlarla topladı. Hanesine yazdırdığı galibiyet ve beraberliklerin yanında oyun tarzıyla da izleyenlerin beğenisini toplayan FB, KMF’de başarılı olabileceğinin sinyallerini verdi.

Aşağıda Elysion ve Unitback ile lige başlayan 1907 Fenerbahçe, bu ikiliden hiçbir ekstra katkı alamadı. Ardından koridoru Padden-Japone’ye emanet eden, sonrasında koç pozisyonuna da pades’i getiren ekip, bu oyuncuların uyumu ve etkili performansları sayesinde ligde iyi bir konuma gelmeyi başardı. Normal sezon itibariyle dört galibiyeti, altı beraberliği ve dört de yenilgisi bulunan FB, çeyrek finalde HWA Gaming ile kozlarını paylaşacak.

Erken oyundaki problemler ve objektif kontrolü

Ligde birden fazla yedek oyuncuyla oynayan sayılı takımlardan biri olan 1907 Fenerbahçe Espor, genel olarak ortalama bir normal sezon aşaması geçirdi. Yedi haftada çıktığı 28 mücadelenin yarısını kazanıp yarısını kaybeden ekibin aldığı ve verdiği skorların dahi birbirine çok yakın olduğunu görüyoruz. Erken oyunda istatistiksel olarak ligin en kötü takımlarından biri olan Fenerbahçe’de bu durumun en büyük sebeplerinden biri olarak Reach’in formsuzluğu göze çarpıyor. Ormancılarının yaptıkları baskın ve karşı baskınlar sonucunda erken oyunda söz sahibi olan takımlar, oyun sonu çok güçsüzleşen bir kompozisyon kurmadıkları takdirde genel olarak kartopu etkisiyle bu üstünlüğü sürdürüp maçı kazanıyorlar. Reach’in attığı baskınlarda hatalar yapması veya karşı ormancıların baskınlarına zamanında veya doğru bir şekilde karşılık verememesi, FB’nin oyunun erken aşamasında rakiplerinin gerisine düşmesiyle sonuçlanıyor. Oyuncunun iyi bir performans ortaya koyduğu HWA mücadelesinde, Fenerbahçe’nin takım olarak daha etkili bir görüntü çizebildiğine şahit olduk.

Erken oyundaki sorunlara rağmen, Fenerbahçe’nin mid/late game’de ligin en iyilerinden biri olduğunu görüyoruz. Bu konuda herkesin takdir ettiği üzere lider konumunda yer alan SuperMassive kadar olmasa da, istatistikler FB’nin de orta oyun ve oyun sonunu iyi oynadığını ortaya koyuyor. Ekibin çeyrek finalde kozlarını paylaşacağı HWA’nın ise kötü oyun sonu performansına rağmen erken oyunda üstünlük kurduğu göze çarpıyor. Dengeli ve koridorlarda agresiflikten uzak, güvenli bir oyun oynamak, oyun başında Fenerbahçe’nin rakibine üstünlük vermemesini ve iyi oynadığı orta oyunda da HWA’nın fişini çekmesini sağlayabilir. Reach’in oyun başı etkisizliği sebebiyle, ligdeki en düşük ilk kan alma yüzdesine sahip takım konumunda yer alan FB’nin, özellikle solo koridorlarda oyun başında daha dikkatli olması gerekiyor.

1907 Fenerbahçe Espor’un en büyük problemi ise objektiflere verilen önem konusunda ortaya çıkıyor. Alınan kule ve güçlendirmelerde rakiplerinin gerisinde kalan FB, yalnızca oyundaki en etkisiz tarafsız canavarlardan biri olan Vadi’nin Alameti’ni alma konusunda diğer takımlardan üstün konumda. Çok kötü bir sezon geçirip ligden düşen Galatasaray’ın dahi yüzde 43 oranında ilk kule kanı aldığı normal sezon maçlarında, Fenerbahçe %21 ile açık ara en son sırada yer alıyor. Özellikle oyun başında verdiği altın ile, alan takıma büyük bir avantaj sağlayan ilk kule skorunun FB tarafından böylesine az bir oranda alınması, erken oyunda yaşanan problemin sebeplerinden biri durumunda. Yine Ejder güçlendirmesi alma konusunda da sıkıntılar yaşayan ekipte tüm bu problemler takımın ormancısı Reach’te birleşiyor. Bu sebeple yazı boyunca da söylediğimiz üzere, Reach’in iyi performans göstermesi KMF’de Fenerbahçe açısından inanılmaz önemli. Aksi bir durumda takımın şimdiye kadar oynadığı tüm maçlarda Kadim Ejder kontrolü istatistiğinde %100’lük bir oran yakalayarak ilk sırada yer alan SuperMassive’i zorlaması söz konusu dahi değil.

Oyuncu performansları

Thaldrin [star rating=”3.5″]

Geçtiğimiz sezon FabFabulous ile değişmeli olarak SuperMassive’de oynayan Thaldrin’in performansı son zamanlarda takımı ve koçu memnun etmez hale gelmişti. Kış Mevsimi öncesi Fenerbahçe ile anlaştığı açıklanan Thaldrin, burada eski haline dönme sinyalleri vermeye başladı. Son zamanlarda oyunda bulunan üst koridor tank metasına pek ayak uyduramayan tecrübeli oyuncu, Hecarim, Irelia, Rumble ve Ekko gibi biraz daha taşıyıcı potansiyele sahip seçimler yapmaktan hoşlanıyor. Ancak şu an için oyunda Maokai, Nautilus, Poppy ve hatta Sion gibi tank özellikli tercihler daha önemli durumda yer aldığından, yıldız oyuncunun potansiyelini tam olarak ortaya koyamadığını görüyoruz. Bu tarz şampiyonları da oynamaktan çekinmeyen Thaldrin’in hasarı yüksek şampiyonlarla daha etkili olduğunu gören pades, son iki haftada yaptırdığı tercihlerle takım kaptanını adeta eski günlerine döndürmüş oldu. Oynadığı sekiz mücadelede birçok kez Camille ve Renekton alan oyuncu performansıyla izleyenleri tatmin etmeyi başardı. Kullandığı Işınlan büyüleri ve takım savaşı başlatma konularında başarılı olan Thaldrin, takımın Koreli oyuncularıyla da iyi anlaşıyor olmasının meyvelerini maç içerisinde topluyor.

Reach [star rating=”2.5″]

Önceki sezon Team Turquality’de mücadele eden ve erken oyunda etkili olmasıyla tanınan Reach, ne yazık ki Fenerbahçe’de bir türlü istenen performansı gösteremedi. Son dönemlerde performansında bariz bir düşüklük olmasına rağmen Fenerbahçe tarafından transfer edilen oyuncu, orman ve orta koridorda Korelilere yer verilip bir sinerji yakalamak maksadıyla takıma dahil edildi. Attığı baskın ve karşı baskınlarda, harita hakimiyetinde, takımla iletişim kurmada problemler yaşayan Reach, performansı takıma en büyük etkiyi yapan oyuncu konumunda. Genel anlamda bu durumda olan oyuncunun ligde son olarak oynadıkları HWA serisinin ilk maçında ortaya koyduğu Gragas performansı ise taraftarları heyecanlandırmaya yetti. Eski günlerine dönme sinyalleri veren başarılı ormancı, yıldız bir Koreli orta koridor ile aynı takımda oynamanın kendisinde yarattığı baskıyı da üstünden atmış gibi gözüküyor. Kendisinin etkili olduğu oyunlarda takımının ne kadar güçlü bir duruma geldiği ve üst düzey performans gösterdiğini gördüğümüz Reach’in KMF çeyrek finallerindeki durumu Fenerbahçe’nin kaderini etkileyecek seviyede önem taşıyor.

Frozen [star rating=”5″]

Geçtiğimiz sezonun ardından kadrosunda yapılanmaya gideceğini açıklayan Kore ekibi Longzhu Gaming tüm oyuncularıyla yollarını ayırmıştı. Ardından serbest oyuncu statüsüne düşen Frozen’ın transfer edildiğini ilk olarak takım yöneticisi Sina Afra Twitter üzerinden duyurmuştu. Bu sezon Şampiyonluk Ligi’nde on dört maça çıkan Frozen, performansıyla ligin en iyi orta koridorlarından biri olduğunu kanıtladı. Aurelion Sol ve Xerath gibi daha önce diğer orta koridorların denemeye cesaret dahi edemediği şampiyonları almaktan çekinmeyen başarılı oyuncu, metadaki tüm orta koridor şampiyonlarına da hakim ve geniş bir havuza sahip. Syndra’nın yanı sıra özellikle Orianna ve Ryze’ı çok iyi oynayan Frozen, HWA karşısında bu iki şampiyonla adeta izleyenleri büyülemişti. Tam maç kaybediliyor derken beş kişinin arasına çılgınca girmiş ve üç skor alarak mücadelenin kazanılmasında büyük pay sahibi olmuştu. Takım kompozisyonu hazırlanırken Frozen’ın etrafına şampiyonlar yerleştirilmesi ve başarılı orta koridoru destekleyen seçimler yapılması Fenerbahçe’nin lehine olur gibi görünüyor. Zira normal sezonda KDA’sı en yüksek olan ve skor katkısında da başta gelen Frozen’ın, aldığı skor sayılarına baktığımızda da takım arkadaşlarına büyük bir fark attığını görüyoruz. Ancak bu durumun farkında olan takımların başarılı orta koridorun üzerine oynaması, Frozen’ın çok fazla skor vermesine de yol açıyor. Böylece oyuncuyu korumaya yönelik ve onun merkezde olduğu kompozisyonların kurulması kaçınılmaz bir hal alıyor. Özellikle önde, pozisyon almayı kolaylaştıracak bir tank şampiyon bulunması, bu metada gerçekten çok önemli bir durum. Frozen, taşıyıcı üst koridor şampiyonlarını tanklara nazaran daha fazla oynamaya yatkın olan Thaldrin ile bu konuda biraz ayrı düşüyor diyebiliriz. Şimdiye kadar genel olarak iyi bir performans gösteren Frozen’a takım arkadaşları da ayak uydurmayı başarırsa, Fenerbahçe’yi KMF ‘de finalde görmemiz oldukça muhtemel.

Padden [star rating=”4″] – Elysion [star rating=”2″]

Nişancı pozisyonu için Padden ve Elysion’ı kadrosuna katan 1907 Fenerbahçe Espor, ilk haftalarda maçlara Elysion ile başlamayı tercih etti. Orta koridor kökenli oyuncunun, ne zaman agresif, ne zaman pasif olması gerektiği konusunda kararlar alırken hatalar yaptığına şahit olduk. Takıma ekstra bir katkı sağlamakta yeterince başarılı olamayan Elysion’ın bu durumu haliyle koç ve yöneticilerin de dikkatinden kaçmadı. İlk olarak yedeğe çekilen oyuncunun daha sonra takımdan gönderilmesine karar verildi.

İki haftanın ardından formayı kapan padden ise zor günler geçiren nişancı pozisyonunda elinden geleni yaparak takımının ihtiyacını fazlasıyla karşılamayı başardı. Japone ile iyi bir ikili oluşturan oyuncu, takımdaki en yüksek KDA’ya sahip oyunculardan biri ve ne zaman agresif oyunlar yapması gerektiğinin bilincinde. Jhin ve Varus gibi metadaki şampiyonlarla iyi bir performans ortaya koyan padden’ın oynamaktan en keyif aldığı isim ise Caitlyn. Şampiyonun sınırlarını çok iyi bilen başarılı nişancı, oynadığı üç maçtan ikisini kaybetse de %80’lik skor katkısıyla bu mücadelelerde muazzam bir performans ortaya koydu. Son haftalardaki Sivir ve Ashe seçimleriyle de çok fazla hasar çıkarıp takımının puan veya puanlar almasında büyük pay sahibi olan padden, Fenerbahçe’nin sıkıntılı alt koridorunu yeniden hayata döndürdü.

Japone [star rating=”3.5″] – un1tback [star rating=”2″]

Unitback ve Elysion gibi veteranlardan pak fazla katkı alamayan Fenerbahçe, genç oyuncuları padden-Japone’ye forma verdikten sonra daha iyi bir duruma geldi. Elyison’ın yedeğe çekilmesinin ardından yalnızca bir seride daha oynama şansı bulan un1tback, Japone’ye kıyasla çok daha geride olduğunu izleyenlere gösterdi. Daha önce Team Turquality’de de forma giyen, son olarak Dark Passage takımında oynayan Un1tback, geçen süre zarfında kendini yeni metaya adapte edememiş görüntüsü verdi. Destek pozisyonundaki oyuncuların yüksek KDA oranı yakalıyor olmasına rağmen, un1tback bu konuda Japone’nin kendisini neredeyse ikiye katlamasına engel olamadı. Eski bir orta koridor oyuncusuyla oynuyor olmanın da verdiği dezavantajla takımının alt koridorda yaşadığı sıkıntıları aşmasında etkili olamayan oyuncunun bu performansıyla KMF’de forma şansı bulması çok zor gözüküyor. SuperMassive TNG takımından kadroya dahil edilen Japone ise, genç yaşına rağmen ortaya koyduğu performansla FB için olmazsa olmaz konumuna geldi diyebiliriz. Skor katkısı ve KDA oranıyla takımda başı çeken oyuncu, HWA karşısında oynayacakları çeyrek final mücadelesinde aşağıda koridorun kazanılmasında da önemli bir göreve sahip.

KMF tahminleri

Başlarda alt koridordaki değişiklik sebebiyle sinerji sorunu yaşayan Fenerbahçe, son haftalarda birbiriyle uyumlu oyunculardan oluşan bir takım görüntüsü çizdi. Reach’in yedinci haftada olduğu gibi sorumluluk alması ve kendine güven duyarak performansını Vadi’ye yansıtması takım için büyük bir önem arz ediyor. Normal sezonda karşılaşıp mağlup ettiği HWA’yı çeyrek final mücadelesinde de büyük hatalar yapmadığı takdirde rahat geçeceğini düşündüğüm FB, yarı finalde kozlarını paylaşacağı Team AURORA’yı da orta koridordaki büyük kalite farkıyla eleme potansiyeline sahip.

HWA’nın oyun başındaki etkinliğini oyun sonuna yansıtamaması Fenerbahçe’nin işine geliyor. Her ne kadar early game’de rakiplerinin gerisine düşse de, bir şekilde maçı uzatıp geri dönüş yapmayı başaran ekip HWA’ya çok ters geliyor ve bu avantajıyla çeyrek finalde favori konumda yer alıyor. Birbirine çok yakın istatistiklere sahip iki takımdan Fenerbahçe’nin mental olarak da iyi durumda bulunması rakibi karşısında bir adım öne çıkmasını sağlıyor. Çok formda olan Team AURORA ise, çeyrek finalde galip gelmesi durumunda, yakaladığı ivmeyle öz güveni tavan yapacak olan Fenerbahçe’nin karşısında beklemediği bir sonuçla karşılaşabilir.

İlk iki seriyi kazanması halinde finaldeki muhtemel rakibi SuperMassive olacak olan Fenerbahçe’nin bu sezon TŞL tarihindeki en iyi performanslardan birini gösteren rakibini mağlup etmesi zor gibi gözüküyor. TBF 2016’da da favori konumunda bulunan SUP, DP’de Caps ve Xerxe’nin performanslarına karşılık verememiş ve seriden yenilgiyle ayrılmıştı. 1907 Fenerbahçe’de de böylesine bir potansiyele sahip Frozen mevcut ancak ona eşlik edecek ikinci bir yıldızın ön plana çıkması gerekiyor. Aksi halde oyunun şu anki durumunda bir oyuncunun tek başına takımına maç kazandırması mümkün gibi durmuyor.


espor yazarı, avukat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir