League of Legends League of Legends Haberleri

5Mid Özel: React ve gizli takım skandalı

Türkiye Şampiyonluk Ligi büyük bir yolsuzluk ile çalkalanacak gibi duruyor. Kaynaklarımızdan aldığımız bilgilere göre geçtiğimiz gün Oyunfor.Crew’dan ayrılan ve Yükselme Ligi’nde Royal Bandits takımına transfer olan Mert “React” Gül’ün, Crew’da oynadığı günlerden bu yana aynı zamanda Yükselme Ligi’nde mücadele edecek olan Massive Stroke’un da sahibi ortaya çıktı. 

Genel olarak kurallarında çok katı olduğu bilinen Riot Games, 3 Ocak 2017’de yayınladığı duyurusu ile beraber Şampiyonluk Ligi takımlarının, Şampiyonluk Ligi takımları ile bir şekilde bağı olan kişilerin ve ligde oynayan oyuncuların Yükselme Ligi’nde takım kurmalarını ve Şampiyonluk Ligi gelirleri ile Yükselme Ligi’ni finanse edip gizli takım kurmalarını yasaklamıştı. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada uygulamaya konulan bu kural ile Riot Games, Yükselme Ligilerinin gelişmesini, yeni organizasyonların önünü açmayı ve rekabeti arttırmayı amaçlamıştı.

Bu yeni kurala göre Şampiyonluk Ligi takımları Akademi takımları açabiliyor, fakat bu takımlar lige yükselemiyordu. Altyapı takımı olarak adlandırılabilecek bu Akademi takımları playoff’larda mücadele edip Yükselme Ligi’nden para ödülü kazanabilirken, tüm takımların ise bu yeni kurala ayak uydurduğuna şahit olmuştuk. Yükselme Ligi 2016 Yaz Mevsimi’nde mücadele eden SuperMassive TNG ve Team ORORA gibi takımları 2017 yılında görmemiştik. SUP ve AUR’un altyapı konusundaki başarılarına şahit olduktan sonra Dark Passage ve HWA gibi organizasyonlar da Akademi takımı kurma konusunda girişimlerde bulunmuş, fakat yeni kural setinden dolayı bundan vazgeçmişti.

Bahsedeceğimiz gizli takım skandalı ise Şampiyonluk Ligi’nin başarılı ekibi Oyunfor.Crew’un eski orta koridor oyuncusu React’ın şu anda Yükselme Ligi’nde olan Massive Stroke takımını finanse etmesi ve gizli takımı için oyuncu transfer etmeye çalıştığına dair ekran görüntülerini içeriyor.

Oyuncu ile Facebook üzerinden iletişime geçen React, diyalogda da göreceğiniz üzere oyuncuyu scrim’e davet ediyor ve bir sonraki mesajında Team Turquality’den çok daha iyi teklif yapabileceğini söylüyor.

Bu görüntüler gizli takım konusunda React’ın rolünü açık bir şekilde belirtmekte. Öte yandan Crew’un Akademi takımı kurmak için 24 Kasım 2016 tarihinde daha önce 6 ay boyunca tüm Riot Games organizasyonlarından men edilen Mehmet Turgut “Corpsebringer” Aksel’i de oyuncu transferi faaliyetlerinde kullanmaya başladığı da ortaya çıktı. Diyaloglarda Corpse’un Massive Stroke’un Crew tarafından finanse edildiğini, takımın Şampiyonluk Ligi’ne satılmak için çıkarılacağını ve Riot Games’in denetleme filtresine yakalanmamak için takımın CRW’dan birinin ailesine veya bir yakınına devredileceği konusunu da görmemiz mümkün.

Görüşmenin yapıldığı tarihler arasında ise Corpse’un Crew’un gaming house’unda konakladığı, bu görüntülerin Corpse’un Instagram hesabında bulunduğu ve daha sonradan kaldırıldığı bilgisi bulunuyor.

Yazışmalar profil düzeyinde gizlilikle ilerlerken, Corpse’un Crew’un sahibi Kerem Eraslan’ı Avrupa ağırlıklı olmak üzere dünyanın birçok bölgesinden oyuncunun bulunduğu kapalı bir gruba eklemesi ise durumu daha açık bir şekilde belirtiyor. Corpse burada Türkiye Yükselme Ligi için oyuncu aradığını söylüyor.

React’ın Yükselme Ligi’ndeki Massive Stroke ile olan ilişkisinin yanı sıra Crew’un da süreçte hangi konumda olduğu yukarıdaki görsellerde net bir şekilde belirtiliyor. Espor camiasında dolaşan dedikodulardan bir diğeri ise React’ın Crew’u gizli takım konusunda tehdit ettiği, böylelikle oyuncunun sözleşmesini ücretsiz feshettiği yönünde. Diğer bir iddia ise Crew sahiplerinin bu gizli takım girişiminden caydırıcı para cezaları yüzünden ve hem Şampiyonluk Ligi organizasyonunun zarar görmesini engellemek, hem de React’ın sosyal medya üzerinden Crew ile ilgili negatif yorumlarda bulunmasının önüne geçmek amacı ile vazgeçtiği yönünde.

5Mid olarak biz de elimizdeki verileri Riot Games ile paylaşmış durumdayız. Henüz şirketten konu ile ilgili bir yorum bulunmuyor.

Güncelleme: Oyunfor.Crew takımının sahibi Kerem Eraslan, 5Mid’e yaptığı açıklama şu ifadeleri kullandı:

[su_quote]Haberde mevzu bahis olan süre zarfı içerisinde Corpse, gaming house’umuzda yaşamamıştır. Öte yandan Crew’un Akademi takımı kurma planları mevcuttu. Fakat biz de tıpkı Dark Passage ve Team AURORA gibi Riot Games’in yayınladığı yeni kurallardan sonra bu girişimimizden vazgeçtik. Massive Stroke ile ne benim, ne de takımımın herhangi bir organik bağı bulunmamaktadır.[/su_quote]

Kerem Eraslan, aynı zamanda yukarıda yer alan Corpse’un Skype görseli hakkında da yorum yaparken, kendisinin Akademi takımları ile ilgili kuralın yayınlanmasından da önce gruba girdiğini belirten bir görsel paylaştı:

Güncelleme 2: Son olarak Massive Stroke’un eski koçu Juvenis’in React hakkındaki “Mert, Massive Stroke takımının sahibi senin de bildiğin üzere,” yorumuna ulaştık:


League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir