League of Legends

Ormancı Ezreal’in nişancı rolünden daha yüksek kazanma oranı bulunuyor

Son zamanlarda orman rolünde fazlasıyla popüler olan Ezreal tercihi, istatistik sitelerine göre nişancı rolünden daha yüksek bir kazanma oranına sahip.

Özellikle de NA sunucunda bir süredir ormanda oynanan Ezreal, ilk olarak geçtiğimiz hafta Team WE’nin ormancısı tarafından profesyonel arenada tercih edilmişti. Takım bu karşılaşmayı kaybetse dahi şampiyonun erken oyundaki baskısı ve karşı ormana çok rahat bir şekilde girebiliyor olması açık bir şekilde görülmüştü.

Sırf bu yüzden dahi tekli dereceli oyuncularının Ezreal-orman tercihinden yakındığını da biliyoruz. Herkes şampiyonu bu rolde denemesine rağmen başarı oranı genellikle düşük seviyelerde çok daha az oluyor. LoLalytics sitesinin verilerine göre platinum ve üst kümelerde orman şampiyonun kazanma oranı %48.5 iken nişancı rolünde bu orna %47’ye düşüyor. Plat altındaki kümelerde ise hala Ez’in nişancı rolünde daha fazla kazanma oranına sahip olduğunu da not olarak düşelim.

Ezreal’in ormanda oynanmasının kulağa mantıksız gelmesi oldukça doğal. Fakat bu “geleneksel olmayan, sıradışı” metaların tamamının böyle başladığını söylemek mümkün. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Worlds’te ROX Tigers destek oyuncusu Gorilla, metanın en güçlü desteklerinden birisi olan Zyra’ya karşı Miss Fortune’u tercih etmiş ve başarıya ulaşmıştı. Herkes bu başarının tek bir sefere mahsus olduğunu düşünse de şampiyonun destek havuzunda uzun bir süre kaldığını da gördük.

Aynı durumun Ezreal’de de yaşanması mümkün. Fakat bakıldığında bu başarı şampiyonu orman havuzuna sokacakmış gibi de gözükmüyor. Sadece yüksek elolarda işe yarıyor ve oldukça karmaşık bir oyun tarzını gerektiriyor oluşu şampiyonun gerekli güçlendirmeleri aldıktan sonra yine nişancı rolünde yükselişe geçmesi ile sonuçlanacaktır.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.