League of Legends League of Legends Haberleri

5Mid Meta: Orta koridor Lucian

Son yıllarda özellikle de orta koridorun çok daha farklı metalar yaşadığına şahit oluyoruz. Suikastçıların popülerliğinin neredeyse bitmesi ve kontrol büyücülerinin meta dışı kalması sadece profesyonel oyuncuları değil tekli dereceli oyuncularını da yeni tercihler denemeye itiyor. Bunlardan ilki geçtiğimiz yıl fazlasıyla oynanan Corki’ydi. Şimdi ise MSI’dan itibaren orta koridor Lucian’ın git gide daha fazla popüler olduğuna şahit olduk.

Peki Lucian’ı neden bu kadar popüler? Hangi eşya ilk olarak alınmalı? Eşleşmelere göre hangi Sihirdar Büyüleri’ni tercih etmelisiniz? Dilerseniz hepsine kısa kısa bir göz atalım ve İnfazcı’nın bu kadar eşsiz olmasına neden olan özellikleri irdeleyelim.

“Merhamet, ben de bol bol merhamet dağıtıyorum”

Bildiğiniz üzere yetenek kiti, bir şampiyonun her şeyi. Riot, yeni çıkardığı her şampiyonda biraz daha sınırları zorlasa da, Lucian’ın çok iyi bir şekilde dengelendiğini kabul etmek gerekiyor. Hikayesine bağlı kalarak pasifinin çift otomatik saldırı yapışı, silahlarını kullanışı ve ultisi, hem kit anlamında hem de tematik anlamda Lucian’ı başarılı kılan etmenlerden. Elbette şu anki biraz daha nerf yemiş bir Lucian. Bundan 2 yıl önce herkesin ilk eşya olarak Kanasusamış ve Üçlü Kuvvet aldığı Lucian oyunun 25. dakikasından sonra neredeyse ölümsüzdü ve herkesten çok daha fazla hasar çıkarıyordu. Q yeteneğinin menzilinin düşürülmesi şampiyonu uzun bir süre metanın dışına itti. Geçtiğimiz mevsim şampiyonu profesyonel arenada hemen hemen hiç izlemedik. Fakat Q yeteneğinin animasyon süresinin kısaltılması, bunun yanında Mahvolmuş Kralın Kılıcı ve Kara Balta’nın güçlendirme alması şampiyonu tekrar metaya soktu. Şimdi ise nişancı metasında Lucian’ın net bir konumunun bulunduğunu söylemek mümkün. Hatta ve hatta kritik eşya dizilimi dahi tercih edilebiliyor, böylelikle farklı bir Lucian tarzı da oynayabiliyoruz.

Bir şampiyonun orta koridorda tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden birisi elbette çıkardığı hasar. Tek başına çok daha hızlı seviye atlayabilen orta koridor şampiyonları, oyunun orta ve son kısmına ciddi biçimde etki ediyor. Bundan önce nişancı olarak oynanan Corki’nin orta koridorda oynandığını görmüştük. Şu anda da orta koridor havuzunun önemli seçimlerinden birisi Corki. Şampiyonu popüler yapan şey Üçlü Kuvvet’in etkisi ve pasifinin değişmesi ile birlikte her 8 dakikada yan koridorlarda Paket’i ile oluşturduğu baskıydı.

Lucian ise Corki’den biraz daha farklı. Evet Lucian da yüksek hasar potansiyeline sahip, fakat bir anda dünya kadar hasar çıkartmaktansa Lucian’ın grafiği daha stabil ve istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Aslında şampiyonun popülerliğinin en büyük nedeni bekleme sürelerinin az olması ve rakibi belirli aralıklarda çok basit bir şekilde cezalandırabilmesi.

MSI 2017’de ilk defa Team WE’den Xiye’nin SK Telecom T1’dan Faker’a karşı Lucian aldığını gördük. Tekli dereceli maçlarından da takip edebileceğimiz üzere Orianna’ya karşı en çok tercih edilen şampiyonlardan birisi artık Lucian. Ki bu eşleşme de şampiyonun aslında kısa bir özeti gibi.

Koridordasınız ve karşınızda Orianna var. İki taraf da 3. seviye ve Orianna sizi topu ile cezalandırmak istiyor. Orianna öyle bir şampiyon ki Q-W kombosunu tutturursa çok rahat bir şekilde takasları kazanır. E yeteneği ile toplardan kolayca kaçabilen Lucian için ise bu harika bir fırsat. Orianna’nın hasarından kaçınabilen Lucian’ın E-AA-Q-AA kombosu ile çok rahat takası kazandığına WE-SKT serisinde de şahit olmuştuk. Sadece Orianna değil, bekleme sürelerine fazlasıyla bağımlı şampiyonların tamamına karşı Lucian’ın iyi bir performans sergilediğini görüyoruz. Otomatik saldırı yaptığında E yeteneğinin bekleme süresinin azalması da Lucian’ın mobilliğine mobillik katıyor. Açıkçası orta koridorda yetenek atışlarını tutturamadığınız bir rakibinizin olması oyunun ilerleyen dakikaları için korkutucu.

Güç patlaması ve eşyalarının uyumu

League of Legends’ta şampiyonların belirli eşyaları satın aldıktan sonra çok daha etkili olduğunu görüyoruz. Güç patlaması terimine verilebilecek en güzel örneklerden birisi Caitlyn. Sadece hasar eşyası ile etkisiz kalabilen Cait, Ebedi Kılıç’ın yanına Statik Hançer ya da Bombardıman Topu satın aldıktan sonra ateş etmeye başlıyor. Lucian için ise bu eşyalar Mahvolmuş Kralın Kılıcı ve Kara Balta.

Mahvolmuş ve Kara Balta’sı olan bir Lucian kendisi ile aynı seviyede olan herkesle düello yapabilir. Hasar açısından ise bu iki eşyanın birbiri ile uyumu da Lucian’ın yetenek setini daha korkutucu kılıyor. Şampiyonun pasifinin çift AA yapması, Mahvolmuş’un pasifini de tetikliyor ve böylelikle hasar katlanıyor.

Şampiyonun hasar potansiyelini çok basit bir işlem ile hesaplayabiliriz. Farzedelim ki henüz 6. seviye oldunuz ve ilk eşyanız Mahvolmuş Kralın Kılıcı’nı bitirdiniz. Rün ve kabiliyetleri de hesaba katmadan, rakibiniz ile çatışmaya girdiğinizde tüm kombonuzla şu kadar hasar çıkartabilirsiniz:

 • AA: 107 + %8 o anki can miktarı
 • E
 • Mahvolmuş Kralın Kılıcı Aktifi: 100
 • İlk AA: 107 + %8 o anki can miktarı
 • İkinci AA: 42.8 + %8 o anki can miktarı
 • W: 60
 • İlk AA: 107 + %8 o anki can miktarı
 • İkinci AA: 42.8 + %8 o anki can miktarı
 • Q: 182
 • İlk AA: 107 + %8 o anki can miktarı
 • İkinci AA: 42.8 + %8 o anki can miktarı

Toplam: 898.4 hasar + 7 defa %8 o anki can miktarı

Elbette tüm rotasyondan sonra doğru pozisyonda ultinizi de kullandığınızda rakibin sizden kaçma imkanı ne yazık ki bulunmuyor. Tüm bu rotasyonun ise 2-3 saniye aralığında gerçekleşmesi, bekleme süresine bağlı olan şampiyonların zayıflığını öne çıkarıyor.

Eşya konusu tabii ki eşleşmelere göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin karşınızda bir büyücü varsa ve tam rotasyonu ile sizi öldürebiliyorsa (Syndra oyuncularına selam olsun), eşya diziliminize başlamadan önce satın alacağınız bir Sihiriçen hayatınızı kolaylaştıracaktır. Başlangıç eşyalarının ardından duruma göre Statik ya da Bombardıman Topu tercihi yapılabilir. Şu anki metaya göre de bu iki eşyanın beraber satın alınması da oldukça mantıklı. Son olarak da duruma göre Malmortius’un Ağzı tamamlanmalı ya da Koruyucu Melek/Cıva Yatağan eşyaları tercih edilmeli. Bu noktada bir not eklemek gerekiyor, eğer rakipte tank bir şampiyon yoksa Kara Balta yerine Bombardıman Topu almak çok daha makul bir tercih olabilir. Ezbere eşya tercih etmek yerine rakibe karşı dizilim gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir