League of Legends

Riot Games ile anlaşan Huya, LEC ve LCS yayın haklarını satın aldı

Çinli canlı yayın platformu Huya, Riot Games ile yaptığı anlaşma sonucu LCK’den sonra LEC ve LCS’in de ülke için yayın haklarını satın aldı. Şirket, böylece Çin’de dört büyük ligin dördünü de yayınlayacak tek platform haline geldi.

LEC ve LCS’in önümüzdeki sezonları başlamadan önce Çin’den büyük bir haber geldi. Çin merkezli canlı yayın platformu Huya, iki büyük ligi Çin’de yayınlamak için yayın haklarına sahip olan platform haline geldi. Bu gelişmeyle birlikte hızla büyüyen espor piyasasının LoL’de en çok ilgi gören liglerinden ikisi de, ülkede Çinli espor sevenlerin beğenisine sunulacak.

Huya, Mart 2018’de Riot Games şirketinin haklarını elinde bulunduran Çinli dev holding Tencent’tan milyar dolarlık yatırım almıştı. Bu yatırımdan sonra hızlıca yükselişini sürdüren şirket, şimdi de Avrupa Ligi’nin ve Kuzey Amerika Ligi’nin Çin’de yayın haklarını aldı. Şirket daha önceden yine Riot Games ile anlaşmalı olarak Kore Ligi LCK’in de yayın haklarını 3 yıllık sözleşmeyle almıştı.

Yurt dışındaki oyun içeriklerini ülkedeki oyun severlerin de takip etmesi amacıyla Çinli şirket, organizasyon oyuncularının yaptığı canlı yayınların Çin’de izlenebileceği tek yer olması için Team Liquid ile de Nisan 2019’da anlaşma imzalamıştı.

Huya’nın bu hamlelerden sonra yayın haklarına sahip olmadığı tek organizasyon LoL Dünya Kupası Worlds. Worlds’ün yayın haklarını bir başka Çinli canlı yayın platformu Bilibili elinde bulunduruyor.

Bu iki büyük ligden Avrupa ligi LEC 24 Ocak Cuma günü, ertesi gün 25 Ocak Cumartesi de Kuzey Amerika ligi LEC mevsimin ilk maçlarını oynuyor olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir