League of Legends League of Legends Haberleri

PBE 7.5 yaması | 24 Şubat güncellemesi

Birçok şampiyonun ve eşyanın nerf aldığı PBE 7.5 yamasında bugün itibariyle birkaç dengelemenin yanı sıra Anahtar Kabiliyetler’de önemli değişiklikler gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde duyurulan Dragon Sorceress Zyra kostümünün ve Dragonslayer Xin Zhao’nun görselleri de bu güncelleme ile sunucuya eklendi.

Oyuna getirilen 7.4 yamasının ardından PBE sunucusundaki 7.5 değişiklikleri birçok şampiyonu etkilemişti. Zırh deşme eşyalarındaki zayıflatmalardan dolayı Quinn, Talon ve Varus gibi şampiyonlar ciddi şekilde güçsüzleşmişti. Bununla beraber LeBlanc’a minik bir güçlendirme gelirken, alt koridorda tekrar yükselişe geçen nişancı Miss Fortune da ağır bir yara almıştı.

PBE sunucusuna getirilen 7.5 yaması özelindeki 24 şubat güncellemesinde ise birkaç önemli şampiyona getirilen dengelemeler ve iyileştirmeler bulunuyor. Orta ve üst koridorda zırh deşme eşyalarının ardından kendisine metada güzel bir yer edinen Jayce‘in Q yeteneğine bir dengeleme geldi. Şampiyonun Şok Patlaması yeteneği artık daha fazla hasar vuracak, ama daha fazla mana da harcayacak. Riot Games, kullandığı eşyalar önemli bir yara alan Jayce’i dengeleme konusunda böyle bir yön izlemeyi tercih etti.

7.5 güncellemesi ile adeta “öldürülen” Miss Fortune ise yeni bir özellik kazandı. Şampiyonun Q yeteneğini özelliği bir önceki güncellemede tamamıyla kaldırılırken, güçsüzlüğü bariz bir şekilde görülen Miss Fortune artık yeni bir Q yeteneği özelliğine sahip. Şu anda Q yeteneğinin seken atışı 40/70/100/130/160 (+%100 toplam saldırı gücü)(+%50 yetenek gücü) fazladan hasar verirken, bu hasar 24 Şubat güncellemesi ile azaltıldı. Öte yandan MF’in yeni özelliği ise Çifte Vuruş artık ilk birimi öldürdüğünde bir sonraki hedefe kesinlikle kritik hasar vermesi ve bu hasarın %200 olması. Bu özellik ile şu anda yetenek ile fazladan %50 hasar vurma özelliği olan MF, artık kritik hasar özelliği ile çok daha fazla hasar potansiyeline sahip olacak. Zırh deşme eşyalarının MF’i etkilemediğini söylersek yanılmış oluruz. Fakat daha standart nişancı eşyalarını tercih etmesi ile MF’i tekrar efektif bir şekilde alt koridorda izleyebiliriz.

MF ve Jayce gibi zırh deşme eşyalarından etkilenen Quinn, bir önceki 7.5 güncellemesinde çok ağır bir nerf almıştı. Şampiyonun E yeteneğinin bekleme süresi ve mana bedeli arttırılmıştı. Bu değişiklikler 24 Şubat güncellemesi ile ortadan kaldırıldı. Aynı şekilde Talon‘a getirilen değişiklikler de geri alındı.

Bir önceki güncelleme ile yara alan bir diğer şampiyon olan Ryze‘ın durumu ise biraz daha iyileştirildi. Rün Hapsi yeteneğinin etki süresi 1 saniyeden 0.5 saniyeye inen şampiyonun işlevseliğinin tamamıyla ortadan kalkmasından korkuluyordu. Bildiğiniz üzere Ryze’ın bu yeteneği şampiyon için çok değerli zira W kullandıktan sonra yetenek rotasyonu yapma süresi, Rün Hapsi’nin süresine doğrudan bağlıydı. Bu güncelleme ile 0.5 olan bu süre 0.75’e yükseltildi. Bu değişikliğin Ryze’ı çok etkilemeyeceğini söylemek hata olabilir. Öte yandan hala güçlü konumda olan şampiyonun önceliği kesinlikle azalacaktır.

Öte yandan Doran Kalkanı da ciddi bir nerf aldı. Eşyanın verdiği can miktarı 80’e düşürülürken, can yenilenme özelliği de yarı yarıya indirildi. Zaten çok fazla tercih edilmeyen Doran Kalkanı’nı uzun bir süre daha Vadi’de görmeyeceğimiz de bu değişiklik ile kesinleşti.

24 Şubat güncellemesinin en önemli değişiklikleri ise Bitkinlik ile Anahtar Kabiliyet olan Kumandanın Kan Hırsı ile Kaya Sağlamlığı’na geldi.

Bundan birkaç yama öncesine kadar bu kadar sık kullanılmayan Bitkinlik, orta koridor şampiyon havuzunu daraltan en önemli Sihirdar Büyüsü’nden biriydi. Suikastçı şampiyonların yetenek rotasyonunu ciddi anlamda yavaşlayan büyü, şu anda rakibin hareket hızını %30 azaltmakla beraber çıkardığı hasarı da 2.5 saniye boyunca %40 düşürüyordu. Getirilen değişiklikler ile saldırı hızındaki %30 azaltma özelliği ile zırh ve büyü direncindeki 10 azaltma özellikleri kaldırıldı.

Bu değişiklik ile beraber nişancı şampiyonların tekrar metaya gireceğini not etmek gerekiyor. Defansif farklı büyü tercihleri de bir seçenek olarak oyuncular için mevcutken, Tutuştur büyüsünü de yavaş yavaş görmeye başlayacağız gibi gözüküyor.

Kumandanın Kan Hırsı birçok kez yeniden tasarlandı ve ya nerf ya da iyileştirme aldı. Bu defa kabiliyet kökten değişiyor. Artık Statik Hançer gibi yük toplayacak olan kabiliyet, yükler tetiklendiğinde can çalma ve hareket hızı özellikleri katacak. Yeteneğin verdiği özellikler 0.75 saniye sürüyor ve bu süre zarfında şampiyon %1-%50 can çalma ile %30 hareket hızı kazanıyor. Kabiliyetin yük toplama süresi ise Statik Hançer ile aynı. Kumandanın Kan Hırsı’nın bu güncelleme sonrasında daha sık seçileceğini varsaymak biraz zor gibi gözüküyor. Kabiliyetin verdiği özellikler güzel olmasına rağmen 5-6 normal saldırı süresi içerisinde yükün birikmesi, düzenli can çalmaya nazaran büyük bir nerf. Öte yandan katılan hareket hızı özelliği kabiliyeti bir nebze kullanılabilir duruma sokuyor.

Öte yandan Kaya Sağlamlığı‘nın destek şampiyonları ölümsüz kılacak nitelikte. Şu anda %4 hasar indirgemenin yanı sıra en yakındaki takım arkadaşının aldığı hasar da kabiliyeti kullanan şampiyona yansıtılıyordu. Yeni Kaya Sağlamlığı ile şampiyonlar doğrudan toplam canın %5’ini kazanacak. Bununla birlikte şampiyonun kitle kontrol etkileri rakip şampiyonu işaretleyecek. Eğer işaretlenmiş şampiyonlar hasar alırsa, Kaya Sağlamlığı kullanan şampiyonlar 2 saniye içerisinde 5+azami canın %2.5’i kadar iyileşecek. Daha da güzel olanı ise kabiliyetin bekleme süresinin olmaması.

Şöyle düşünelim; destek rolündesiniz ve Leona aldınız. Takım savaşında beş kişiye ulti tutturmayı başardınız. Eğer bir kombo durumunda örneğin Jinx’in ultisi bu beş kişiyi tutarsa, anında 5+azami canınızın %12.5’i kadar iyileşeceksiniz. Bu şekilde düşünülmese bile yeni Kaya Sağlamlığı’nın oldukça OP olduğunu belirtelim.


League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir