League of Legends League of Legends Haberleri

PBE 7.8 yaması | 6 Nisan güncellemesi

Riot Games, sezon ortası yaklaşırken değişikliklerin bir kısmını paylaştığı PBE 7.8 yaması güncellemesinin detaylarını duyurdu. Aatrox ve Nautilus’a ufak dengelemeler gelirken, yeni tank eşyaları da paylaşıldı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl sezon ortasında büyücüleri ve eşyalarını güncelleyen Riot Games, bu yıl tank şampiyonlara aynı tarzda bir güncelleme getirmeyi planlıyor. Şu ana kadar şampiyonların farklılaşacağı doğrultu konusunda görüşlerini paylaşan şirket, dün gece yayınlanan PBE 7.8 yaması notları ile öncelikle tank eşyalarındaki değişiklikleri test edecek. Hemen hemen tüm eşyalardaki değişikliklerin deneysel olduğu ifade ediliyor. Yeni eşyalardan da önce dikkati çeken ilk şey Koruyucu Melek’in tamamıyla bir saldırı gücü eşyasına dönüştürülmesi. Yama notlarının kısa özeti şu şekilde:

Büyü Direnci

Sezon 7’de League of Legends’ta değişen en önemli şeylerden birisi Demir Solari’nin Broşu’nun şampiyonlara sağladığı büyü direnci aurorasının kaldırılmasıydı. Hemen hemen her yıl büyücülerin metayı domine ettiği bir döneme denk geliyoruz. Genel olarak tüm suikastçi büyücülere karşı tercih edilen ve oldukça efektif olan eşyanın değişmesi, oyuncular arasında kaygıya neden olsa da, 7.8 yaması ile bu duruma ufak bir müdahale geliyor.

Buna göre seviye başına büyü direnci artmayan şampiyon kalmayacak. Bu özellikten yoksun şampiyonlar seviye başına 0.5 büyü direnci artışı yaşayacak. Baktığımızda bu dramatik bir değişiklik olarak öne çıkmıyor. Fakat ufak bir dengeleme olmasına rağmen özellikle de bazı nişancıların güncellemeden faydalanacağını söylememiz mümkün.

Şampiyonlar

Yılın ilerleyen zamanlarda yetenek kiti büyük bir ölçüde yenilenecek olan Aatrox, geçtiğimiz aylarda ciddi değişiklikler yaşayarak yine oynanabilir konuma getirilmişti. PBE sunucunda gerçekleştirilen bir takım değişiklikler geriye alınırken, şampiyonun W yeteneği artık Aatrox’un kayıp canının %6.5’ini yenileyecek.

Ciddi bir nerf ise Nautilus‘un koridor aşamasına getirildi. Oyunun herhangi bir noktasında ayrık ittirme tehdidi olarak kullanılmamasına rağmen E yeteneğiyle koridor safhasında iyi bir şekilde minyon temizleyen Nautilus, artık bu yeteneği ile daha az hasar verecek. Gelgit’in ayrıca mana bedeli de arttırıldı.

Eşyalar

Yeni eşyalar

Sezon ortası tank güncellemesi kapsamında 7.8 yaması ile iki yeni eşya oyuna geliyor. Bunlar “Gargoyle Stoneplate” ve “Adaptive Helm”. Büyük güncellemede daha fazla yeni eşya beklenmezken, hali hazırda kullanılan birçok tank eşyası da ciddi değişikliklere uğradı.

Gargoyle Stoneplate‘in odağının takım savaşları olduğunu belirtelim. Özel Pasif olarak eşya, kullanıcının etrafında eğer 3’ten fazla takım arkadaşı bulunuyorsa şampiyona +40 Zırh ve Büyü Direnci katıyor. Özel Aktif olarak ise kullanıldığında şampiyonun canını ve boyutunu %40 arttırıyor, fakat çıkardığı hasarı da 4 saniyeliğinde %60 düşürüyor. Eğer şampiyonun etrafında 3’ten fazla takım arkadaşı bulunuyorsa büyüme %100 olarak uygulanıyor. Takım savaşlarındaki “tank” kavramını daha efektif bir hale getirmeyi amaçlayan eşyanın bekleme süresi 90 saniye. Gargoyle Stoneplate’in toplam bedeli 2500 altınken eşya, Zincir Yelek ile Negatron Pelerini’nin birleşiminden oluşuyor.

Bir diğer yeni eşya olan Adaptive Helm‘in ise düzenli bir şekilde hasar çıkaran Vladimir, Syndra ve Lissandra gibi büyücülere karşı tasarlandığını görüyoruz. Özel Pasif olarak eşya, şampiyon büyü hasarı veren bir yetenekten hasar aldıysa 5 saniye için aynı yetenekten aldığı hasarı %15 azaltıyor. 2800 altına satın alınabilecek olan Adaptive Helm, Hayalet Pelerini ve Negatron Pelerini’nin birleşimi ile oluşuyor.

Güncellenen eşyalar

Koruyucu Melek‘in oyun sonunda özellikle de Sezon 7’de vazgeçilmez eşyalar arasında kendine ciddi bir yer edindiğini söylemek gerekiyor. Oyundaki en eşsiz özel etkiye sahip olan Koruyucu Melek, 7.8 yamasındaki değişikliklere göre artık tamamıyla saldırı gücü şampiyonlarının tercih ettiği bir eşyaya dönüşecek. Kazma, Uzun Kılıç ve Dokuma Zırh satın alarak birleştirilen eşyanın fiyatı ise 2400 altın olacak. Tarifinin yanı sıra Özel Pasif’i de değişirken, şampiyonlar öldükten sonra artık canının %50’sini ve azami mana miktarının %30’unu geri kazanarak doğacak.

Banshee’nin Duvağı, Gecenin Kıyısı popülerleştikten sonra hemen hemen hiçbir durumda satın alınmıyordu. Bu durumu değiştirmek isteyen Riot Games, eşyanın Özel Pasif’ini değiştirdi. Eskiden 40 saniye boyunca hasar alınmadığı takdirde bir büyü kalkanı oluşturan eşyanın bu bekleme süresi artık şampiyonun seviyesine göre değişecek. 8 ile 44 saniye arasında değişecek olan bu bekleme süresi eşyanın ilk satın alınan tank eşyalarından birisi olmasına neden olabilir. 2900 altın ile satın alınabilecek olan Banshee’nin Duvağı, Şeytani Külliyat, Negatron Pelerini ve Kuvvet Kitabı’nın birleşimi ile oluşuyor.

Tıpkı Banshee’nin Duvağı gibi sadece birkaç orta koridor şampiyonu tarafından satın alınan Cehennem Asası da minik bir güncelleme aldı. Hayalet Pelerini ve Negatron Pelerini’nin birleşimi ile satın alınabilecek Cehennem Asası, artık daha efektif ve yetenek gücü sağlamıyor.

Sadece koridordaki tank şampiyonların satın aldığı Doran’ın Kalkanı da bu yama ile güncelleniyor. Artık her 5 saniyede bir 6 can yenileyecek olan eşya, satın alındığında şampiyonun minyonlara fazladan 5 fiziksel hasar vurmasına yol açacak. Ayrıca, Özel Pasif’i ile kalkan, hasar alındığında 10 saniyelik bir zaman içerisinde fazladan 20 can verecek.

Değişen eşyalar

Güncelleme ile bazı eşyaların statları da dengelendi. Değişiklikler şu şekilde:

Günateşi Pelerini

 • Can değeri 500’den 425’e azaldı.
 • Zırh değeri 50’den 60’a çıkarıldı.
 • Yakma hasarı 25+seviye başına 1’den 7+seviye başına 2’ye çıkarıldı.
 • Minyonlara ve yaratıklara verdiği hasar %50’den %100’e çıkarıldı.

Efsun-Yanardöver

 • Tüm versiyonları artık minyonlara %100 fazladan hasar verecek.

Ölü Adamın Zırhı

 • Can değeri 500’den 425’e düşürüldü.
 • Zırh değeri 50’den 60’a yükseltildi.
 • Azami yükte değilken artık fazladan hasar vermeyecek.

Randuin’in Alameti

 • Can değeri 500’den 425’e düşürüldü.
 • Kritik hasarı engelleme özelliği kaldırıldı.
 • Bedel 2900’den 2600’e düşürüldü.
 • Yavaşlatma süresi 4’ten 2’ye düşürüldü.
 • Yavaşlatma yüzdesi %35’ten %55’e yükseltildi.

Warmog’un Zırhı

 • Azami can sınırı 3000’den 2750’e çekildi.
 • Can yenileme oranı saniyede %3’ten %5’e yükseltildi.
 • Minyonlardaki bekleme süresi 2 saniyeye düşürüldü.

Ruh Gömleği

 • Can değeri 500’den 425’e düşürüldü.
 • Büyü direnci 55’ten 65’e yükseltildi.
League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

2 Comments

 • Taha 18 Nisan 2017

  7.8 yaması ne zaman gelicek

  • alp 19 Nisan 2017

   hocam bende 7. 8 yamasını bekliyorum xayah ve rakan için sence gelir mi ? 7.8 de xayah ve rakan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir