League of Legends League of Legends Haberleri

Nasıl oynadılar: Team AURORA

Geçtiğimiz yıl Yaz Mevsimi döneminde bireysel olarak iyi performans gösteren ancak bunu takım oyununa yeteri düzeyde yansıtamayan AURORA, ortalama bir takım görüntüsü çizerek 21 puanla ligi dördüncü olarak bitirmişti. Çeyrek finalde Team Turquality’i 3-0 geçen ekip yarı finalde SuperMassive’e 3-0 elenerek Yaz Mevsimi dönemini üçüncü sırada sonlandırmıştı.

2017 Kış Mevsimi öncesinde kadrosunda büyük değişikliklere giden AUR, üst koridora Kirito’yu getirirken ormana pozisyonuna ise Xani’yi transfer etme kararı almıştı. Orta koridorda Avenuee’nun aldığı ceza sonrasında Leyl-ü Nehar ile oynayan AUR, alt koridorda Zergsting’in yanına Ruvelius’u ekledi. Geçici birer çözüm olarak getirilen Kirito ve Xani’nin yerini ise ikinci haftadan itibaren Atom ile Taikki aldı.

Geçen sezon sergilediği performansla takımın yıldızı konumuna gelen ve takım stratejisi için büyük önem arz eden Avenuee’nun aldığı cezadan dolayı ilk üç hafta oynayamayacak olması takımın sezon başı performansını doğrudan etkiledi. Avenuee’nun boşluğunu Leyl-ü Nehar’la doldurmaya çalışan AUR, bunda başarılı olamadı. Orta koridorda yaşanan sıkıntıya ek olarak ormancı ve üst koridorun takımla uyumsuzluğu da eklenince AUR orta sınıf bir takım görüntüsü çizdi. İkinci haftada Atom ve Taikki’nin takıma katılışına paralel olarak Avenuee’nun de dönüşü takımın haftayı bir galibiyet bir beraberlikle kapatmasını sağladı. Haftaların ilerlemesiyle beraber AURORA’nın oyunu da bu süreçte gelişme gösterdi. Avenuee’nin performansının geçen sezona oranla düşük kalması ve metada nişancıların zayıflatmalara maruz kalması agresif AUR alt koridorunu geri plana itti. Bu süreçte takımı sürükleyen birinci oyuncu konumuna Taikki gelirken, Atom’un da takımla muazzam bir sinerji içinde olması AUR’un günden günde yükselmesini sağladı. Özellikle yasaklama seçim ekranında Taikki ve Atom ikilisini rahat seçimlere yöneltmeye çalışan AUR, topladığı 22 puan sonucunda normal sezonu ikinci sırada bitirdi.

Bu süreçte son dört karşılaşma sırasında takıma gelen React’e de ayrı parantez açmak gerekli. Avenuee’nun beşinci hafta itibariyle emekli olarak takımın koçu olmasıyla orta koridora React getirildi. Oyuncunun profesyonel sahneden uzak kalması ve demeçlerinde tekli dereceli oyun eksikliği olduğunu söylemesi Vadi’ye olumlu ya da olumsuz bir etki yapmadı. AUR’un yarı finalden başlayacak olması ve bu vakte kadar olan ara dönemde React’in takıma daha fazla ısınarak sinerji geliştirmesi, ekibi KMF için önemli adaylardan birisi haline getirecektir.

Mutlak skor ve ilk kule üzerindeki baskı

Team AURORA’nın 2017 Kış Mevsimi’nde oynadığı 14 seriye baktığımızda gördüğümüz ilk şey mutlak skorla biten oyunlar. Yani, ya galibiyet ya da mağlubiyet. Yedi hafta boyunca 14 seriye çıkan ekip, bunların altı tanesinde 2-0’lık galibiyet alırken, dört seriden ise 2-0’lık yenilgiyle ayrıldı. Oyunlarının yaklaşık %70’inin böyle mutlak skorla bittiği göz önünde bulundurulursa, takımın performansının inişli-çıkışlı bir grafik sergilediğini söylememiz mümkün.

AUR ile ilgili diğer bir bilgi, ilk kule kanı üzerindeki baskısı. Takım, oynadığı karşılaşmalarda %61’lik oranla ilk kuleyi düşüren taraf konumundaydı. SuperMassive’in arkasından bu istatistikte ikinci olan AUR’un makro oyuna ne kadar önem verdiğini ve genel olarak takım savaşından ziyade oyunu kazanmaya yönelik harita görevi kontrolüne dikkat ettiğini görebiliyoruz.

Normal sezonda AUR adına dikkat çeken başka bir durum ise, takımın verdiği skorun aldığından çok olması. Toplam 402 skor alan takım, karşılığında 451 skor verdi. Alınan ve verilen skor arasındaki orantıyı dikkate aldığımızda AUR bu konuda en kötü üçüncü takım durumunda. Fakat bu takımın kötü oynadığının bir göstergesi değil. Makro oyun odaklı bir mentalite benimseyen AURORA, ejder kontrolü konusunda çok iyi olmamasına rağmen 15. dakikada altın farkında +203 ile ligde üçüncü sırada bulunuyor.

Taikki’nin durdurulamaz etkisi

Eski Beşiktaş ormancısı Taikki’nin takıma katılması ikinci haftayla beraber gerçekleşti. Metada agresif ormancıların Vadi’ye inmesi, Avenuee’nun performansındaki düşüş ve nişancıların metadan uzaklaşması Taikki’nin haftadan haftaya yükselen bir grafik çizmesine sebep oldu. Öyle ki, ormancıların oyunlara yaptığı etkileri ele aldığımızda, ormancısından %51.8’lik katkı alan AUR, bu sıralamada HWA’nın arkasında ikinci sırada bulunuyor.

Oyuncular

Atom [star rating=”4.5″]

LCS patentli olan Atom, ikinci haftada takıma katılarak toplamda 24 maçta boy gösterdi. Atom’un Kirito yerine takıma katılması, AUR’u gerek performans gerekse mental olarak bir üst seviyeye çıkardı. Takımın uyum ve sinerjisinde net bir artış görülürken, normal sezonu ikinci olarak bitirmesinde Atom’un oynadığı oyunun önemli bir payı bulunmakta.

Ağırlıklı olarak tank şampiyonları oynayan Atom’un bu sezon için imza şampiyonu Shen’di. Atom’un Shen’le özdeşleşmeye başlamasının nedeni ise oyuncunun bu şampiyonla 10.4 gibi akıl almaz bir KDA’ya sahip olması geliyor. Shen’le oynadığı altı maçtan da zaferle ayrılan Atom’un en çok oynadığı diğer şampiyonlar ise sırasıyla Poppy ve Nautulius.

Başarılı Işınlan zamanlamaları ile dikkat çeken Danimarkalı oyuncu, sahip olduğu 3.0 KDA ile bu konuda takımının zirvesinde yer alırken ligdeyse en yüksek beşinci KDA’ya sahip üst koridor oyuncusu konumunda. Takımdaki mevcut göreviyle yıldız oyuncu sınıfından ziyade tam bir görev oyuncusu rolünü benimseyen Atom, bu vakte kadar görevini başarıyla yerine getirdi.

Taikki [star rating=”5″]

Özellikle sezonun son haftalarına gösterdiği performansı en üst düzeylere çıkan Taikki, 2017 Kış Mevsimi’nin normal sezonunda takımın yıldızı konumuna yükseldi. Agresif ormancılarda gösterdiği başarıyı işlevsel ormancılara da yansıtan oyuncunun en çok oynadığı şampiyonlar sırasıyla Ivern, Graves ve Kha’Zix.

Ormancının asli görevi olan asist konusunda toplam 177 asist yapan Finlandiyalı oyuncu, bu istatistikle ligimizde üçüncü sırada bulunuyor. 10 dakika sonunda rakip ormancılara ortalama 329 deneyim puanı fark atan Taikki, bu alanda ise açık ara 1. durumda.

Finlandiyalı oyuncuyu farklı kılan en önemli özelliklerden birisiyse dakika başına ortalama 375 hasar çıkarması. Ligde bu konuda ikinci sırada bulunan oyuncu, aktif olarak çıkardığı bu hasar miktarıyla kendisinin neden bu takımın yıldızı pozisyonunda olduğunu gözler önüne seriyor.

Taikki’nin oyun boyunca yaptıkları AURORA’nın takım stratejisi yönünde belirleyici durumdayken, rakiplerin playofflarda Taikki’yi kıskaca almaya çalışmaları muhtemel gözüküyor.

React [star rating=”3.5″]

AURORA’nın orta koridorunda bu sezon oynayan üçüncü oyuncu olan React, takımla sadece dört seri olmak üzere sekiz karşılaşmaya çıktı. Bu sekiz karşılaşmanın son ikisi ise Dark Passage karşısında normal sezonun son karşılaşmalarıydı ve oyuncu troll seçimler gerçekleştirdi.

React’ın bu sezon en fazla oynadığı üç şampiyon Vladimir, Ryze ve Taliyah olarak sıralanıyor. Vladimir ile 5.5 KDA’ya sahip olan React, Ryze’la da 4.2 KDA’ya sahip. React’in CRW’da daha önce oynadığı oyunlar hatırlanırsa kendisinin bu sezon AUR adına oynadığı sekiz karşılaşmada ortalama bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Oyuncu, kendi yaptığı açıklamalarda ligde oynamadığı dönemde yeteri kadar antrenman yapamadığını  ve bu durumun oyunu üzerinde olumsuz etkiye sebep olduğunu belirmişti.

Yarı finale kadar takıma adepte olma ve antrenman eksikliğini giderme şansı bulunan React, bildiğimiz eski performansına ulaşabilirse rakipler adına büyük tehdit oluşturabilir.

Ruvelius [star rating=”4″]

Agresif nişancı olarak nam salan Ruvelius, agresif oyununu geçen sezona oranla törpülemiş bir görüntü çizdi. Bu duruma hem Ruvelius’un oyun tarzını olgunlaştırması, hem de nişancıların oyundaki etkinliğinin sınırlandırılması sebep oldu.

Oyun tarzını olgunlaştırmasına rağmen “huylu huyundan vazgeçmez” felsefesiyle hareket eden Ruvelius, nişancılar arasında 115 skorla en fazla skor alan isimken, aynı zamanda 88 ölümle en fazla skor veren nişancı da oldu. Yani Ruvelius, her şeye rağmen agresif oyununu devam ettirdi. Bunda, Zergsting gibi agresif bir destek oyuncusuyla oynamanın da payı es geçilemez.

Öte yandan Ruvelius, dakika başına rakip nişancıya attığı 210 altın farkıyla ligimizin lideri konumunda. Bu sezon altışar kere Jhin, Kalista ve Varus oynayan Ruve, Jhin’le sadece bir oyun kazanabildi. Ruve’nin Kalista oynadığı altı karşılaşmadaysa AUR beş galibiyet alırken sadece bir kere yenilgi yüzü gördü.

Zergsting [star rating=”4.5″]

Ligde oynamaya başladığı ilk günden itibaren alışılagelmişin dışında seçimler yaparak agresif bir oyun stiliyle oynayan Zergsting, geçen sezonki kemik kadrodan kalan tek isim. Proaktif bir oyun tarzına sahip olan Zergsting’in yanına sezon başında en az kendisi kadar hareketli olan Ruvelius getirildi.

Zergsting’in destekler arasında ne kadar proaktif bir oyun sergilediğini görmemiz için şu iki istatistiğe bakmamız yeterli. Destekler arasında aldığı 38 skorla en fazla skor alan isim olan Zergsting, bunun yanında verdiği 113 skorla da en çok skor veren ikinci destek oyuncusu konumunda.

Bir destek oyuncusu için haritayı totemlemek kritik bir öneme sahiptir. Zergsting, dakika başına attığı 1.38 totemle bu konuda da lig zirvesinde yer alıyor. Oyuncunun bu sezon en çok oynadığı şampiyonlar ise Thresh, Malzahar ve Blitzcrank. Zergsting altı maçta Thresh oynama fırsatı bulurken bu karşılaşmaların dördünde gülen taraf AURORA oldu. Oyuncunun Thresh’e bu kadar hakim olarak güzel performans ortaya koyması birçok maçın yasaklama ekranında Thresh’in yasaklanmasına neden oldu.

Team AURORA ve KMF

Yukarıda da belirttiğimiz üzere takımın yarı finalden başlaması büyük bir avantaj. Ekip, HWA-FB serisinin kazananı ile finale çıkmak için mücadele verecek. Baktığımızda takımın makro odaklı bir tarz yansıtmaya çalıştığını görüyoruz. Bunda ise Taikki büyük bir rol oynuyor.

Takım adına belki de en olumlu şey, birileri yakalansa dahi oyun planına sadık kalınıp harita görevlerine odaklanılması. Yani, kararlılık. Makro oyununu geliştirdikten sonra AURORA’nın SuperMassive dışındaki rakiplere karşı çok fazla zorlanmadığını gördük. Takımı yenmenin en önemli adımı ise Taikki ve Atom ikilisini oyundan düşürmek, ya da en azından bu oyunculara odaklanmak. Atom’un Işınlan kullanımı ve takımının önündeki tank görevini harika bir şekilde yerine getirmesi, AUR’un arka saflarındaki taşıyıcıların işini yapması için oldukça hayati. Fakat Zergsting dışında daha büyük bir “oyun kurucu” olan Taikki’nin erken oyundaki etkinliğinin azaltılması çok daha kritik.

Elbette ekibin başarısında seçim yasaklama ekranındaki tercihler de büyük bir rol oynayacaktır. Vladimir gibi tercihler bazı eşleşmelerde etkili olmasına rağmen takımın daha meta odaklı, öncelikli olarak Atom ve Taikki’nin olduğu tercihler gerçekleştirmesi, final yolundaki en kilit silahlarından birisi olacak.


editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir