League of Legends

Oynuyoruz Ama Biliyor Muyuz? Blitzcrank ve Hikayesi

Sizlere şampiyonların hikayelerini derleyip sunduğumuz yazımızın bu haftaki konuğu “Büyük Buharlı Golem – Blitzcrank”.

Oynuyoruz Ama Biliyor Muyuz? serisinin ilk Zaunlu şampiyonuna merhaba deyin! “Büyük Buharlı Golem” Blitzcrank’in hikayesini duyduğunuzda biraz şaşırabilirsiniz. Ama serideki ilk Zaunlu şampiyonumuz olduğu için sizlere ilk olarak Zaun’dan bahsetmek istiyorum.

Toksik kent

Zaun, Runeterra’nın kuzeydeki kıtası Valoran ve güneydeki kıtası Shurima’nın kesiştiği noktada bulunan bir alt şehir. Alt şehir diyorum çünkü Zaun’un üstünde bir başka şehir olan Piltover var. Bir zamanlar aynı isimle anılan bu iki şehir, bir patlama sonucu ikiye ayrıldı ve aşağıya kayan taraf Zaun olarak adlandırıldı. Piltover’ın Hextech teknolojisine benzer teknolojiler bulunan şehirde, “bilim” adına her şeyi yapabilirsiniz. Ayrıca şehrin fabrikalaşmış yapısından dolayı şehre “Zaun Grisi” adı verilen bir hava tabakası hakim. Zehirli gazlardan ve binbir türlü pislikten oluşan bu tabaka, solunulduğu zaman ölümcül olabiliyor. Bir sürü çılgın çatlak bilim insanının bulunduğu şehir, Piltover’ın karanlık ve daha özgür yüzü olarak da adlandırabilir.

Ha-ha-ha-ha

Şimdi gelelim Golem’imize. Zaun’un pis çevresini temizlemek için yapılmış sıradan bir mekanik golem olan Blitzcrank, çürütücü hava koşulları yüzünden ömrünün sonuna geldiğinde diğer her robot gibi bir çöpe atılmıştı. Onun için bu bir sondu aslında. Tabii mucit Viktor çöplerin içindeki bu golemin potansiyelini fark etmeseydi. Onu alıp üzerinde çalışmalar yapmaya başlayan Viktor, Shurima çöllerinden getirdiği bir şeyi takmak istiyordu goleme: bir hextech kristali.

Öğrenen teneke

Kasasına takılan kristalle canlanan robot, o günden sonra şehirdeki en zehirli yerlere gitti ve buradaki performansıyla diğer golemlerden daha iyi olduğunu kanıtladı. Ayrıca Viktor, eseri hakkında şaşırtıcı bir gerçek öğrendi. Blitzcrank bir robot olmasına rağmen “öğreniyordu”. Zamanla gittiği yerlerde çevre koşulları gibi bir sürü değişkene rağmen o duruma bir şekilde adapte olan ve insan doğası hakkında, görevlerini nasıl daha iyi yapabileceği hakkında hep daha çok şeyler öğrenen robot bir gün hiç yapmaması gereken bir şey yaptı.

Düz mantık

Blitzcrank’in o günkü görevi kolaydı. Bir mahalledeki zehirli gaz sıkıntısını temizlemesi gerekiyordu. Etraftaki ipucularından faydalanarak zehirli gazın bir fabrikadan yayıldığını öğrenen Blitzcrank, sorunu kökten çözmek için yapılabilecek en basit şeyi yaptı. Demir yumruklarıyla koca fabrikayı yerle bir ettikten sonra görevini tamamladığını zanneden Blitzcrank’i aslında daha büyük bir tehdit bekliyordu. Fabrikanın sahibi kimya baronu, Viktor’a ya Blitzcrank’i parçalayarak ortadan kaldırmasını yada golemin yaptıklarının sonucunu canıyla ödemesi gerektiğini söyledi. Viktor, öğrenebilen ve gelişebilen, adeta yaşayan bu eserinin kopyasını denese de yapamadığını biliyordu. Bu yüzden onu gizlice güvenli bir yere kaçırmak için planlar yaptı. Ama Viktor laboratuvarına döndüğünde Blitzcrank ortada yoktu.

O günden beri Zaun halkının “iyilik perisi” olan Blitzcrank, gün geçtikçe daha çok şey öğreniyor ve bu yeraltı şehrini Valoran’ın en görkemli yeri haline getirmek için elinden geleni ardına koymuyor.

Hobileri müzik dinlemek ve espor olan sıradan birisi \m/.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir